Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milyonlarca Oyla 2015'in Ziyaret Edenleri Pişman Etmeyen, En İyi 25 Şehri

2PAYLAŞIM

Trip Advisor Okurları Oyladı, Görülmesi Gereken 25 Şehri Keşfetsene derledi.

Dünya'nın bir numaralı seyahat portalı TripAdvisor'un tüm Dünya'daki milyonlarca kullanıcısı tarafından her yıl  Travellers Choice adı altında çeşitli listeler oylanır ve bunların en önemlisi şüphesiz ki mutlaka görülmesi gereken şehirler listesidir. 2015 bitmeden, yılın en iyileri oylandı, geçen sene birinci olan İstanbul üçüncülüğe düşse de, listeye 2 şehir birden sokan tek ülkenin Türkiye olması bizi çok mutlu etti.

Geçen yılki liste için; 2014'ün Ziyaret Edenleri Pişman Etmeyen, En İyi 25 Şehri

Kaynak: http://www.kesfetsene.com

25. Sidney; Avustralya

Uzak Dünya'nın en güzeli Sidney, sadece bir Opera binasından ya da muhteşem denizlerden ibaret değil.

24. Dubai; Birleşik Arap Emirlikleri

Yeni Dünya zenginliğinin, yeni gelecek yaratma çalışmasındaki Dubai artık tam bir turistik mucize.

23. Hong Kong; Çin

Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı olsa da özerk yapısının da katkısıyla aşırı büyümüş, aşırı zenginleşmiş ve lüksleşmiş şehir, ışıl ışıl gökdelenlere ve mahallelere sahip.

22. Queenstown; Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'da "Kraliçe'nin şehri" bu listedeki şehirlerden kağıt üzerinde gitmesi en zoru olarak düşünülse de, yola çıkmak isteyene her yer yakın. Hele bu güzellikte olduktan sonra.

21. Budapeşte; Macaristan

Orta Avrupa'nın yaralı, müzmin ve kadim yerleşimi Budapeşte, Tuna Nehri'nin incilerinden. Türkiye'den en kolay gidilen Avrupa şehirlerden.

20. Atina; Yunanistan

2014'te listede olmayan Atina hızla yükseliyor. Komşumuzun başkenti tarihi birikimi ve eğlenceli gece hayatı, renkli kişilikleri ve tanıdık mutfağı ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerden.

19. Katmandu; Nepal

Dünya'nın en barışçıl ülkelerinden Nepal'in başkenti hem Everest turlarıyla hem de tarihi çılgınlıkları, maymunları ve dini yönleriyle turistik cennet.

18. Bangkok; Tayland

Mega gökdelenlerin hemen yanı başında yılan fare dolu mini mini nehir evciklerinde yaşayan onbinler. Kaotik bir başkent Bangkok.

17. St. Petersburg; Rusya

Özellikle gece hayatı ile öne çıkan komşu Rusya'nın bu önemli turistik şehri, Türkiye'den çok ziyaret edilen yurt dışı kentlerinden. Bir de vizesiz.

16. Cusco; Peru

Dünya'nın yedi yeni harikasından Machu Picchu'ya ev sahipliği yapan şehir her yıl milyonlarca misafiri Peru'ya getiriyor.

15. Ubud; Endonezya

Karadeniz bölgemizin çay tarlalarını Dünya'ya tanıtamamış olacağız ki, sadece bu şahane pirinç tarlaları yüzünden milyonlarca insan Endonezya'ya gidip buraya pirinçten elde ettiği gelirin kat be kat fazlasını turizmden bırakıyor.

14. Göreme; Türkiye

Dünya'nın en özel noktalarından birinin kıymetini yeterince bilemesek de "el oğlu" Kapadokya'nın incisi Göreme'yehakkını veriyor ve onu 14. sıradan TA'nın listeisine sokuyor.

13. Barselona; İspanya

Şüphesiz gidenler için Avrupa'nın en güzel şehri olan Barselona; deniz/kum /güneş doğa veya kültür turizmi, gece hayatı, futbol ve tüm sporlar, her türlü sanat dalı ve aktivitesi, festivalleri ve konserleri, büyük şehir hayatı ve sakin şehir beklentisi gibi misafirlerine ne ararlarsa arasın onu sunan turistik bir cennet.

