Muğla'da Ormanlar Küle Dönüyor: Bodrum'da Çıkan Dördüncü Yangın Kontrol Altına Alındı

 > 
18PAYLAŞIM

Son günlerde Muğla'nın turistlik ilçelerinde çıkan orman yangınlarına bir yenisi daha eklendi. Dalaman, Milas ve Fethiye'de söndürülen yangınların ardından bugün Bodrum'da yeni bir orman yangını daha çıktı. Yangın, vatandaşların da yardımıyla kontrol altına alındı. Yaklaşık 40 hektarlık alanın zarar gördüğü bölgede, soğutma çalışması devam ediyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde makilik alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Gürece ve Bağla mahallelerinde makilik alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Gönüllüler de yangına müdahale etti

İslamhaneleri ve Bağla mahallelerine kadar ulaşan alevlere çok sayıda itfaiye, orman ekibi, Muğla 911 arama kurtarma ekipleri, Akut ekipleri ve tatilciler müdahale etti. Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı 13 araç, 55 itfaiye eri, orman ekiplerine ait 3 arazöz, 15 orman işçisi, 911 arama kurtarma ekiplerinde 10 gönüllü, Akut ekiplerinden 5 gönüllü yangına müdahale etti. 112 ekipleri de bölgede hazır bulundu.

3 helikopter havadan yangına müdahale etti

Saatte 40 kilometre hızla esen rüzgarın ters dönmesiyle birlikte alevler zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgeye kadar ulaştı. Karadan müdahale edilemeyen bölgeye gönderilen 1 helikopter müdahale etmeye başladı. Daha sonra hızını arttıran rüzgarla birlikte geniş bir alana yayılan yangın için 2 helikopter daha geldi.

Akşam hava kararana kadar bazı bölgeleri söndüren 3 helikopter hava kararmasıyla piste dönmek zorunda kaldı.

Geniş bir alana yayılan alevler bölgedeki yerleşim yerlerini tehdit etti.

Mahallede ikamet eden vatandaşlar, yangının evlerine sıçrama ihtimali nedeniyle zor anlar yaşadı.

Bazı evlerin bahçelerinde bulunan hayvanlar tahliye edildi.

Yangının başladığı bölge olan Gürece Mahallesi Mandıra mevkisinde bulunan ahırlarda bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar çobanlar tarafından ahırlardan çıkarılarak bölgeden uzaklaştırıldı.

Bölgede yaşayan bir kadın, evinin yangından zarar göreceğini düşünerek baygınlık geçirdi, tedbir amacıyla bölgede bulunan 112 Acil Servis ekipleri kadına müdahale etti.

Alevler tatil sitelerine 20 metre kadar yaklaştı

Bağla bölgesine kadar ulaşan yangın bazı tatil sitelerini tehdit etti. Alevler tatil sitelerine 20 metre kadar yaklaştı. Alevleri gören tatilciler ellerine aldıkları kazma, küreklerle yangına müdahale etmeye çalıştı. Alevlerin boyu metrelerce yüksekliğe ulaşınca ellerindeki kazma kürekleri bırakan tatilciler alevlerin içerisine taş atmaya başladı.

Uzun süre alevleri taşlayan tatilciler yangını söndürmeyi başaramayınca bölgeden uzaklaştılar.

40 hektar alan kül oldu

Yangının bir anda büyümesiyle 3 mahalleye yayılan alevler otluk ve makilik alanları küle çevirdi. Hızlı bir şekilde yayılan alevler kadar yaklaşık 40 hektarlık bir alanda etkili oldu.

Bölgede, soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

İki gün içinde Muğla'nın üç turistlik bölgesinde orman yangını çıkmıştı👇

Dalaman ve Milas'ın Ardından: Muğla'da Üçüncü Orman Yangını Fethiye'de Çıktı, Alevler Kontrol Altına Alındı - onedio.com
Dalaman ve Milas'ın Ardından: Muğla'da Üçüncü Orman Yangını Fethiye'de Çıktı, Alevler Kontrol Altına Alındı - onedio.com

Yangınlarda 350-400 hektar alanın etkilendiği açıklandı

Orman Yangınından 350-400 Hektar Alan Etkilendi: 'Tüm Muğlalıları Fidan Dikmeye Davet Ediyorum' - onedio.com
Orman Yangınından 350-400 Hektar Alan Etkilendi: 'Tüm Muğlalıları Fidan Dikmeye Davet Ediyorum' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir