Mezuniyet Balosuna Geleneksel Kıyafetle Giden Genç Kız Tartışmalara Neden Oldu!

511PAYLAŞIM

Paylaştığı balo fotoğraflarıyla binlerce kişinin bir tartışmasına yol açan lise öğrencisi Keziah Daum, bu durumu "Sadece güzel ve muhafazakar bir elbise buldum ve onu giymeyi seçtim" diye açıklıyor.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kassycho/keziah...

Utah'dan bir genç baloda giydiği qipao ya da Kanton Lehçesi'nde cheongsam diye bilinen geleneksel Çin kıyafetinin fotoğraflarını paylaştıktan sonra internette tartışmalara yol açtı.

"BALO"

Utah, Wood Cross Lisesi'nde son sınıf olan 18 yaşındaki Keziah Daum, BuzzFeed'e verdiği röportajda elbiseyi Salt Lake Şehri'nin merkezindeki vintage bir dükkanda bulduğunu söylemiş.

"Bu kırmızı elbiseye hemen çekildim ve muhafazakar yakalı olan bir elbise bulduğum için çok heyecanlıydım."

Daum Twitter'da fotoğraflarını paylaştıktan sonra, Utah Üniversitesi'nde okuyan Jeremy Lam bu tweeti alıntıladı ve Daum'ı kültürel saygısızlıkla suçladı.

"Benim kültürüm senin lanet olası balo elbisen DEĞİL."

Lam'ın söylediğine göre Daum'ın tweetine dikkat çekmek istemiş çünkü "Asyalı-Amerikalılar'a karşı ırkçılık sık sık öteki tarafa itiliyor" ve bunun da bir nevi kültürel saygısızlık olduğu mesajını yaymak istemiş.

Lam'in tweeti 42,000 kereden fazla retweetlendi ve internette büyük bir tartışmaya yol açtı.

"Bu iyi değil. Ben Koreli, Japon ya da herhangi bir geleneksel elbiseyi giymezdim ve Asyalıyım. Geleneksel İrlanda ya da İskoçya veya Yunan elbisesi de. Bu kıyafetlerin arkasında çok fazla tarih var. Üzücü."

Birçok insan yarı ya da tam Çinli olmadığı için Daum'ın elbiseyi giymemesini gerektiğini savundu.

"-Tatlım, çok güzel görünüyorsun ve cheongsam da öyle ama merak ediyorum... Bir parça Çinli misin?

-Hayır! Sadece bulduğum güzel  ve vintage bir dükkandan alınmış vintage bir elbise! :)"

Kimiyse bunu sorun etmedi çünkü Çin'deki insanların qipao giyilmesini sorun etmeyeceğini savundular.

"-Kendi kültürünü öğrenmelisin o zaman. Çünkü Çinli olan kimse resmi bir etkinliğe cheongsam giymesini sorun etmezdi.

-Asıl sorunun kültürel hassaslıkta olduğunu anlıyorum. 

Türbanın, İskoç eteğinin ya da Yerli Amerikan başlıklarının aksine, Çin kültürü ile olan küresel bağlantısı dışında qipao şu an ağır bir kültürel önem taşımıyor.

Batı ile karşılaştırabileceğim kıyafet ise smokindir. Kökenleri Avrupalı olsa da, şu durumda çok az kişi bunu bir kültürle bağdaştırırdı."

Fakat diğerleri Daum'ın uzun bir tarihi olan geleneksel bir elbiseyi alıp bunu bir moda beyanına dönüştürdüğünü savundu.

"Okuldaki arkadaşlarım bu güzel stildeki elbiseyi giydikleri için zorbalığa uğradılar/hala uğruyorlar. Fakat bunu beyaz bir kız yapınca "güzel" ve zenginleştirici, fark bu."

"Sırf birkaç Çinli insan sorun etmiyor diye hepimiz sorun etmiyoruz demek değil? Bizim geleneksel kıyafetimizin amacı moda beyanı olmak ya da seni daha "egzotik" göstermek değil. Bu elbisenin arkasında uzun bir tarih var ve beyaz insanlar bunun bir parçası değiller."

Ve bu beyaz insanların, diğer kültürlerden gelenekleri o insanlar gibi baskı ve ayrımcılığa maruz kalmadan alışının bir örneği olarak görüldü.

"Asimile zorunluluğu ile ilgili yorumum hakkında: Etnik insanlar çoğu zaman bizim kıyafetlerimizi giymiyorlar çünkü nefret suçlarının hedefi olabiliyorlar, beyaz insanların aynı kıyafetleri giydiklerinde hissetmedikleri bir korku."

Bazılarıysa savunmaya geldi ve insanların fazla hassas olduğunu söyledi.

