Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nasıl Bir Anti-Sosyalsin?

87PAYLAŞIM

Sosyalleştiremediklermizden misiniz?

1. Aşırı kalabalık bir otobüste ayakta yolculuk ediyorsun. Zorla sanki yer yokmuş gibi biri yanına sokuluyor. Aklından geçen ne oluyor?

O an onu dövmeyi hayal ediyorum
"B*k var geldin buraya" diyorum içimden
Duruma çok aldırış etmem
"Biraz öteye gider misiniz?" diye söylerim.

2. Sevgilinle (yoksa olduğunu varsay) hararetli biçimde tartışıyorsunuz ve akabinde ikiniz de sus pus oldunuz. Kimse tekrar konuşmaya cesaret edemiyor. Muhabbeti kim başlatırdı?

Muhtemelen evlere dağılıncaya kadar ağzımızı bıçak açmazdı
Saçma ve alakasız bir soru sorarak başlatırdım
Saçma ve alakasız soruyu sevgilim sorardı ve konuşma başlardı tekrardan
Söylenmeye devam ederek başlatırdım

3. Yeni biriyle tanıştığında en itici bulduğun şey:

Daha ilk saniyeden "moruk", "kanka" diye hitap etmesi
Sanki karşısında devlet erkanı varmışçasına aşırı resmi davranması
Ağzını bıçak açmaması
Eserik tavırla aşırı havalıymış gibi takılması

4. Sence bu komik mi?

Hayvan gibi komik, aşırı iyi espri
Bunun neresi komik?

5. Eğer bir hayvan olmak isteseydin hangisi olurdun?

İspermeçet balinası
Karabatak
Bukalemun
Nil timsahı

6. Varsayalım ki yetenek yarışmasına girdin ve jüriler seni gurur kırıcı şekilde eleştirerek seçmelerden eledi. Tepkin nasıl olurdu?

Onlara "siz kimsiniz ki böyle konuşuyorsunuz?" derdim
Terbiyemi bozmazdım, ama baya üzülerek terk ederdim.
Bir şans vermelerini daha isterdim
Onlara küfür kıyamet cevap verirdim. Kimse beni ulu orta ezemez

7. Üniversitede ilk günün. Amfiye girdin ve mahşer kalabalığı var. Tanıdığın kimse de yok. Nereye oturursun ve ne yapardın?

Mümkün olduğunca arka taraflara giderdim. Yanımda biri varsa konuşurdum
Ortalarda bir yerde "yalnız" oturmayı tercih ederim
En önde kapıyı yakın tarafı seçerim. Hocayla derste diyaloğa girmek için
Şöyle bir göz atarım, gözüme kestirdiğim kişinin yakınına otururum.

Senin anti sosyal durumun sosyopatlığa evrilmiş durumda!

Senin durumun öyle bir noktaya ulaşmış ki artık sosyal koşullara uymakta zorluk çekiyor gibisin. Toplum normlarına karşı gelme veya uymama durumu seninki. Sanki birileriyle görüşmeyi hiç istemiyor, yalnızca kendi halinde yaşamayı seviyormuşsun gibi. Daima gergin, ve her şeye irrite olmuş hali var sende. İşin tehlikeli boyutu şu; o kadar akıllısın ki durumunun farkında olup bu konuda uzman yardım alığın kişiyi kanıdırabilecek, hatta keendini aşırı sosyal biri olarak tanıtabilecek çift karaktere bile bölünebilirsin. Gerginliğin, anksiyete gibi değil; aksine hiç sinirlenmez ve depresyon emareleri göstermezsin. Yalnızca aykırı davranışların ve takıntıların vardır, çünkü senin gözünde böyle davranmanın bir nedeni vardır. Sözel iletişimin birebirde inanılmaz derecede güçlü ve manüplatif tarafınla iletişime geçtiklerini kolayca etkin altına alıyorsun.

Biraz psikopatlık var sende!

Sendeki durum ise isteyip olamamak ile istememek gibi. Sen sosyal insanlara imrenmiyor, aksine böyle dışlanmış kalmak hoşuna gidiyor. Senin için dışarıdaki hayat ile ne kadar az temas, o kadar iyi denklemiyle hayat geçiyor. Bu kesinlikle "arkadaşın yok" veya insanlarla tanışmayı sevmediğin anlamına gelmez. Anti-sosyal kişi de pekala diğerleri gibi sosyal ödevlerinin farkındadır; ancak tek farkı içinden geldiği gibi hareket etmesidir. Yani bir gün biriyle tanışmak istersin; ama diğer gün hiçbir şey yapmak istemez "öğk geldi" artık derecesine gelebilirsin. Bir gün oyunu kurallarına göre oynayıp ertesi gün, "eeh kardeşim kendi kuralım bu da" deyip insani ilişkileri başka şekilde başlatabilirsin. Bu sosyal karşıtlığın, sosyal hayatın kokuşmuş düzenine meydan okuma gibi de algılanabilir. Bir nevi senin gözünde virütik bir hal alan sosyal hayata karşı bağışıklık kazanma isteği gibi.

Yalnız kalmak hoşuna gidiyor!

Sen sosyal hayatın içinde eriyip kaybolmak istemiyorsun. Ancak bir yandan da asgari düzeyde bu hayatın kurallarına bir şekilde uymak istiyorsun. İki arada bir derede kalmışsın, ama çoğu zaman toplumla geçinmeme tarafını ve ona küs kalmayı tercih ediyorsun. Senin durumun bir asosyal gibi, ancak tümüyle de bir asosyal gibi yalnız kalmak istemiyorsun. Yani "sosyalleşme" adı altında yapılan şeyler senin gözünde çekilmez bir iş gibi gözükürken kimi zaman bu kurallara uymak zorundaymış gibi hissediyorsun. İletişim kurmak senin bazen külfet iken bazen zorlanarak da olsa yaptığın bir şey halini alıyor

Fazla sosyal değilsin!

Sen insan içine çıkmayacak kadar 'cool' bir insansın aslında, ama bu hususta kendi üstüne düşen sosyal görevleri de ihmal etmemen gerekiyor. Sanki uzun süredir savaş halindeymişsin de sosyal hayatın gerçekleriyle ateşkes yapmak istiyormuşsun gibi bir halin var. Sen aslında toplumun gerçeklerinden korkan ya da uzaklaşan biri olmayı değil doğrudan yer almamayı tercih eden biri gibisin. Ancak unutma ki insaoğlunu biraz farklı kılan şey sosyal varlık olmasıdır. Yani her ne kadar sosyal hayatın penceresinden dışarı bakmasında elbet bir gün istemesen de kendine bir muhatap buluyorsun. Bu tıpkı bir kafeye gidip garsonu çağırmak kadar basit bir durumdur; Ne garson sen asosyal olduğun için masana gelmemezlik yapacak, ne de sen asosyal olmayı tercih ettiğin için onu çağırmamazlık yapacaksın. Eninde sonunda ne şekilde olursa olsun sosyal hayatın gerçekleriyle karşılaşacaksın. Bu durum, hep dolmuşta en arkaya oturup para muhabbetinden uzak kalmayı tercih ederek kazanacağın bir savaş değil. Ne olursa olsun bir şekilde herhangi bir şeyle angaje oluyorsun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-bayrak2

o değilde size ne lan aklımdan geçenlerden?

gzm-ynklr

Senin anti sosyal durumun sosyopatlığa evrilmiş durumda! Senin durumun öyle bir noktaya ulaşmış ki artık sosyal koşullara uymakta zorluk çekiyor gibisin. Toplum normlarına karşı gelme veya uymama durumu seninki. Sanki birileriyle görüşmeyi hiç istemiyor, yalnızca kendi halinde yaşamayı seviyormuşsun gibi. Daima gergin, ve her şeye irrite olmuş hali var sende. İşin tehlikeli boyutu şu; o kadar akıllısın ki durumunun farkında olup bu konuda uzman yardım alığın kişiyi kanıdırabilecek, hatta keendini aşırı sosyal biri olarak tanıtabilecek çift karaktere bile bölünebilirsin. Gerginliğin, anksiyete gibi değil; aksine hiç sinirlenmez ve depresyon emareleri göstermezsin. Yalnızca aykırı davranışların ve takıntıların vardır, çünkü senin gözünde böyle davranmanın bir nedeni vardır. Sözel iletişimin birebirde inanılmaz derecede güçlü ve manüplatif tarafınla iletişime geçtiklerini kolayca etkin altına alıyorsun.

psyhedelichead

Uuu benim anti-sosyal durum sosyapata evrilmiş.. Senin durumun öyle bir noktaya ulaşmış ki artık sosyal koşullara uymakta zorluk çekiyor gibisin. Toplum normlarına karşı gelme veya uymama durumu seninki. Sanki birileriyle görüşmeyi hiç istemiyor, yalnızca kendi halinde yaşamayı seviyormuşsun gibi. Evet tam olarak bu! Uyumsuzun biriyim..

tavsiye-ediyorum21

+++ KİLO VERMEK İÇİN ASLINDA YEMEK YEMENİZ GEREKTİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ ?+++ İNSAN ATÖLYESİNDE OKUYABİLİRSİNİZ..___mehmettanselyildiz com___

ozzy_oz

Senin anti sosyal durumun sosyopatlığa evrilmiş durumda! Senin durumun öyle bir noktaya ulaşmış ki artık sosyal koşullara uymakta zorluk çekiyor gibisin. Toplum normlarına karşı gelme veya uymama durumu seninki. Sanki birileriyle görüşmeyi hiç istemiyor, yalnızca kendi halinde yaşamayı seviyormuşsun gibi. Daima gergin, ve her şeye irrite olmuş hali var sende. İşin tehlikeli boyutu şu; o kadar akıllısın ki durumunun farkında olup bu konuda uzman yardım alığın kişiyi kanıdırabilecek, hatta keendini aşırı sosyal biri olarak tanıtabilecek çift karaktere bile bölünebilirsin. Gerginliğin, anksiyete gibi değil; aksine hiç sinirlenmez ve depresyon emareleri göstermezsin. Yalnızca aykırı davranışların ve takıntıların vardır, çünkü senin gözünde böyle davranmanın bir nedeni vardır. Sözel iletişimin birebirde inanılmaz derecede güçlü ve manüplatif tarafınla iletişime geçtiklerini kolayca etkin altına alıyorsun... ha şunu bileydin :)

Görüş Bildir