Mutlu Yüzlerin Ardında Güçlenen Bir Felaket: Gülümseyen Depresyon

509PAYLAŞIM

Gülümseyen depresyon nedir ve neden tehlikeli olabilir?

Eğer sosyal medyada #faceofdepression hashtagini ararsanız, mutlu ve gülümseyen insanların olduğu yüzlerce fotoğraf görürsünüz.

Fakat bu insanlar aslında depresyonla uğraşıyorlardır. Kimi zaman bu fotoğraflar kişilerin kendileri tarafından, sık sık ise sevdiklerine yardım etmek isteyen ve dünyaya bu sorunu tanıtmaya çalışan yakınları tarafından paylaşılır. Maalesef, bu fotoğrafların bazıları çok geç paylaşılmıştır ve içlerinde gülümseyen insanlar çoktan gitmiştir...

"Eşim canına kıymadan birkaç gün önce. İntihar düşünceleri oradaydı fakat asla bilemezdiniz."

Gülümseyen depresyona sahip olmak demek, diğer kişilere mutlu ve eğlenceli görünmeye çalışıp içten içe acı çekmektir. Bu depresyonla uğraşan insanlar acı çekmiyor gibi görünür. Bu yüzden de arkadaşları ve aileleri sorun olduğunu fark etmezler. Ayrıca, kimi zaman acı çekenler de sorunları olduğunu fark etmez ve destek ya da yardım aramazlar. Gülümseyen depresyonla uğraşan insanların aktif sosyal yaşantıları vardır, aileleri, arkadaşları, işleri vardır. Mutlu ve başarılı görünürler.  Doğal olarak da mutlu yüzlerinin arkasında ne olduğunu bilemezsiniz.

Bu problemin en kötü yanı ise gülümseyen depresyon ile intihar düşünceleri arasında bir bağlantı olmasıdır. İnsanlar enerjik ve hevesli görünebilir fakat kapalı kapılar ardında değersiz ve çaresiz hissedebilirler. Linkin Park'ın vokalisti Chester Bennington'un intiharının ardından, eşi Talinda yukarıdaki fotoğrafı paylaşıp intiharından birkaç gün önceki halini gözler önüne sermişti. Chester ailesiyle gülümsüyor ve eğleniyordu ve kimse o sırada aklından geçen düşünceleri bilmiyordu.

Gülümseyen depresyon mutluluk maskelerinin ardında saklanıyor olsa da, sevdiğiniz kişilerde ya da kendinize farkına varabileceğiniz yollar bulunuyor.

Gülümseyen depresyonun en yaygın belirtileri arasında şunlar bulunuyor:

  • Kişinin bir zamanlar sevdiği hobi ve aktivitelere karşı azalan ilgi

  • Kilo ve iştah değişimleri

  • Yorgunluk ve konsantrasyon kaybı

  • Uykusuzluk

  • Negatif durumları tekrar tekrar düşünme

  • Zorlama ve doğal olmayan mutluluk

Gülümseyen depresyonla başa çıkmaya uğraşan birisine nasıl yardım edersiniz?

Bir problemleri olduğunu anlamalarına yardım edin.

Çoğu kişi depresyonda olduğunu kabul etmek istemez çünkü zayıf görünmekten korkarlar. Onları sevdiğinizi ve desteklediğinizi bildiklerinden emin olun, hem de ne olursa olsun.

"Annemle akşam yemeğinde son fotoğrafımız. Bir ay sonra intihar etti, tam da 21. yaş günümden önce."

İyi bir dinleyici olun.

Bu yardım etmek istediğiniz kişiyi aktif olarak dinlemeniz ve söylediklerini anlayıp hissettirdiğinizi göstermeniz gerektiği anlamına geliyor. Her şeyin yoluna gireceğini söyleyip geçmeyin. Durumla başa çıkmak için ne gibi adımlar atılabileceğini birlikte düşünün ve elinizden bir şey gelebileceğini hissediyorsanız yardım etmeyi önerin.

"İntihar etmeden 1 hafta önce en yakın arkadaşım. Arkadaşlarınıza dikkat edin millet."

Özsaygılarının artmasına yardımcı olun.

Bazı uzmanlar özsaygının "duygusal bağışıklık sistemimiz" olduğunu iddia ediyor ve bozulduğunda düşük ve depresyonda hissettiğimizi söylüyorlar. Arkadaş ya da akrabalarınıza yeniden üretken ve başarılı hissetmelerine neden olacak anlamlı bir aktivite ya da proje bulmaya çalışın.

Sevdiğiniz insanlara daha çok dikkat edin.

Haftada birkaç kez mesaj atmak modern yaşamlarımızda yeterli gibi görünyor fakat hiç de öyle değil. Arkadaşlarınızı ve ailenizi aklınıza her geldiklerinde arayın, nasıl olduklarını sorun, "İyiyim" demeleriyle tatmin olmayın. Alakadar olun ve yukarıda anlatılan alarm verici belirtileri kaçırmadığınızdan emin olun.

2014'te intihar etmeden önce Robin Williams'ın çekilen son fotoğraflarından biri.

"Normal" davranmalarına yardım edin.

Gülümseyen depresyonla baş eden kişiyi "sağlıklı" bir insanın yapacağı şeyleri yapmaya cesaretlendirin. Bazılarını birlikte yapmayı önerin. Alışveriş olur, sinemaya gitmek olur, her sabah parkta koşmak olur... Fiziksel aktivitelerimiz duygularımızı ve hislerimizi etkiler. Mutlu bir insan gibi davranmak daha iyi hissetmenize neden olabilir.

Sağlıklı bir yeme alışkanlığına sahip olduklarından ve egzersiz yaptıklarından emin olun.

Depresyondaki kişiler spor salonuna gitmeyi zor bulabilir, fakat evde egzersiz yapmak da onlar için en az spor salonu kadar iyi olabilir. Uzmanlar bazı depresyon tiplerinin vücudumuzdaki bazı elementlerin (d vitamini ya da serotonin gibi) eksikliğinden kaynaklanıyor olabileceğine inanıyor. Bu durum ise sağlıklı yeme alışkanlıklarıyla düzeltilebilir.Terapi ve tıbbi tedavi almayı önerin: Depresyon döngüsünü kendi başınıza kırmak zor olabilir. Bir terapist ise ailenize ya da arkadaşlarınıza depresyonla daha hızlı ve etkili şekilde savaşmakta yardımcı olabilir. Sevdiklerinize profesyonel tedavi aramakta hiçbir sorun olmadığını anlatın. Bu utanç verici bir durum değildir ve zayıf oldukları anlamına gelmez.

"Kız kardeşimle intiharından bir ay önce çekindiğimiz son fotoğraf."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilinmeyenbilinmez

sevgili onedio neden sürekli intihar paylaşmaya başladınız 2014 tumblr oldu iyice burası yapmayın böyle şeyler

corpse-bride

o.O belirtilerden ürkmedim değil :O

tintin

tedavi ve terapi iyi lakin günümüz gerek özel gerek devlet psikiyatri ve psikologları da pek anlayışlı değiller.

luciapetrovsky

ulan bu adam milyonları kurtardı ama milyonlar bir adamı kurtaramadı. huzur içinde yat.

Görüş Bildir