Müzisyen Olsan Hangi Efsane Şarkıyı Bestelerdin?

10PAYLAŞIM

Soruları cevapla, bir müzik insanı olsaydın hangi efsane şarkıya can verirdin sana söyleyelim!

1. Öncelikle nasıl bir ruh haline sahipsin?

2. Peki müzik senin için ne ifade ediyor?

Heves
Tutku
Eğlence
İhtiyaç
Aşk
Moduma göre değişir

3. Şarkın en çok nasıl dinlensin istersin?

4. Peki ya bu resim sana neyi çağrıştırıyor?

Terk edilmiş bir adam.
Sadece manzarayı seyrediyor.
Birini bekliyor.
Keyfi yerinde.
Kim bilir ne derdi var.
Huzur içinde.

5. Hangisi senin yazdığın şarkıyı dinlemiş olabilir acaba?

6. Müzik sana hangi rengi çağrıştırıyor?

7. Şarkını en çok kimler dinlesin istersin?

Gençler.
Belli bir yaşın üzerindekiler.
Her yaşa hitap etsin.

8. Hangisi bu cümleyi senin için daha iyi tamamlar?

Göz yaşı döksün.
Maziyi hatırlasın.
Gülüp eğlensin.
Aşk acısı çeksin.
Dans etsin.

9. Son olarak şu anda hangisiyle seyahat ederken müzik dinliyor olmayı tercih ederdin?

Her Şeyi Yak - Sezen Aksu!

Sen müzisyen olsan besteleyeceğin şarkı Her Şeyi Yak olurdu. Aşk üzerine yazılmış en efsane şarkılarından biri senin elinden çıkardı. Aşkı için her şeyi göze almış bir insandan da başka bir şarkı beklenemez zaten. Bu şarkıdaki tutku, senin gibi aşkın her halinden anlayan bir duayen tarafından anlatılabilirdi ancak. Şarkını dinleyenler, aşk acısıyla kıvranırken senin notalarında deva bulurdu. Çünkü onları senden daha iyi anlayan kimse yok, öyle değil mi? Sonuçta, aşk için ölmeli aşk o zaman aşk...

Şıkıdım - Tarkan!

Sen müzisyen olsan besteleyeceğin şarkı Şıkıdım olurdu. Sevgiliye duyulan sitemi en tatlı ve oynak melodilerle ortaya koyacak kişi; bu şarkıyı besteleyerek sen olurdun. "Bana net ol, ciğerimi ye yarim!" demek yerine, "Oynama şıkıdım şıkıdım, ah yanar döner a acayipsin!" diyerek aynı etkiyi yaratabilir, bu durumdaki insanları acıyla süründürmek yerine onlara dertlerini tiye alabilme gücü verirdin. Ayrıca şarkın her zaman, her yaştan insan tarafından dinlenir, kitleleri şıkıdım şıkıdım oynatırdı.

Delikanlım - Yıldız Tilbe!

Sen müzisyen olsan besteleyeceğin şarkı Delikanlım olurdu. Yıldız Tilbe'nin o yanık sesiyle bağrımıza vura vura söylettiği şarkı, senin gibi bir aşk insanından çıkardı ancak. Ayrılık acısını ilk önce dinginlikle başlayan nağmelerle anlatır, sonra nakaratla "hafife alma, aşk vurur insana, bu kadar kolay sanma delikanlım" diyerek göğsümüze saplanan hançerin acısını seslendirirdin. Ayrılık acısını yaşayan herkesin diline, yüreğine dolanan bu şarkı yıllar geçse de eskimeyen bir efsane olarak yerini alırdı.

Medcezir - Levent Yüksel!

Sen müzisyen olsan besteleyeceğin şarkı Medcezir olurdu. Ud nağmeleri eşliğindeki o yumuşak giriş, ancak senin gibi bir gönül insanının ellerinden çıkardı. Aşkı, hayatı, sevgiyi bu yumuşak melodilerle anlatır, hem hüzne hem sevgiye hem de neşeye ortak olmayı bilirdin. Sevgiliye duyulan sitemi ise tatlı tatlı dokunuşlarla, nakaratına "fırtınam, felaketim hasretin." diyerek yansıtır ama yine de "ölene kadar peşindeyim bırakmam" der ve gönüllere girerdin.

Aya Benzer - Mustafa Sandal!

Sen müzisyen olsan besteleyeceğin şarkı Aya Benzer olurdu. Sen müziğinle insanları eğlendirmek isteyen, onları hareketli ritimlerle yerlerinden oynatmayı bilen bir müzisyen olurdun. Sevgilinin peşini bırakmayacağını, onu hep seveceğini böyle hareketli bir şekilde anlatır, insanların derdine neşeli ritimlerle derman olurdun. Sözlerinde tam olarak ne gibi bir mana olduğunu hiçbirimiz tam olarak anlayamamış olsak da hangimiz "ah şu kaderi yenersem eğer seni seviyorum aşkım" demedik ki?

Onedio Testlerini Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline! Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Her Şeyi Yak - Sezen Aksu! Sen müzisyen olsan besteleyeceğin şarkı Her Şeyi Yak olurdu. Aşk üzerine yazılmış en efsane şarkılarından biri senin elinden çıkardı. Aşkı için her şeyi göze almış bir insandan da başka bir şarkı beklenemez zaten. Bu şarkıdaki tutku, senin gibi aşkın her halinden anlayan bir duayen tarafından anlatılabilirdi ancak. Şarkını dinleyenler, aşk acısıyla kıvranırken senin notalarında deva bulurdu. Çünkü onları senden daha iyi anlayan kimse yok, öyle değil mi? Sonuçta, aşk için ölmeli aşk o zaman aşk...

aymira-ay

Sen müzisyen olsan besteleyeceğin şarkı Her Şeyi Yak olurdu. Aşk üzerine yazılmış en efsane şarkılarından biri senin elinden çıkardı.

betulkaraumay

sorular nerde

Görüş Bildir