Ne Haliniz Varsa Gülün! Gülmenin İnsan Vücuduna 25 İnanılmaz Faydası

257PAYLAŞIM

Çevremizde onlarca olay olurken umutsuzluğa kapılmak gitgide daha da kolaylaşır oldu. Oysa ki unutulan bir aktivite gibi görünse de, insanların daha fazla gülmeye ihtiyacı var! Gülmek için bir nedeniniz olmadığını mı düşünüyorsunuz? 

List25 kaynaklı içeirğimizde sizler için 25 iyi neden listeledik:

Kaynak: https://list25.com/25-reasons-you-should...

25. Gülmek kas gerginliğine iyi gelir.

list25.com

Gülmenin vücuttaki kasları gevşetme gbi bir özelliği vardır: özellikle de yüz, boyun, omuz ve karındaki kaslar üzerinde. Gülme kontrol edilmediğinde  bu durum kasılma etkisi yaratarak kas gerginliğinin rahatlamasına ve nefes alış verişinin düzenlenmesine yardımcı olur.

24. Gülmek vücuttaki stres hormonu oranını azaltır.

list25.com

Hayata pozitif yönden bakan ve sürekli olarak gülen insanların stres hormonları her zaman daha düşük oranlara sahiptir. Hormonların oranı azaldıkça vücut daha rahat bir hal alır ve sadece fiziksel olarak değil, duygusal olarak da dinlenmiş hisseder.

23. Gülmek büyüme hormonunu artırır.

list25.com

Loma Linda Üniversitesi araştırmacıları gülünen bir ana dahil olmanın bile büyüme hormununu %87'ye kadar artırdığını ortaya çıkardılar.

22. Gülmek kalp hastalıkları riskini azaltır.

list25.com

Gülmek kan dolaşımını canlandırarak özellikle kalbiniz için önemli olan kandaki oksijenlenmeyi artırır. Kan akışındaki bu önemli artış felç, kardiyovasküler rahatsızlık, kalp krizi riskini azaltabilir.

21. Gülmek kan akışını iyileştirir.

list25.com

Maryland Medical Center Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada sonuçlar gülmenin iç damar zarlarının genişlemesine ve daha iyi bir kan akışının sağlanmasına neden olduğunu gösterdi.

20. Gülmek kalbinize yardımcı olur.

list25.com

Maryland Medical Center Üniversitesi tarafından yürütülen başka bir araştırmada genel kalp sağlığı ve sık sık gülen insanlar arasında bir bağlantı gösterildi. Araştırmacılar kalp hastalığı olan insanların farklı durumlarda aynı yaş grubundaki kalp hastalığı olmayan insanlara göre %40 oranında daha az güldüğünü ortaya çıkardı.

19. Gülmek bağışıklık sistemini destekler.

list25.com

Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre gülmek hormonları kontrol altında tutarak NK hücreleri, lenfositler, B hücreleri ve T hücreleri gibi gibi bağışıklık sistemi maddelerinin uygun şekilde fonksiyon göstermelerine yardımcı olur.

18. Gülmek daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

list25.com

Bilimsel araştırmalar tansiyonumuzu düşürmek, bağışıklık sistemimizi desteklemek, stres hormonlarını azaltmak gibi faydalarıyla gülmenin çeşitli hastalıkları daha hızlı atlatmaya yaradığını ortaya çıkardı.

17. Gülmek kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

list25.com

Gülmek diyabete karşı en iyi sağlık yardımlarından birini sağlıyor. 2012'de 19 diyabetik hastanın üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada gülmenin yemek sonrası yetersiz insülin varlığında glükoz ekskürsiyonunu geliştirerek kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu ortaya çıktı.

16. Gülmek daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

list25.com

Japon araştırmacılar akşamları gülmenin vücudu daha fazla melatonin üretmek konusunda teşvik ettiğini keşfetti. Bu yüzden uyumadan önce komik bir program ya da film izlemeyi öneriyorlar.

15. Gülmek insanların olaylarla baş etme yeteneklerini geliştirir.

list25.com

Gülmek beynin insanların daha stresli durumlarla baş etme gücünü artıran ve stresi ortadan kaldıran endorfinleri salmasına yardımcı olur. Gülmek kortizol ve dopamin gibi strese neden olan hormonların büyük oranda azalmasına neden olur.

14. Gülmek insanların acıyla başa çıkmasına yardımcı olur.

list25.com

Oxford Üniveritesi'ndeki araştırmacılar gülmenin kişinin acıya olan toleransını vücudu iyi hissettiren kimyasal endorfini salgılaması konusunda cesaretlendirerek artırmakta önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı. Bu güçlü kimyasal ayrıca iyi bir ağrı kesici görevi görüyor. O yüzden bir daha acı çektiğinizde gülüp geçmeyi deneyin! (Eğer ciddi bir durumsa tabii ki muhtemelen hastaneye gitmeniz gerek.)