12. Zermatt, İsviçre

Zematt, Alplerin meşhur kayak tesislerinden, sadece tuıizmle gelişmiş bir yerleşim. Kış sporları merkezi olan bu doğa harikasındaki binaların %80'i turizm amaçlı sonradan inşa edilmiş yapılar.

11. New York, Amerika Birleşik Devletleri

Vahşi Amerikan rüyasının tüketim hızında, geçen sene olmadığı, dünyanın en prestijli turizm listesi Trip Advisor'un dünyanın en iyi şehrileiri listesine bu sene xx. sıradan giriyor Büyük Elma*.

*New York'a  "Big Apple" denmektedir.

10. Cape Town; GAC

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti, Afrika'nın Avrupalı şehri. Doğası, kültürü, safari turları, penguenleri ile saatlerce süren uçak yolculuğuna değecek bir kent.

9. Paris; Fransa

Sadece şehrin, ülkenin ya da kıtanın değil Dünya'nın simgelerinden Eyfel Kulesi her ne kadar meşhur ve önemli ise, Paris'in herhangi bir köşesinde karşınıza çıkacak bir küçük 'an'ın değeri daha aşağı değildir.

8. Buenos Aires; Arjantin

Tüm gezginlerin en beğendiği ve en sevdiği ülkelerin başında gelen Arjantin'n iç gıdıklayıcı başkenti 14. sıradan buraya yükselmiş

7. Roma; İtalya

Avrupa'nın açık hava müzesi Roma tam bir turistik cennet. A noktasından B noktasına yürürken elinizdeki turistik haritada olmayan C,D,E noktalarından herhangi biri başka bir şehirde ören yeri ilan edilir.

6. Londra; İngiltere

Kendine has özellikleri olan ve bunu şu an içinde yaşayan 220 farklı milletten insana rağmen koruyan Londra, yine her arayışa cevap veren metropollerden. Mutlaka gidilesi şehirlerden.

5. Prag, Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa'nın bir diğer güzelliği Prag tam anlamıyla masallar şehri. Genişleyen şehrin turistik tarihi bölümü dondurulmuş Orta Çağ dönemi gibi ve masalsı.

4. Hanoi, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti

Tayland, Vietnam, Kamboçya, Laos turlarının önemli noktası listede 2014'e göre 3 sıra yükselmiş durumda.

3. İstanbul; Türkiye

2014'teki birincilikten bronz madalyaya düşmüş olsa da, dünya harikası bir şehre sahip olmak çok güzel bir his. Bu olağanüstü yerleşimin hakkını verelim ve gelecek nesiller için koruyalım dilekleriyle diyeceğiz, çok havada kalacak. Tadını çıkaralım en azından.

2. Sim Reap; Kamboçya

2015'te kapıda vize uygulaması son ererek; Türkiye'den vizesiz gidilen ülkelerden biri olan Kamboçya'nın turistik cenneti Sim Reap, yolu düşenleri deli edecek güzelliklere sahip.

1. Marakeş; Fas

İstanbul'un tahtına oturan yeni şampiyon Marakeş. Kuzey Afrika'nın en renkli ülkelerinden Fas, 'turist yoluculuğu' ve aşırıya kaçan 'misafirperverliği' ile yorabilecek olsa da Marakeş'te içilecek bir nane çayı her şeye değecektir.

Yayıncı notu: Geçen sene yazdığımızın aynısını yazalım. Bu liste her yıl yenilenir, genelde 15 kadar şehir kendine tekrar yer bulur. O niye yok, bu niye bu kadar önde gibi akla gelen soruların tek cevabı vardır: "O yıl"... Listenin 2015'in en popüler destinasyonları olduğunu hatırlatmakta fayda var... 

Gezi notları: Listede 24 ülkeden 25 kent yer alıyor. Bizim de kendi bütçemizle,  ekonomik seyahat yaparak  gezdiğimiz 40 küsür ülkenin 13'ü 11 şehir ile listede. Tümünün yaşanmış seyahat anıları için tıklayınız; Keşfetsene | Ekonomik Seyahat Rehberi

Kaynak: http://www.kesfetsene.com

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Atina; Yunanistan bekle beni :)

Görüş Bildir