Görüş Bildir
Haberler
Müdürü Aşağılayınca Pencereden Atlayıp Felç Kalmıştı: MEB, Öğrenciye 1,7 Milyon TL Tazminat Ödeyecek

Müdürü Aşağılayınca Pencereden Atlayıp Felç Kalmıştı: MEB, Öğrenciye 1,7 Milyon TL Tazminat Ödeyecek

Hatay’da lise öğrencisi H.İ., kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla okul müdürünün odasında azarlandı ve psikolojik baskı gördü.Gururu kırılan öğrenci H.İ., balkondan atlayınca felç kaldı. İdare mahkemesi, olaydan okul yönetimini sorumlu tuttu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrenciye 1 milyon 700 bin TL tazminat ödemesine karar verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Balkondan atlayan H.İ., yüzde 93 oranında engelli kaldı

Balkondan atlayan H.İ., yüzde 93 oranında engelli kaldı

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, 2015 yılında yaşanan olayda Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan kız öğrenci D.H. ve H.İ. adlı erkek öğrenciler, okul içerisinde öpüştükleri iddiasıyla müdürün odasına çağrıldı.

Öğrencilerin iddiasına göre müdür Ayşe Ersoy, “Yediğiniz haltları anlatın, bakalım. Öpüşmüşsünüz” dedi. Öğretmen Nevin Ayan da H.İ’ye, “Senin bacına yapsalar ne düşünürdün. Seni okuldan atacağız” diye tehditte bulundu.

H.İ adlı erkek öğrenci, maruz kaldığı psikolojik baskı nedeniyle okulun balkonundan atlayarak intihar girişiminde bulundu. H.İ., vahim olayın ardından felçli kaldı ve yüzde 93 oranında engelli hale geldi. 

Olayla ilgili soruşturma başlatan Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı müdür Ayşe Ersoy ile diğer öğretmenlerin H.İ’yi intihara yönlendirecek fiillerinin saptanmadığı gerekçesiyle 20 Nisan 2016 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Müfettişlik, raporunda H.İ.'nin 'gururunun incinmiş olabileceğini' belirtti

Müfettişlik, raporunda H.İ.'nin 'gururunun incinmiş olabileceğini' belirtti

Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişliğince 3 Ağustos 2016’da hazırlanan ikinci raporda, gençlerin yaşları itibariyle ergenlik döneminde bulunmaları bakımından olaylardan fazlası ile etkilenebileceği ve ani tepkiler verebileceği, karamsar ve isyankâr bir yapıya sahip olabileceği ve kolayca öfkelenebileceğine dikkat çekildi. 

Raporda, “Duygusal-ruhsal gelişim özellikleri dikkate alınmadan, karşı cinsiyetten olan iki genç öğrenci ile kız-erkek ilişkileri gibi hassas bir konuda bireysel görüşme yapılması ve olayı anlamaya yönelik bir yaklaşım sergilenmesi gerekirken, duyulan öpüşme olayını kanıtlamak amacıyla suçlayıcı ifadelerin kullanıldığı, bu nedenlerle H.İ’nin gururunun incinmiş olabileceği” tespiti yapıldı.

Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı'nı tazminata mahkum etti

Mahkeme, Milli Eğitim Bakanlığı'nı tazminata mahkum etti

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre H.İ’nin ailesi, MEB’e başvurarak zararlarının tazminini istedi. Taleplerinin reddedilmesi üzerine ailenin avukatı Ali Habip, H.İ’nin hakaretlere, psikolojik baskıya ve şiddete maruz kaldığı için balkondan atladığını, olayda idarenin hizmet kusurunun bulunduğunu ileri sürerek, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

Hatay 1’inci İdare Mahkemesi ise oybirliği ile 8 Temmuz 2020’de örnek bir karara imza attı. Mahkeme, H.İ’ye “kalıcı sakatlık-sürekli iş göremezlik tazminatı” olarak 1 milyon 410 bin TL, anne ve babasına da bakım gideri olarak 109 bin TL ödenmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca H.İ ve ailesine de toplamda 210 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
189
34
29
20
17
8
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
BianB

Okullarda bazı hocalar kızlara sarkıntılık yapıyor ona ses çıkaran yokta çocuk sevgilisiyle öpüşmüş diye mi azarladın oç müdürü çocuğun hayatını zehir ettin ... Devamını Gör

Hector Hector

plaket mi verseydi? hocaların sapıklığı ise başka bir konu. Ona ses çıkartmayan bir çok cezayı hak ediyor.

Assad Najjar

Öğrencilerin yaptığı yanlış ya da doğru. Bu öğrenci, %93 felçli kalmayı hak etmedi.

Abdullah Sömerli

Öğrencinin felç kalması çok üzücü yanlız onun yaptığı da sacma arkadaslar lisede öpüşürursen bütün okullarda müdür sni azarlar yani okulda opusulmez git ciki... Devamını Gör

Muhammed Gungor

İnşallah aynısı başına gelir olmadı çoluğunda çocuğundan çıksın kahrol aq