Görüş Bildir
Haberler
NASA: 'Türkiye Son 900 Yılın En Kötü Kuraklığını Yaşıyor'

NASA: 'Türkiye Son 900 Yılın En Kötü Kuraklığını Yaşıyor'

Batuhan
02.03.2016 - 12:32 Son Güncelleme: 02.03.2016 - 14:16

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacıları, Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan kuraklığın, muhtemelen son 9 asrın en kötü kuraklığı olduğunu bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD’nin New York kentindeki NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden iklim bilimci Ben Cook önderliğindeki araştırma ekibi, Doğu Akdeniz’in iklim koşullarını ve suyun azalışını anlamak için bölgenin kuraklık geçmişini gösteren modeller oluşturdu.

Elde edilen veriler, bilim insanlarına Akdeniz kuraklığı oluşumunda doğal varyasyonun etkileri ile insan kaynaklı küresel ısınma arasındaki farklılıkları gösterdi. 

Araştırma, NASA’nın hâlihazırda geçmiş ve gelecek için iklim simülasyonları geliştiren bilgisayar modellerine de bilgi sağladı.

900 yıllık veriler ve dökümanlar incelendi

900 yıllık veriler ve dökümanlar incelendi

Cook ve ekibi, geçmişte Akdeniz kuraklıklarının ne sıklıkla ve şiddette gerçekleştiğini anlamak için ağaç-halka analiz tekniği ile Eski Dünya Kuraklık Atlası’nı kullandı. Bu sayede, Kuzey Afrika, Yunanistan, Lübnan, Ürdün, Suriye, Türkiye, İspanya, Fransa’nın güneyi ve İtalya’yı kapsayan analizler ile geçtiğimiz 1000 yılın coğrafi kuraklık izlerine ulaşıldı. Aynı zamanda 1100 ve 2012 yılları arasındaki tarihsel dokümanlar incelendi ve kuraklık dönemleri tespit edildi.

'Son olaylara ve anormalliklere bakarsak sebep: İnsan kaynaklı iklim değişikliği'

'Son olaylara ve anormalliklere bakarsak sebep: İnsan kaynaklı iklim değişikliği'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ben Cook’a göre, Türkiye’nin de yer aldığı Doğu Akdeniz’de 1998 - 2012 yılları arasında görülen kuraklık, son 500 yılın en ‘kuru’ döneminden yüzde 50 oranında daha şiddetli geçti. Son 900 yıla göre ise en kurak dönemden yüzde 10 - 20 arası daha kötüydü. Bu kuraklığın etkileri ise halen devam ediyor.

İklim bilimci Ben Cook, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, “İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin önemi ve büyüklüğü, doğal iklim değişkenliğinin boyutlarını anlamamız gerektiğini gösterdi. Asırlar süren doğal değişkenliğin dışında kalan son olaylara ve anormalliklere bakarsak, bunlara insan kaynaklı iklim değişikliğinin sebep olduğunu görebiliriz” dedi.

'Doğu Akdeniz küresel ısınmayı yaşıyor'

'Doğu Akdeniz küresel ısınmayı yaşıyor'

2012 yılına ait haritadaki kahverengi alanlar 2002 - 2015 yılları arasında Akdeniz'deki su kaynaklarında ortalama azalmanın yüksek olduğu bölgelere işaret ediyor.

Araştırmaya katılan ekipteki Yochanan Kushnir de, “Akdeniz, gelecekte insan kaynaklı iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgelerden biri. Bu araştırma gösterdi ki, son şiddetli kuraklık, geçmiş asırlardaki doğal kuraklıklardan farklılık gösteriyor. Doğu Akdeniz, küresel ısınmayı hâlihazırda yaşıyor. Elde edilen veriler, gelecek yüzyıldaki kuraklık risklerini gösteren bilgisayar modelleri için önem taşıyor” diye konuştu.

Araştırma sonuçları, Amerikan Jeofizik Birliği’nin ‘Geophysical Research-Atmospheres’ dergisi tarafından yayınlanacak.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
134
68
16
12
10
5
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

haritaya dikkatli bakinca, turkiyenin uc guneyi haric cevresindeki her yerde su seviyeleri duserken, turkiyede sabit kalmis. ilginc gercekten. ama bu ilerde ... Devamını Gör

Berkay Öztürk

çevre ülkelerde susuzluk yüzünden insanlar göc etcekler gelcekleri ilk yer neresi dersin enayilerin ülkesi türkiye tabiki

NASA soylemese bizim hukumetin haberi bile olmayacak. Ayni butceyle adamlar butun dunyada ve uzayda arastirma yapabliyorlar, biz ise anca camilerin yonunu ol... Devamını Gör

Kartalow

İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin getirdiği durum ortada, bu saatten sonra daha ileri gitmemesi için çalışma yapılması lazım, bir ülke değil tüm ülkelerin ... Devamını Gör