Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Netanyahu: 'Nükleer Uzlaşma İsrail'in Varlığına Tehdit'

Anasayfa
 > Gündem

İsrail Başbakan'ı Binyamin Netanyahu, İran'la varılan nükleer anlaşamayı kınadı ve ABD Başkanı Barack Obama'ya bu anlaşmanın İsrail'in varlığını tehdit ettiğini söyledi.

Netanyahu ayrıca anlaşmanın İran'ın nükleer programını meşrulaştırdığını söylüyor. İsrail lideri dünyayı daha iyi bir anlaşma elde edilene kadar Tahran üzerindeki baskıyı devam ettirmeye çağırdı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Obama'nın Netanyahu'yu telefonla arayarak anlaşma konusunda bilgi verdiği söylendi.

Netanyahu Obama'ya anlaşmanın İran'ın 'agresifliğini ve terörünü' artıracağını söyledi.

Beyaz Saray ise telefon görüşmesinde Obama'nın Netanyahu'ya anlaşmanın İran'ın nükleer bir silah elde etmesine yönelik yolları kesecek devamlı bir çözüm için ciddi ilerleme anlamına geldiğini söylediğini açıkladı.

Obama ayrıca, anlaşmanın 'İran'ın terörü desteklemesi ve İsrail'e yönelik tehditleri' açısından endişeleri azaltmadığını da belirtti.

Öte yandan İran'a Körfez'de rakip olan ülkeler ise anlaşma karşısında henüz sessizliklerini koruyor.

Obama ise Suudi Arabistan kralı Selman bin Abdülaziz el Suud'u anlaşmanın ayrıntılarını konuşmak için telefonla aradı.

Beyaz Saray Obama'nın el Suud'u ve Körfez İşbirliği Konseyi'ni İran'la görüşmelerin devamını konuşmak üzere görüşmeye davet etti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ömer Çetin

Şerefsiz herif sen komple terörist bir devletken neyden bahsediyorsun?? Dengeler değişiyor Rusya ve İran nükleer anlaşması bizim buraları baya bir değiştirec... Devamını Gör

Lee Mou

İsrailde yaşayan başka yerde yaşayamayan endemik bitkiler sanki. Yaşarsın netenyahu ülkeniz faşizm yiyip faşizm sıçıyor kokusuna da alışmışsınız bağımlılık y... Devamını Gör

hipotalamus

senin agresifliğin peki?? Ortadoğuda bütün olarak en büyük devlet kalabilmek adına yaptığın ve yaptırdığın katliamlara, askeri üstünlüğünü korumak adına kan ... Devamını Gör