Moldova’da Halk Parlamento Binasını Bastı

3PAYLAŞIM

Aylardır hükümet krizi yaşayan Moldova’da yeni kurulan hükümet de halkı tatmin etmedi. Başkent Kişinev’de yeni başbakanın seçildiği oylamayı protesto eden onlarca kişi, parlamento binasını bastı. Binadan içeriye girenler gözaltına alınırken, sabah başlayan gösteriler geceye kadar sürdü.

Yolsuzluk skandallarıyla gündeme gelen ülkede, cumhurbaşkanı’nın desteklediği ve ülkede adı pek iyi anılmayan kimi iş adamlarıyla yakınlığıyla tanınan Pavel Filip’in, başbakan seçilmesi eylemlerin fitilini ateşledi. Filip’in seçilmesi, meclisteki kimi milletvekilleri tarafından da protesto edildi.

Moldovalılar, halihazırda Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden biri konumundayken, ekonomiyi düzelteceğine inanabildikleri bir hükümeti iş başında görmek istediklerini belirtiyor:

“Bu kadar insanın parlamentonun önünde toplandığını görürken, bizim hayatlarımızdan ve kaderimizden sorumlu olması gereken bir hükümeti bu kadar kısa zamanda kurmak alay etmek demek. Onlar bizi aşağıladılar.”

“Biz ne bu hükümetin kuruluşundan ve de üyelerinden memnunuz. Onlar bir meclis üyesi gibi hareket etmekten çok, eşkıyalar gibi davranıyorlar.”

AB'den itidal çağrısı

Avrupa Birliği (AB), Moldova'da iktidar ve muhalefeti itidale ve diyaloga çağırdı. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, "Tüm tarafların sakinleşmesi ve itidali koruması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkedeki tüm ilgili tarafları diyaloga katılmaya ve Moldova Cumhuriyeti için ileriye dönük yolu aramaya çağırıyoruz" denildi.

Açıklamada, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Moldova'daki durumu takip ettiği ve ülkedeki AB heyetiyle yakın temas içinde bulunduğu belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir