Netflix'te İzledikçe Acıkıp Dünyayı Gezmek İsteyeceğiniz Birbirinden Eğlendirici ve Bilgilendirici 10 Yemek Belgeseli

41PAYLAŞIM

Hepimiz yemek programları izlemeye bayılıyoruz, televizyonlardaki yerli yemek programlarının reytingleri de bunun bir kanıtı bizce. Ancak sadece ülkemizle sınırlı kalmayıp dünya kültürlerini de tanımak isteyenlerimiz var. Netflix ise artık çoğumuzun keyif kaynağı. Biliyorsunuzdur, Netflix'te çok zevkle izleyebileceğimiz belgeseller var, hem de sıkılmadan izleyip birçok yeni şey öğrenebileceğimiz, yalnızca ortamlarda hava atmamızı değil, ufkumuzu genişletmemizi sağlayan belgeseller bunlar. Bugün ise izlemeye bayıldığımız o yemek programları ile ilgili belgeselleri daha kolaylıkla bulup izleyin diye sizin için en iyi olanlarını ve zevkle izlediklerimizi bir araya getirdik.   

Şimdiden iyi eğlenceler... :)

1. Chef's Table (Şeflerin Tabağı), IMDb: 8,6/10

6 sezondan oluşan belgesel dizisi, farklı ülkelerden kendi ülkesinde adeta devrim yaratmış, birilerine bir şekilde dokunmuş muhteşem insanların hikayelerini anlatıyor. Musa Değdeviren'i duyduysanız, 5. sezondaki ona ayrılan bölümü mutlaka izlemelisiniz.

2. Salt, Fat, Acid, Heat (Tuz, Yağ, Asit, Isı), IMDb: 7,8/10

Samin Nosrat isimli dünyaca ünlü şefin muhteşem kitabından belgeselleştirilen bu mini dizi, adından da anlaşılabileceği şekilde 4 bölümden oluşuyor. Her bölümde tuz, yağ, asit ve ısının hayatlarımızdaki, tabaklarımızdaki, mutfaklarımızdaki ve kültürlerdeki yerlerine değiniliyor. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederiz..

3. Street Food (Sokak Yemekleri), IMDb: 8,2/10

Geçtiğimiz haftalarda daha yeni yayınlanmış belgesel, Japonya, Güney Kore ve Tayland gibi Asya ülkelerindeki kendi şehrinde sokak yemeğiyle nam salmış insanların hayat hikayelerini anlatıyor. Hem öğrendiğiniz hem de hüzünlenip keyiflendiğiniz bir belgesel olacak.

4. Cooked (Pişmiş), IMDb: 8,1/10

Amerikalı yazar, gazeteci, aktivist ve profesör olan Michael Pollan, doğanın 4 ana elementi kabul edilen ateş, su, hava ve toprağın tarihin en başlarından günümüze kadar olan tüm etkilerini yemekler üzerinden sorgulayarak farklı ülkelerden hikayeler anlatıp, uzmanlarla bu konuları tartışıyor. Bu belgesel tabağınızdaki yemeklere farklı bir açıyla bakmanızı sağlayacak, buna eminiz.

5. Ugly Delicious (Çirkin Lezzetler), IMDb: 7,8/10

Herhangi bir yemek programına benzemeyen ve sizi bakış açınızı genişletmeye zorlayacak bir belgesel... Ödüllü bir şef olan David Chang, lezzetlerin gereksiz süslerden arınarak saf lezzete ulaşmasını istiyor, yemeği görüntüde çirkin dahi olsa. Günlük hayatımızda da alışkın olduğumuz bu durumu bence bir de Chang'ın gözünden izleyelim...

6. Somebody Feed Phil (Birileri Phil'i Beslesin), IMDb: 8,1/10

Hem eğlenmek hem de hayatınıza yeni bakış açıları kazandırmak istiyorsanız Phil Rosenthal'ı çok seveceksiniz. Çünkü kendisi her zaman aç ve komik bir adam. Yeni kültürler gezerek o kültürlere ait yemekleri ve içecekleri deneyen Phil, ortaya harika bir belgesel çıkmasına vesile olmuş.

7. Theather Of Life (Hayat Tiyatrosu) IMDb: 6,8/10

İtalya, Milano'da uluslararası üne sahip dünyanın en iyi şeflerinden 40'ının işlettiği olağanüstü bir çorba mutfağı olan Refettorio Ambrosiano'da olağanüstü şeyler oluyor. Servis edilen tüm yiyecekler Expo Milano 2015'in yiyecek atıklarından üretiliyor. Belgesel film ayrıca birçok mültecinin ilgi çekici hikayesini ve Refettorio'nun evsizlerini de anlatıyor.

(Refettorios, Latince "yeniden yapmak" veya "onarmak" anlamına gelen bir kelimedir.)

8. A Cook Abroad (Gezgin Aşçı), IMDb: 7,3/10

İngiliz yapımı olan A Cook Abroad, İngiltere’nin televizyon şeflerini altı bölümde bir araya getiriyor. İngiltere’de yaşayan fakat etnik kökenleri farklı ülkelere uzanan şefler memleketlerine giderek, oradaki gelenekleri tekrar hatırlıyor, yemekler yapıyor ve mutfakları inceliyorlar. İzlemesi oldukça keyifli olan belgeselden öğrenecek çok şey var.

9. Barbecue (Barbekü/Mangal), IMDb: 6,5/10

Barbekünün bir et parçasını pişirmekten çok daha fazlası olduğunu ve dünya çapında dini olarak gerçekleştirilen bir ritüel olduğunu anlatan belgesel, onun bazıları için kurtuluşa giden bir yol olarak, bazıları için milletlerin gururu olarak görüldüğünü anlatıyor. 

''Yangınların etrafında anlatılan hikayeler dünyayı bir araya getirmenin bir yolu haline geldi.''

10. The Mind of a Chef (Bir Şefin Zihni), IMDb: 8,0/10

Her sezon farklı bir şefin veya şeflerin izleyiciyi profesyonel mutfak dünyasında bir gezintiye çıkardığı program şu anda 5 sezonuyla Netflix'te mevcut. Bir şefin beyni nasıl işler, gördüğü yeni teknikleri, tarifleri, yiyecekleri nasıl yorumlar, nasıl dönüştürür etkileyici bir biçimde anlatılıyor. Yapımcısı ve dış sesi ise aşçılık dünyasının kötü çocuğu olarak tanınan Anthony Bourdain'dir.

İzledikten Sonra Hayatınız Değişecek! Şekeri Bırakmak İçin İzleyebileceğiniz En İyi Belgeseller - onedio.com
İzledikten Sonra Hayatınız Değişecek! Şekeri Bırakmak İçin İzleyebileceğiniz En İyi Belgeseller - onedio.com
Tekrar Tekrar İzleseniz Bile İlk Günkü Gibi Sizi Ekrana Bağlayacak Birbirinden Unutulmaz 30 Film - onedio.com
Tekrar Tekrar İzleseniz Bile İlk Günkü Gibi Sizi Ekrana Bağlayacak Birbirinden Unutulmaz 30 Film - onedio.com
Netflix'e Güçlü Bir Rakip Geliyor! Apple Dün Akşam Yeni Platformu Apple TV+'ı Tanıttı - onedio.com
Netflix'e Güçlü Bir Rakip Geliyor! Apple Dün Akşam Yeni Platformu Apple TV+'ı Tanıttı - onedio.com

Kaynak: 1, 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir