National Geographic Seyahat Fotoğrafı Ödüllerinin Bir Bakışta Aklınıza Kazınması Garanti Adayları

-

National Geographic her yıl birbirinden farklı fotoğraf yarışmaları düzenleyerek, doğa severleri mest etmeye devam ediyor. Bu yıl düzenlenen National Geographic Seyahat Fotoğrafı Yarışması, 3 Mayıs 2019'a kadar katılıma açık kalacak. Yarışmanın açıldığı andan beri gelen en etkileyici kareler ise sizler için

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/travel/8777352/...

Kenya, Masai Mara'da çekilmiş bu karede aslan ve yavrusu, Sonalini Khetrapal'in objektifine yansımış.

"Kenya'daki Masai Mara ovalarında yeni doğan aslan yavrularını bulduğumuz için çok şanslıydık. Normalde anneler yavruya karşı son derece koruyucudur ve sıklıkla onları çalılıkların arkasından ve avcılardan uzakta saklarken görülür. Burada ise, yavru farkında bile olmadan uçurumun kenarına çok yaklaştığında, dişi aslan hızla düşmesini önlemek için kafasından tutmaya çalıştı. Tehlikeli görünüyor, ancak dişi aslanın yavrusunu alıp güvenli bir yere getirmesi için çok sevecen bir yol."

Bu papua pengueni, bir kürklü fok tarafından kovalanıyor. Fotoğrafçı ise Clive Beavis.

"Bu kareyi Antarktika'ya yaptığım en son ziyarette yakaladım. Aklımda bu çekim vardı, fakat nasıl elde edeceğimi bilemiyordum. Nat Geo yayınında da benzer bir kare görmüştüm. Şansıma, genç bir güney kürklü fok, Zodiac botumuza doğru bir grup papua pengueninin kovalamaya başladı. Dramayı daha da büyük hale getiren ise penguenin ağzının açık olması. Bu kare için kesinlikle doğru yer, doğru zaman."

Abhishek Sabbarwal'nin Yosemite Milli Park'ında yakaladığı bir gergin ipte yürüme ustası.

“Bu benim Yosemite Ulusal Parkı'ndaki ilk zirve yürüyüşüm oldu. Zirveye ulaştıktan sonra bu ipte yürüyenleri gördüm. Yüksek uçurumlarda bu insanları izlemek inanılmazdı. Batan güneş, ve vadiden gelen ışıklar herşeyi çok daha güzel yaptı. Ne manzara ama! Doğru zamanda, doğru yerde olduğum için kendimi çok şanslı hissettim."

Damilice Mansur, Yunanistan'daki Kerkini Gölü'nde bu Dalmaçya Pelikanı ile yakın bir temasa geçmiş diyebiliriz.

"Bu nesli tehlike altında olan Dalmaçya Pelikanı ile yakınlaşma imkanı buldum. Dünyanın en büyük pelikanlarından biri olan bu kuş, fotoğraflamak için harika. Özellikle de kışın, çiftleşme dönemi yaklaşırken bu kızıl turuncu tüyleri çıkardıkları zaman."

Fotoğrafçı Mat Rick şöyle demiş; "New York'a seyahat etmek, inanılmaz manzarayı yakalamak için her zaman bir fırsattır."

Anuroop Krishnan, bu lemuru bir ağacına arkasından gizlice bakarken yakalamış.

"Madagaskar'a özel olan bu lemurlar, adanın kendi içinde bile çeşitlilik gösteriyor ve yerine göre çok farklı görünebiliyorlar. Kırmızı göğüslü kahverengi lemurlar, adanın güneybatı kesiminde, daha kuru ve alçak ormanlarda yaşıyor. Genellikle meyve, yaprak ve çiçek yiyerek besleniyor." 

Rita Kluge'un Antartika'da yakaladığı bu karede leopar bir fok görüyoruz.

"Antartika'daki son günümde, son videomu paylaşıyordum ki, tam da beklediğim şeyi duydum, ve yaşayacağım o anı görüntülemeyi başardım. Bir leopar foku, bir pengueni yiyordu. Üzerimde 7mm'lik serbest dalış kıyafeti vardı, normalde çok daha fazla üşümeme gerekiyordu ama o gün oldukça rahattım. 3 farklı leopar fokla birlikte yüzdüm."

Enrico Pescantini bu inanılmaz kareyi Ürdün Petra'da çekti.

"Petra, Ürdün'ün dağlarında kayalara oyulmuş, bir zamanlar İpek Yolu üzerindeki bir geçit ve şimdi dünyanın yedi harikasından biri olan 2000 yıllık bir şehirdir. Tecrübe etmenin en iyi yolu da, tıpkı antik dönemdeki tüccarlar ve satıcılar gibi geceleri bu pembe kente açılan kanyonda yürümektir. Karanlığın içinde bu hazinenin yüzlerce mum ile aydınlandığı görülüyor. Bu, zamanda yolculuk yapmaya bir ömür boyunca en çok yaklaşabileceğiniz andır."

Büyük Bariyer Resifi'ndeki Heron Adası yakınında bir deniz kaplumbağasının yüzeye yaklaşıp nefes alışı, James Vodicka.

Marc Woo tarafından çekilen bu karede, Tokyo'nun Skytree binasının tepesinden bir öğlen vakit görülen manzaraya tanık oluyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nedim.a

Harika fotoğraflar

hulytan

ürdün ne kadar büyüleyici öyle

alp_er

pelikan ve new york

ebrusonmez

Muhteşem fotoğraflar olmuş.

Görüş Bildir