Myanmar'da Toprak Kayması: En Az 90 Ölü

 > -
Abone ol

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'ın kuzeyinde Kaçhin eyaletinde, yeşim taşı madeni yakınlarında meydana gelen toprak kaymasında, ilk bulgulara göre en az 90 kişi yaşamını yitirdi, 100 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Bölgede, yeşim parçaları arayan köylülerin madencilik şirketlerinin attığı toprak yığınlarının altında kalarak can verdikleri belirtiliyor. Buradaki barakalarda birçok kişi yaşıyor.

Kaçhin, dünyanın en yeşimlerinin çıkarıldığı bölgeler arasında bulunuyor.

Yetkililer, çok sayıda kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Myanmar Kızıl Haç'ı geniş kapsamlı bir kurtarma operasyonu başlattı.

'Uykularında öldüler'

Kurtarma çalışmalarına ordu, polis teşkilatı ve yerel gruplar da destek veriyor. Ancak kötü hava koşullarının kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığı belirtiliyor.

Devlet denetimindeki Global New Light of Myanmar adlı gazete, birçok kişinin uykuda can verdiğini yazdı.

'Yeşimin parası halka gitmiyor'

Ekim'de Global Witness adlı sivil toplum kuruluşunun yayımladığı rapora göre Myanmar'da sadece 2014'te üretilen yeşimin mali değeri 31 milyar dolar. Bu, Myanmar'ın gayri safi hasılasının yarısına karşılık geliyor. Ancak yeşimden elde edilen paranın sıradan insanların cebine ya da devletin kasasına gitmediği belirtiliyor.

Myanmarlılar, madencilik şirketlerini kötü koşullarda işçi çalıştırmakla ve topraklarını ele geçirmekle suçluyor. Çevreci gruplar da, yeşim madenciliği yapılan alanlarda Ay'daki benzer dev kraterler oluştuğunu ve bir çevre felaketinin yaşandığını söylüyor.

DHA ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir