Görüş Bildir

'Mini İnfaz Paketi' Geliyor: Küçük Çocuklu Anne Hapse Girmeyecek

Anasayfa > Gündem

AKP, 4. yargı paketinin yanı sıra 11 maddelik 'mini infaz paketi'ni Meclis'e sunmak için çalışıyor. Yargı paketiyle 15 yaşından küçük çocuğu olan, cezası 10 yıldan az anneler cezaevine girmeyecek.

Fotoğraf: Twitter

AKP iki ayrı yargı paketi için çalışmalarını hızlandırdı. Bu paketlerden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Meclis’e geleceğini açıkladığı 4. yargı paketi. Buna göre, icra daireleri aracılığıyla çocuk teslimi uygulamasına son verilecek. Ayrımcılık ve nefret suçu için TCK’da yeni düzenleme yapılacak.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre düzenlemede eşe karşı işlenmiş suçlardaki ağırlaştırıcı sebepler boşanan eşi de kapsayacak şekilde genişletilecek. Bir kadını fiziki ya da haberleşme yoluyla ısrarlı bir şekilde takip eden kişiler cezalandırılacak.

‘Tutuklamada ölçülülük ve orantılılık’ ilkeleri doğrultusunda, katalog suçlar daraltılacak. İstinaf ceza dairelerine bozma yetkisi verilecek.

AKP'de bir başka hazırlık da infaz yasası ile ilgili. 11 maddelik infaz paketi çalışmalarında sona geldi. Pakette yer alan en önemli iki madde, mahpusların görüntülü konuşmalarının kaydedilmesi ve elektronik posta ile haberleşme hakkı verilmesi.

Paketteki bazı başlıklar şöyle:

Paketteki bazı başlıklar şöyle:
  • Ceza infaz kurumlarındaki izleme kurullarının raporları Kamu Denetçiliği’ne ve Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da gönderilecek

  • Cezasını çeken ya da koşullu salıverilen yabancı uyruklular, sınır dışı edilecek.

  • 15 yaşından küçük çocuğu olan anneler cezaevine girmeyebilecek. Çocuğun babasının ölmüş olması ya da cezaevinde olması durumunda annenin de işlediği bir suç nedeniyle cezaevine girmesi önlenecek. İnfazı ileri bir tarihe ertelenecek. Bu düzenleme 10 yıldan az ceza alan mahkumlar için geçerli olacak. Ayrıca bu durum, cezaevinde doğum yapan anneleri de kapsayacak.

  • İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer alan, cezaevi nakillerinde ödeme gücü olmayanların ücretini devlet karşılayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
96
67
7
4
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Art Ankara

Eski İngiltere'de kadınlar işledikleri suçtan idam edilmemek için hamile kalırmış. Bizde de mesleği hırsızlık vs. olan kadınlar sürekli çocuk doğurur artık.

Matt Denis

zeka fışkırıyorsun

Musikişinas Vito

Çocuğunu perde olarak kullanıp market, mağaza soyan; bunu meslek hâline getiren bir ton kadın var. Aynı şekilde sırf dilencilikte kullanmak için sürekli doğu... Devamını Gör

Musikişinas Vito

Bu arada yasanın Fetöcüler için çıktığını da söylemeye gerek yok sanırım. Arınç'ın dün yaptığı konuşmaya bakın anlarsınız.

kuduz doktor hektor

Hey yavrum hey. Eskiden 18 yaşından küçük çocuklar, daha az ceza alıyor diye ebeveynlerinin suçlarını üstlenirlerdi. Birileri görmüş ve arttırmış, açığı geni... Devamını Gör