Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milyar Dolarlık Kayıplara, Milyonlarca İnsanın Ölümüne Sebep Olan Tarihteki En Berbat Kararlar

1.1bPAYLAŞIM

Bazı kararlar vardır, yalnızca sizi ilgilendirir. 

Bazı kararlar vardır, sizi ve yakın çevrenizi ilgilendirir. 

Ama bir de bazı kararlar vardır ki, çok fazla şey değiştirir. 

Bu kararları alanlar mantıklı bir tercihte bulunduğunu düşünüyordu. Ama bedeli hiç düşünemeyecekleri kadar yüksek oldu.

1958, Çin. Ülkenin yüce lideri Mao Zedung gökyüzüne baktı ve bir kuş sürüsü gördü...

Ardından onların zararlı olduğuna hükmetti. Birkaç gün sonra bir kanun yayınlandı ve bütün kuşların zararlı varlıklar olduğuna hükmedildi. Bir yıl içinde 220 milyona yakın serçe katledildi. 

Bu katliam peşinden büyük bir felaketi getirdi. Serçeler genellikle karasinek, sivrisinek ve fareyle beslenir. Ortada serçe kalmayınca bu hayvanların sayısı arttı. Bütün ekinleri yediler ve hastalık yaymaya başladılar. Tek sebebi bu olmasa da 20 ila 40 milyon insanın hayatını kaybettiği kıtlık döneminin temeli bir anlamda atılmış oldu.

1999 yılında ölen babasının yerine geçen Ürdün kralı Abdullah, geleneklerine bağlılığını sürdürerek tahta geçen her yeni kral gibi genel bir af yayınlatmaya karar verdi.

2500’e yakın suçlu serbest bırakıldı. Aralarında Ebu Musab ez Zerkavi de bulunuyordu. Zerkavi Afgan-Sovyet savaşında savaşmış bir isimdi. Kısa sürede bölgede yeniden aktif olan Zerkavi’nin gerçekleştirdiği kanlı eylemleri El Kaide için bile fazla acımasızdı. 

2006 yılında öldürüldü. Birkaç ay sonra takipçileri El Kaide’den ayrılarak bugünkü bilinen adıyla IŞİD’i kurdu.

Franz Ferdinand’ın öldürülmesiyle patlak verdiği söylenen Birinci Dünya Savaşı hikayesini bilirsiniz.

Aslında yaşananlar küçük bir kararın sonucuydu. Şoför ilk dönemeci kaçırmış ve sonrasında alternatif bir rotaya sapmıştı. Arşidük böylece öldürüldü ve olan oldu.

Başarılı bir Japon güvenlik firmasının çalışanının yaptığı hata, sonun başlangıcı gibiydi.

Japon firması Mizuho, 1 hissesini ¥610 bin karşılığında (Yaklaşık 5000 dolar) satıyordu. Bir çalışanının yaptığı hata neticesinde 610 bin hisseyi ¥1 karşılığında sattı ve şirket tüm acil önlemlere rağmen 225 milyon dolar kaybetti. 

Ronald Wayne Apple’ın kurucularındandı. Şirketin ilk logosunu çizdiği gibi Apple I için bir kullanım kılavuzu tasarladı.

1976 yılında sahip olduğu %10 hisseyi 800 dolar karşılığında satıp şirketten ayrıldı. Bugün aynı hisseleri elinde bulundursaydı serveti 50 milyar dolara yakın olacaktı. 

Yayıncılar, yayınlayacakları kitapları iyi tetkik etmeli...

Öyle ki, J.K. Rowling’in kaleme aldığı Harry Potter’ın ilk kitabı Felsefe Taşı yayınlanmadan önce 10’dan fazla yayınevi tarafından reddedildi. Serinin yalnızca son kitabı 450 milyon sattı ve yayıncılarına servet kazandırdı. Geçmiş olsun.

Yahoo, tarihi boyunca aldığı bir takım kararlarla ismiyle müsemma olmak kavramını bir kez daha ispatlamış oldu.

İşte o kararlardan bazıları:

  • 1998’de Google Yahoo’ya yalnızca 1 milyon dolar karşılığında önerildi, Yahoo satın almaya yanaşmadı.

  • 4 yıl sonra Yahoo bu sefer 3 milyar dolarlık bir teklif yaptı, Google 5 milyar dolarda ısrar edince Yahoo vazgeçti.

  • 2007’de Microsoft Yahoo’yu 44 milyar dolara satın almak istedi, Yahoo teklifi düşük buldu.

Sonra ne mi oldu? 2016’da Yahoo Verizon’a yalnızca 4.6 milyar dolara satıldı.

Alaska’nın zamanında ABD’ye komik bir ücrete (7 milyon dolar, bugünün parasıyla 123 milyon dolar) satıldığını çoğunuz duymuştur...

Ama bu hikayenin devamı eksik. Çünkü Rusya bu satışla yalnızca stratejik önemi yüksek bir toprak kaybetmekle kalmadı. Alaska ABD’nin toprağı olduktan kısa bir süre sonra bölgede petrol ve doğalgaz bulundu. Alaska’nın altında 1.2 milyon varil petrol ve 53 trilyon metreküp doğalgaz olduğu düşünülüyor. Petrolün ederi bugünün fiyatıyla  66 milyar dolar, doğalgaz ise 106 milyar ediyor. 

Anlayacağınız kaçan balık bazen çok ama çok büyük.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sqeratarr467

Ronald Wayne,bu hareketinden sonra dünyanın en büyük mallarından biri ilan edilmesi olası.

basbug-ataturk

ha bir de şey var, halkın erdoğan'ı seçmesi

the-mongol

Bir benzeri Hitler'in yükselişine çok karışmayıp engel olmayan Fransa ve İngilere'nin başkanlarından gelmişti.Hitler'in neler yaptığına ve yapacağını çok öngöremeyip Anschluss ve Çekoslovakya gibi durumlara ses çıkartmadılar ve sonra yıkımı evlerinin önünde hissettiler.

Gizli Kullanıcı

Benzer şekilde hatta biraz daha ileri giderek Sovyetler de Nazilerle ortak biçimde Polonya'yı bölüşmüştü.

pelin-koca1

Yazar arkadaşım istersen önce bi araştır. Kim milyoner olmak isterin 1 milyonluk sorusu senin postunun giriş kısmıyla alakalı. Çin ülkesinin yüce lideri Mao Zedung serçeler tahılların yarısını talan ettiği için böyle bir emir vermiştir. Öyle aa güneşle arama girende ne şunu öldürün dur karar çıakrayım dememiştir.

six_feet_under

#1 arkadaş serçe nasıl farelerle beslenir?araştırmacılıkta ödüle koşmuşsunuz yine..

Görüş Bildir