13. Gülmek fiziksel bir egzersiz türüdür.

list25.com

Gülmek gerçekten de bir egzersiz türü olabilir. Gülmek diyaframı, omuzları ve karnı çalıştırır. (Yine de spor salonu üyeliğinizi iptal etmeyin!)

12. Gülmek sizi daha çekici kılar.

list25.com

Araştırma gülmenin çekiciliği artırdığını ortaya çıkardı. Araştırma ayrıca eğer karşıdaki kişi hazırcevap ve komikse fiziksel olarak yakınlaşmanın daha kolay olduğunu da gösteriyor.

11. Gülmek saldırganlığın azalmasına yardımcı olur.

list25.com

Gülmenin ortamdaki gerginliği kesip atan ve insanların rahatlamasına neden olan hipotetik bir bıçak olduğu söylenir. Gülmek stres hormonlarının düzeyini azaltıp kasların rahatlamasını sağlarken, insanların daha sakin ve daha az agresif olmasına neden olur.

10. Gülmek organlarınıza enerji verir.

list25.com

Gülmek kan akışını iyileştirir, stres hormonlarını kontrol eder ve biraz egzersiz sağlar. Ayrıca gülmenin kalp, beyin ve akciğerler gibi organlara bir uyanış çağrısı sağlamasıyla harekete geçmesi için uyarmış olur.

9. Gülmek sindirimi kolaylaştırır.

list25.com

Araştırma gülmenin sindirimi kolaylaştırdığını ve irritabl bağırsak sendromunu hafifletmeye yardımcı bir terapi görevi gördüğünü ortaya çıkardı.

8. Gülmek sağlık harcamalarında %30'a kadar kar sağlamaya neden olur.

list25.com

Batı Japonya'daki doktorlar bir keresinde yaşlı insanlara hem fiziksel çalışmalar hem de gülme terapisi içeren kapsamlı tıbbi programlar sağladılar. Faydalananlardan yaklaşık %92'si programa katıldıktan sonra yıllık tıbbi harcamalarının %30 oranında düştüğünü bildirdi.

7. Gülmek daha rahat nefes almanıza yardımcı olur.

list25.com

Gülmek akciğer kapasitesini artırır ve kirli havayı dışarı itip daha fazla temiz havanın içeri girmesini sağlayarak akciğerlerinizi temizler. Gülmek uzun uzun nefes vermenize (yani kirli havayı dışarı itmenize) neden olarak kan dolaşımınıza dahil olan oksijen miktarını artırır.

6. Gülmek öz saygıyı artırır.

list25.com

Araştırmalara göre gülmek özellikle erkeklerde kişisel öz saygı üzerinde çok büyük etkiye sahip. Mesela birisi bir erkeğin şakasına güldüğünde bu durum erkeğe onur hissi verir.

5. Gülmek yaratıcılığı teşvik eder.

list25.com

İnsanların mantıklı düşünmesine neden olması bir yana, gülmek yaratıcılığı da teşvik eder. Aslında, bilerek yüksek sesle gülmek sıklıkla “yaratıcı düşünme egzersizi” yerine konulur.

4. Gülmek ömrü uzatır.

list25.com

Gülmenin birçok yararının birleşimi gösteriyor ki gülmek yaşam süresini artırıyor. Hatta araştırmacılar 20 yıllık bir çalışma sonucunda hayatta daha pozitif bakış açısına sahip olanların yaşam süresinin 7.8 yıl daha uzun olduğunu ortaya çıkardılar.

3. Gülmek kişilerin üretkenliğini artırmaya yardımcı olur.

list25.com

Bazı çalışmalar gülmenin üretkenliği pozitif yönde etkilediğini gösteriyor. Kişinin pozitif ruh hali, onların yaratıcı problem çözmede daha etkili olmalarına imkan sağlıyor. Ayrıca daha enerjik, çalışmaya motivasyonu daha yüksek ve yollarına çıkan zorlu görevler karşısında daha iyimser oluyorlar.

2. Gülmek ilişkileri iyileştirir.

list25.com

Çalışmalara göre, birlikte gülme meditasyonu yapan çiftler ilişkilerinde muazzam bir iyileşme görüyorlar. Dahası, sıkça gülen aileler daha yakın bağlara sahip ve hayatların streslerini dengede tutmada daha başarılılar.

1. Gülmek sizi genç gösterir.

list25.com

Yüzümüz gerilen kaslarımız ve kırışıklıklarımız aracılığıyla stresimizin büyük bir kısmını görünür kılar. Ama güldüğümüzde yüz, boyun ve kafamızdaki gerginlik rahatlar. Bu şekilde daha genç görünmeyi sürdürürüz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taha-yazici

benimde bir güldürenim var, ama taş gibi bide

Gizli Kullanıcı

ayrıca bulaşıcıdır.

ezra

bu ülkede sen gülebiliyorsan bravo

gzm-ynklr

Gülün,gülelim.

blizzard

Sinüzitiniz varsa çok ciddi baş ağrısı yapar.

Görüş Bildir