Müziklerinden Çok Hakkındaki Dedikodularıyla Efsaneleşen Kadınlardan Kurulu Rock Grubu: Volvox

5PAYLAŞIM

Ülkemizde kadınlardan oluşan müzik gruplarının sayısı, ne yazık ki, oldukça az. Kadın grupları söz konusuyken geçmişe dönüp bakmamak elde değil ve bu noktada akla ilk gelen isimlerden biri Şebnem Ferah'ın öncüsü olduğu Bursalı rock grubu Volvox! 

Müziklerinden çok hakkındaki dedikodularıyla efsaneleşen kadınlardan kurulu rock grubu Volvox'un hikâyesine şöyle bir göz atalım...

1988 yılında kurulan Volvox, Bursa'dan çıkan bir hard rock grubu. Grubun kurucusu bugünün sevilen ismi Şebnem Ferah.

Şebnem Ferah'la beraber Duygu Karpuz, Ebru Bank, Gül Ağırca'dan oluşan gruba 1992 yılında Özlem Tekin de katıldı. Daha sonraları bas gitardaki isim Ebru Bank gruptan ayrılınca yerine Buket Doran katıldı ve tamamı kadınlardan oluşan bu grubun yolculuğu 1994 yılına kadar sürdü.

Eğitim hayatları sırasında Bursa'da tanışan grup Bursa'da verdikleri irili ufaklı konserlerin ardından ilk İstanbul konserlerini 1991 yılında Pangaltı İnci Sineması'nda gerçekleştirdiler.

Yıl 1992 olduğunda Duygu Karpuz gruptan ayrıldı ve yerini Özlem Tekin aldı. Grubun diğer üyelerine nazaran önceden sahne performansını olan Tekin ve Ferah daha bir ön plandaydı.

Şebnem Ferah ve Özlem Tekin'in o yıllarda belki de hayatlarının sonuna kadar devam edeceğini düşündükleri dostlukları maalesef ilerleyen yıllarda bambaşka olaylara sahne olacaktı.

İlk sahne performanslarını ise Bedri Baykam'ın mekânı olan Dadaist'te gerçekleştirdi Volvox.

İlk sahne performanslarını ise Bedri Baykam'ın mekânı olan Dadaist'te gerçekleştirdi Volvox. Bugün grubu anımsayanlar belki de en çok I Want to Break Free coverları ile hatırlar.

Volvox'un Dadaist ile başlayan mekânlarda sahne yolculuğu daha sonraları Sis ve Kemancı'yla beraber devam etti.

Başlarda yalnızca kadınlardan oluşan bu rock grubu bir şekilde yadırgansa ya da ön yargıya maruz kalsa da zaman içinde bu mekânların vazgeçilmez isimleri arasında yerlerini alıp daha çok sevilmeye ve kabul görmeye başladılar.

Volvox'un konserleri, sahneleri ve tanınırlıkları artarken artık grup için bir albüm vakti çoktan gelmiştir. Ve grup kaset çıkarma kararı verdi.

Belki de her şey artık yolunu bulacak derken grubun iç takırtıları duyulmaya başlandı.

Kaset için büyük çalışmalar yapıldı. Stüdyoda provalar kayıtlar, demolar derken hayranları da büyük bir beklenti içine girdi ancak ne olduysa bu kaset bir türlü çıkmadı. Çıkamadı.

Albümün gelmemesiyle başlayan süreç grubun sonunu getirdi desek yeridir. Zira bu süreçle gruptan ayrılmalar başladı.

Önce Ebru Bank gitti. Sonrasında Özlem Tekin. Ve belki de bugün Türkiye'nin en başarılı gruplardan biri olabilecek bu grup yalnızca mazinin bir parçasına dönüştü.

Bu bitişle herkes kendi yoluna gitti ve Ebru Bank hayatına bir üniversitede öğretim görevlisi olarak devam etti. Gül Ağırca başka bir grupla beraber müzik hayatına devam etmiş; Şebnem Ferah ve Özlem Tekin ise Türkiye'nin en başarılı iki seslerine dönüştüler.

Grubun dağılması Şebnem Ferah - Özlem Tekin dostluğunun da sonunu getirdi ve tam olarak sebebi bilinmeyen bu başarısız albüm girişimi ve dağılma hikâyesini yerini birçok komplo teorisine bıraktı... 💔

Ferah - Tekin dostluğunun bitiş sebepleri arasında gruba katıldığı sırada hem müzikal anlamda hem çevre anlamında gruptaki herkesten daha deneyimli olan Özlem Tekin'in aldığı inisiyatifler Ferah'la arasında bir rekabet süreci başlattığı gösteriliyor. Tekin'in gruba getirdiği bağlantıları daha sonraki zamanlarda Şebnem Ferah'ın ele geçirdiği gibi birçok iddia ikilinin arasında çözülmeyecek meseleler yaratmış.

Volvox grubunun kısa süren bilinmezliklerle dolu hikâyesinin yanı sıra dileriz onları hep yaptıkları güzel coverlarla hatırlarsınız.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarum-maratproletaryan-renu

Bir kere yazıyı yazan Dadaist sonrası Kemancı'da sahne almaya başlayan Volvox'u hiç dinlememiş. Çünkü Devil Woman, Die Hard gibi Helloween ve Black Sabbath sounduna çok yakın rock değil Heavy Metal yapan Volvox, o tarihten sonra Cover çala çala müzikal kimliğini yitirdi. Değişti ve Özlem Tekin'le beraber adeta poplaştı. Pangaltı İnci sinemasında verdikleri konserde Pentagram kadar iyi olduklarını Nejat Yavaşoğulları (yanımda oturuyordu) söylemişti. Tüm dünyaca bilinir olabilecek bir grubu yitirdik. Lanet olsun bu ülkeye.

tarum-maratproletaryan-renu

Poplaştı yazacaktım paylaştı çıkmış. Özür dilerim

Gizli Kullanıcı

Ozlem tekinin ses araligi cok daha genis ve vokal yetenegi , sezen sebnemi destekledigi icin boyke oldu kisacasi sezen aksu ambargosu yokse ozlem cok daha kaliteli ses olarak

tbn57

belki böylesi daha iyi oldu, volvox devam etseydi belki de şebnemin o müthiş albümlerini hiç dinleyemeyebilirdik.

16april

şebnem ferah’ın özlem tekin’e yaptığı haksızlıklar

Görüş Bildir