"Bugünlerde insanlar çok hassas. Sırf sevdiği bir elbiseyi giydi diye ne kadar çok nefretle karşılaşıyor. Küçük hassas k*şarlar olmayı bırakın lanet olsun"

Ve Daum'ın nasıl ABD'nin farklı kültürlerin "genişçe kabul edildiği" bir eritme potası olduğunu gösterdiğini...

"Sadece şunu söyleyeceğim! Çok güzel görünüyorsun ve güzel kültürlerle dolu bir dünyayı temsil ettiğin için seninle gurur duyuyorum. 2- ABD tam anlamıyla bir kültür ERİTME POTASI. Bu yüzden bir sürü insan Amerika'ya geliyor. Çünkü kültürlerinin genişçe kabul edileceğini biliyorlar & ediliyor da!"

Tartışma devam ederken, Daum "sadece kültürlerine olan takdirini gösterdiğini" ve paylaştığını silmeyeceğini çünkü "kültüre karşı olan sevgisini göstermekten başka hiçbir şey yapmadığını" tweetledi.

"Çok fazla olumsuzluğa neden olan herkese: Çin kültürüne hiç saygısızlık etmek istemedim. Basitçe onların kültürüne olan takdirimi gösteriyorum. Kültüre olan sevgimi göstermekten başka bir şey yapmadım. Lanet olası bir elbise ya. Ve çok güzel."

Daum elbiseyi sipariş ettikten sonra araştırma yaptığını ve bir yorumun aklına kazıntığını söyledi: "Kadın Güçlenmesi"

"Eğer olay buysa, o zaman bu elbise her yerdeki genç kadınlara güzel bir mesaj gönderiyor. Eğer kadınlara güçlü olmasını öğretiyorsak, hangi kültürden geldiğinin ne önemi var?"

Yine de, birçok insan bu durumu kültürel iç etme diye adlandırmayı qipao'nun kültürel anlamını ve önemini küçültücü buldu

"'Kimseye saygısızlık etmiyorum :)' demen etmediğin anlamına gelmiyor. Cheongsamların arkasında çalışan Çinli kadınlar için bir tarih vardır ve sen bunu resmen dekorasyon olarak kullanıyorsun."

"Eğer kültürümüzü 'takdir ediyor' ve 'seviyorsan' bunun kültürel bir elbise olduğunu bilirdin. Fakat hala 'sadece bir elbise' diye iddia ediyorsun. Onun bizim için kültürel anlamı ve önemi var. Söylediklerin hiçbir takdir göstermiyor fakat çok fazla iç etmeyi gösteriyor.

Birçok kişi ayrıca ırkçı olduğunu düşündükleri Daum ve arkadaşlarının pozları ilgili de sorun çıkardı.

"Kardeşim, bu pozlarla resmen onlarla dalga geçiyorsun."

"Birisi lütfen neden böyle poz vermeye karar verdiklerini ve neden bunun ırkçı olmadığını açıklasın"

"Ben Çinliyim ve qipao giymenin sorun olmadığını düşünüyorum, çünkü güzel bir şey. Fakat poz için özür dilemen lazım. Zarar vermek istememiş olman ya da  bunun senin fikrin olmamasının bir önemi yok. Yaptın çünkü bunun saldırganca olduğunu bilmiyordun. İstemsiz dalga için özür dile ve hayatına devam et."

Aynı saatlerde Lam'in tweeti, Lam'i bir kıza balo kıyafeti için zorbalık yapmakla suçlayan YouTuber Ethan Klein tarafından farkedildi.

"Şimdi, bu adam internetten rastgele bir kızı buldu ve 100,000 insandan fazlasını bir balo kıyafeti için ona zorbalık yapmaya ikna etti. 

Kardeşim, eğer senin kültür anlayışın bir elbiseye indirilebilecek kadar sığ ise o zaman ona saygısızlık eden birisi varsa o da sensin."

Twitter Moments adlı hesaba çıkan bu olay daha sonra insanların Daum'ı taciz ettiğini söyleyen ağır sağcı Ian Miles Cheong tarafından farkedildi.

"Zorbaları bu kadını balo elbisesi için taciz etmeye cesaretlendirdiğin için bravo @TwitterMoments"

Daha sonra insanlar Lam'ı hedef almaya ve ırksal olarak dikkatsiz dil kullandığı eski tweetlerini bulmaya başladılar.

Bu tweetlerde Lam'in farklı gruplara karşı haraket içeren söylemlerde bulunduğu görülüyor.

Lam'i "gizli ırkçı" ve "sahte hakaretçi" olmakla suçlayan birkaç tweet ise viral oldu. Bunun sonucunda Lam tweetleri sildi.

Lam gençken "Z" ile başlayan kelimeyi ve başka düşüncesiz hakaretleri kullandığını inkar etmeyeceğini ve tweetleri silmesinin tek nedeninin "güçlü ve saldırgan dilin şimdiki kişiliğini tanımlamasını istemediği" olduğunu açıkladı.

"Hatalarımı kabullendim. Halkın önünde o yaştaki en iyi insan olmadığımı açıkladım ve canını acıttığım insanlardan çok, çok, çok özür dilerim." dedikten sonra Çin kültüründen anahtar bir parçaya "sadece lanet olası bir elbise" demek yerine Daum'ın da aynısını yaptığını görmekten hoşlanacağını ekledi.

"Evet. Eskiden şimdi olduğumdan daha cahildim. Ağzım mükemmel değildi, problemliydim ve doğrusunu bilmiyordum. En içten dileklerimle etkilenmiş olabilecek herkesten özür diliyorum ama geçmişim beni tanımlamıyor."

Daha sonra Salı sabahı muhafazakar yorumcu Tomi Lahren yanlış bir şey yapmadığını söyleyerek Daum'ı savundu.

"Yanlış bir şey yapmadığını bildiğin ama yine de saldırıya uğradığında kendini korumak cesaret ve karakter gücü gerektirir. Kendin olmaya devam et. Asla geri adım atma."

Lam, Lahren'in ve muhafazakar yorumcu Ben Shapiro'nun Daum'ı savunan tweetlerinin ardından kendisinin ve ailesinin tehditler almaya başladığını söyledi. Irkçı hakaretlerle hedef olduğunu ve şimdi "kendi evinden dışarı adım atmaya korktuğunu" belirtti.

"3-Bu süreçte, en bariz ve dışa doğru ırksal ters tepkileri deneyimledim. Eğer Amerika'dan ve onun eritme potası değerlerinden nefret ediyorsam sadece çekip gitmem gerektiğini. Bu sadece bana ya da benim deneyimime özel de değil, yaygın olan bu."

"Balo kadar basit bir geçiş ayininin dünyanın farklı yerlerine ulaşacak bu kadar büyük bir tartışmaya yol açacağını hiç hayal edemezdim." diyor Daum. "Belki de yaşamamız gereken büyük bir tartışmadır bu."

Kendisi üzüntüye yol açmış olmaktan endişelendiğini ama amacının asla birilerini sinirlendirmek olmadığını belirtiyor. 

"Sadece güzel ve muhafazakar bir elbise buldum ve onu giymeyi seçtim." 

Bu içerik Lam ile yapılan röportaj ardından BuzFeed tarafınca güncellenmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kerem-kasigur

insanlar kafayı modayla, farklı görünmekle falan bozdu ve bunun ardından "yıkılma, dik dur" ya da " sen kimsin ki giyoyrsun" gibi içi boş laflarla kimliklendirmeye çalışıyor be yavşaklar hanginiz dünyada olup biten katliamlar için bu kadar çılgıncı ses getirdiniz. bi siktirin gidin harbiden gidin. oksijen israfısınız lan hepiniz.

justicegg

bakın Amerika’da yaşıyorsanız dediğiniz şeyi böyle 10 kez demeden düşünmek gerekiyor. fazlasıyla etnik çeşitlilik ve geçmişte farklı ırklara karşılık yapılan haksızlıklardan ve yapılmaya devam edilen haksızlıklardan dolayı insanlar hassas. Bu yüzden bir şeyi yapmadan önce düşünmek gerekiyor. Başka bir ırkın geleneksel giysisi, ya da onların selamlaşma olarak yaptığı hareketi komiklik olsun diye poz verirseniz biraz dalga geçmiş olunuyor. yani buna saygısızlık denebilir.

raven.

Kız elbiseyi beğenip giymiş. Bunda bu kadar hassaslaşacak veya duyar kasılacak bir şey yok. Kızın bir sürü insan tarafından zorbalığa uğramasını sağlayıp sonra da kendi ırkçı tweetleri çıkınca ben dışarı bile çıkamıyorum demesi de pek manidar. Irkçılığa uğruyoruz diyip beyaz insanlar şöyle böyle demelerine de acayip gülüyorum. Bu beyaz insanlar üstüne çullanma da yeni moda oldu heralde.

Gizli Kullanıcı

Kız sanki elbisenin üstüne tükürdü.. Ne güzel işte sizin kıyafetinizi beğenip giymiş. Bence mutlu bile olmalıydınız.Irkçılık yapılıyor diye bağırıyorsunuz ama asıl ırkçılığı şuan kendiniz yapıyorsunuz. Ayrımcılık istemiyorsanız kendiniz de bir zahmet ayrımcılık yapmayın

ddean

İsteyen istediğini giyer ne büyütmüş gerizekalılar neymiş kültürü küçümsemekmiş... o zaman dünyanın geri kalanında mezuniyet balosu, partisi yapmasın.

Görüş Bildir