Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anneanne Sırrı Niteliğinde 12 Mutfak Tüyosu

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Mutfaktaki bazı zorluklara alışkınızdır ancak hiçbiri için çözüm bulmak aklımıza gelmez. Anneannelerimizin uydurduğu yollar gibi olmaya aday 12 seçenek (:

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/kellyoakes/scien...

1. Bir parça tuz sert olan kahvenizi yumuşatmaya yeter.

www.buzzfeed.com

Kaynamış su ile birleşen kahve molekülleri daha sert bir tada sahip olur. Ama bu kahve keyfinizi kaçırmasın! Sadece bir tutam tuz kahvenizi yumuşatmaya yetecektir. Tuz içerisindeki sodyum kahvenin acı tadını almanızı engelleyecek. Biliyorum mantıksız ama işe yarıyor.

2. Soğanı doğramadan öce buzdolabında bekletmeniz göz yaşlarınızın sel olmasını engelleyebilir.

www.buzzfeed.com

Soğanı kestiğinizde bir çok kimyasal tepkime oluşur. Oksijen ile birleşen soğan enzimleri göz yaşartmaya neden olur. Buzdolabında beklettiğiniz soğan oda sıcaklığındaki soğan kadar çabuk tepkime vermez ve göz yaşartma süresini azaltır.

3. Yeşil sebzelerinizin taze ve yeşil gözükmesi için 7 dakika ya da daha az pişirin.

www.buzzfeed.com

Tamam zeytinyağlılardan bahsetmiyorum, daha çok haşlanılan ya da buharda pişirilen sebzelerinizi 7 dakika ve üzerinde pişirirseniz renkleri solmaya başlar ve dokuları bozulur. Parçalanacak kadar yumuşamış sebzelerden hoşlanmıyorsanız saatinize bakar olun.

4. Yumurtanızın bozuk olup olmadığını bir bardak su ile anlayabilirsiniz.

www.buzzfeed.com

Eğer suya batıyorsa yemeye uygundur. Ancak su üzerinde hafif hafif süzülmeye başladıysa atın gitsin.

5. Yeşil aldığınız muzların hemen olgunlaşmasını istiyorsanız bir adet kese kağıdı ve domates yeter.

www.buzzfeed.com

Olgunlaşmış domatesler etilen hormonu salgılarlar. Etilen, meyveleri olgunlaştırmak için kullanılan bir gazdır. Bu nedenle ikisini bir arada kapalı bir poşete koyarsanız (kağıt hava almalarını sağlar) muzlar çok daha çabuk olgunlaşırlar.

6. Kuruyan kurabiyelerinizi bir parça ekmek ile kilitli poşete koyarsanız hemen yumuşayacaklardır.

www.buzzfeed.com

Mis gibi kurabiye yaptınız soğusunlar diye dışarı bıraktınız ama unuttunuz dimi? Neyse ki kurabiyenin içindeki şeker "nemkapar" özelliğe sahip. Bu nedenle bir parça ekmek ile poşete konulan kurabiye kendisinden daha az şekerli olan ekmekteki bütün nemi alacaktır.

7. Kurumuş bulaşıklardan kurtulmanın yolu kola!

www.buzzfeed.com

Evet evet yanlış duymadınız kola ve benzeri asitli içecekler fosforik asit içerir. Endüstriyel olarak pas temizlemede kullanılan bu asit pas ile reaksiyona girdiğinde demir fosfata dönüşür. Demir fosfat ise temizliği kolaylaştıran bir maddedir. Yani demir döküm tavalarınızda oluşan kurumuş kirleri 2 dakikadan az sürede çıkarabilirsiniz.

8. Bir parça tuz eklediğiniz su ve buz içeceklerinizi çok daha hızlı soğutacaktır.

www.buzzfeed.com

Tuzlu suyun kaynama noktası normal sudan daha yüksektir. Bu nedenle tuzlu suya attığınız buzlar suyu daha kısa sürede soğutacak ve daha uzun süre soğuk kalmasını sağlayacaktır.

9. Büyük köftelerinizin ortasına delik açmanız yanmalarını engelleyecektir.

www.buzzfeed.com

Büyükçe köfteleri ızgara yaparken şeker ve amino asit arasında bir reaksiyon olur. Bu reaksiyon etin kahverengileşmesine ve soğanın karamelize olmasına sebep olur. Ortaya bir delik açınca ısı daha çabuk bir şekilde yayılır ve köftenin içi dışı yanmadan pişer.

10. Streç film ya da su katmanı avokado sosunuzun kararmasını engelleyecektir.

www.buzzfeed.com

Avokado fenol denilen bir madde içerir bu madde oksijen ile birleştiğinde kararmaya sebep olur. Bu nedenle streç film ya da su ile avokadoyu oksijenle karşılaşmaktan koruyabilirsiniz. 

Su biraz iğrenç gelebilir ancak avokado sosunuza karışmayacaktır yalınzca yemeden önce suyu döküp sosu bir kere daha karıştırın. Bir diğer öneri de streç film ile kaplamak olabilir ancak streç filmi sosun üzerine bulaşacak şekilde kapatmayı unutmayın.

11. Saat 09.30 ve 11.30 arasında içilen kahve kafein açısından daha etkilidir.

www.buzzfeed.com

Eğer kahvenizden maksimum verim almak istiyorsanız, kahveyi stres hormonunuz (kortisol) düşüşteyken içmelisiniz. Dr. Stephen Miller'a göre çoğu insanın kortisol seviyesi saat 08.00-09.00, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 arası doruğa ulaşır.

12. Biranın bozulmasını engellemek için karanlıkta saklamalısınız.

www.buzzfeed.com

Güneş ışığı içkilerin çoğunu etkilediği gibi birayı da etkiler. Bu nedenle güneşe maruz kalan biranın kokusu ve tadı değişir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogauygar

ii oldu bu ya annanem her sabah avakadosunu yedikten sonra kararmasın diye sarar, arkasından 9-10 sularında kahvesini içer eğer kahvesi sert ise tuz katar, akşam şarabını soğuk tutsun diye buza tuzda atardı en önemlisi de biralarını hep karanlıkta saklardı...

Gizli Kullanıcı

beni anneannem birayı avakodoyu erden bilsin amk

062154

madde 12> Pardon ama Anneanne sırrı demişsiniz de; benim anneannem bana biraların bozulmaması ile ilgili hiçbir tüyo vermedi.. (Allah akıl fikir versin..)

turkulivestream

Tüh :(

Gizli Kullanıcı

kahveyi deneyeceğim gerçekten güzel bilgiler teşekkürler :DD

Görüş Bildir