Mescid-i Aksâ'da Son Durum: 50 Yaş Altı Erkeklerin Girişi Yasaklandı

 > -

Dün Mescid-i Aksâ çevresinde güvenlik önlemlerinin kaldırıldığı açıklamasının ardından Kudüs'teki Müslüman din adamları günlerdir dışarıda namaz kılan Müslümanları, tekrar camide ibadet etmeye çağırmıştı. Çağrının ardından İsrail güvenlik güçleri Hutta kapısından Mescid-i Aksâ'ya girmeye çalışan Filistinlilere müdahalede bulunmuştu. Bu sabah saatlerinde İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, bugün için 50 yaşın altındaki Müslüman erkeklerin Mescid-i Aksa'ya girişine izin verilmeyeceği, kadınların girişine ise kısıtlama getirilmediği belirtildi.

Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinin içinde ve dışında ek polis güçlerinin konuşlandırıldığı, bu bölgenin etrafındaki bazı yolların da kapatılacağı kaydedildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı olağanüstü toplanacak

📷  AFP

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Türkiye'nin çağrısı üzerine Harem-i Şerif'deki son gerginliği görüşmek amacıyla 1 Ağustos'ta İstanbul'da olağanüstü toplantı yapacağını açıkladı.

Neler olmuştu?

📷  AA

İsrail yetkililer, cami girişine ve çevresine yerleştirdikleri bütün güvenlik sistemlerini önceki gece söktü.

Görsel: BBC Türkçe

Üç gün önce metal dedektörlü kapı uygulamasına son verilmişti.

📷   AFP

Dün sabaha karşı demir bariyerler de alandan kaldırıldı.

📷  AA

Kudüs'teki Müslüman liderler, güvenlik önlemlerinin tamamen kaldırılmasının ardından halka Mescid-i Aksa'da ibadet etmeye yeniden başlamaları çağrısı yaptı.

📷  Reuters

Kapılar açıldı ve Filistinliler iki hafta aradan sonra Mescid-i Aksâ'ya girmeye başladı.

📷  AFP

Ancak İsrail polisi iki haftanın ardından Mescid-i Aksa'ya giren Filistinlilere Hutta Kapısı'nda müdahale etti.

📷  Reuters

Aktarılan bilgiye göre kapıların dışında ve avluda toplam 56 kişi yaralanırken, İsrail polisi Aslanlı kapısı dışındaki tüm kapıları kapattı.

İki hafta önce Mescid-i Aksa'yı cuma namazına kapatan İsrail, geçtiğimiz hafta camide kılınmasına izin verdiği ilk cuma namazına da 50 yaşın altındaki erkekleri almamıştı.

Mescid-i Aksâ Dünyanın Gündeminde: 5 Kişi Hayatını Kaybetti - onedio.com
Mescid-i Aksâ Dünyanın Gündeminde: 5 Kişi Hayatını Kaybetti - onedio.com

Mescid-i Aksa'daki güvenlik önlemlerini artıran ve ibadet edenlere metal dedektör zorunluluğu getiren İsrail'e karşı tepkiler yükselmişti. 

İsrail polisi, uygulamaları protesto eden Filistinlilere  Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda gaz bombalı ve plastik mermili müdahalede bulunmuştu. 

Çatışmalarda 5 kişi hayatını kaybetti. 

Krize neden olan güvenlik önlemleri bu hafta içinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gündemine de getirilmişti.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, Mescid-i Aksa gerginliğinin Cuma gününe kadar dindirilmemesi halinde, krizin başka noktalara sıçrama riski bulunduğunu söylemişti.

Reuters, BBC Türkçe ve AA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir