Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mescid-i Aksâ Dünyanın Gündeminde: 5 Kişi Hayatını Kaybetti

 > 
85PAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta Mescid-i Aksa'yı cuma namazına kapatan İsrail, camide kılınmasına izin verdiği ilk cuma namazına 50 yaşın altındaki erkekleri almadı. Mescid-i Aksa'daki güvenlik önlemlerini artıran ve ibadet edenlere metal dedektör zorunluluğu getiren İsrail'e karşı tepkiler yükseldi. İsrail polisi, uygulamaları protesto eden Filistinlilere  Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda gaz bombalı ve plastik mermili müdahalede bulundu. Filistin Sağlık Bakanlığı 3 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. 150'den fazla da yaralı var...

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail'le resmi ilişkileri kestiklerini açıkladı. Abbas bu durumun Harem-i Şerif'tan dedektörler kaldırılana kadar devam edeceğini söyledi. 

Batı Şeria'nın Ramallah kentinde iki Yahudi yerleşimci bıçaklanarak öldürüldü. Bölgedeki gerilim sürüyor...

AA, Mescid-i Aksa'ya çıkan yollarda ve Kudüs'ün farklı noktalarında gerçekleşen müdahalelerin ardından sokakların bir anda savaş alanına döndüğünü aktardı.

📷  AA

BBC Türkçe'nin verdiği bilgiye göre, Filistin Sağlık Bakanlığı bugün çıkan çatışmada 17 yaşında bir gencin başından vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.

📷  AA

İlerleyen saatlerde yapılan açıklamada can kaybının 3'e yükseldiği aktarıldı...

Ayrıca bölgeden gelen bilgilere göre Kudüs ve Batı Şeria’da şu ana kadar 150'den fazla kişi yaralandı.

📷  AFP

Aslanlı Kapı bölgesinde durdurulan ve eski kent bölgesine alınmayan bazı Filistinliler ise cuma namazını cami yakınlarında kurulan güvenlik noktası çevresinde kıldı.

📷  AJ

İsrail polis sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Selahaddin Caddesi ve Ras el-Amud'da "taş atan Filistinlilere" müdahale edildiği belirtildi.

📷  AA

Dışişleri Bakanlığı: "İsrail'in uluslararası toplumun çağrılarına kulak vermesi beklenmekte"

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan da yaşanan olaylara ilişkin açıklama yapıldı.

Yaşananlardan derin üzüntü ve endişe duyulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs’teki Harem-i Şerif’in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı göstermesi insani ve hukuki bir yükümlülüktür. Müslümanların en kutsal ibadethanelerinden biri olan Harem-i Şerif’in girişlerine konulan dedektörler dahil tüm kısıtlamaların derhal kaldırılması ve biran önce statükoya geri dönülmesi yönünde uluslararası toplumun yaptığı çağrılara İsrail’in kulak vermesi beklenmektedir. Sükunetin sağlanabilmesi bakımından bu elzemdir"

Filistin Devlet Başkanı Abbas:"İsrail'le resmi iletişimi kestik"

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "İsrail'le resmi iletişimi kestiklerini açıkladı. Abbas bu durumun Harem'i Şerif'ten dedektörler kaldırılana kadar süreceğini belirtti.

2 Yahudi yerleşimci bıçaklı saldırıda öldürüldü

İsrail ordusundan yapılan açıklamada Batı Şeria'nın Ramallah kentinde 2 Yahudi yerleşimcinin bıçaklı saldırıda hayatını kaybettiği ve 2'sinin de yaralandığını bildirildi.

Saldırıyı gerçekleştiren kişinin sağlık durumuna ilişkin detay verilmeyen açıklamada, söz konusu kişinin İsrail askerlerince vurulduğu ifade edildi.

İsrail basınında ise hastaneye kaldırılan üçüncü Yahudi yerleşimcinin de öldüğü yönünde haberler yer aldı.

Amatör kameralara yansıyan görüntüler sosyal medyadan paylaşılıyor 📹

İsrail'in yaklaşık 3 bin polisle bölgede güvenlik noktaları oluşturmuş, Filistinli liderler, bugünü "Öfke Günü" ilan etmişlerdi.

Görsel: BBC Türkçe

İsrail cami avlusuna metal dedektörler yerleştirmiş, Filistinliler alınan yeni güvenlik önlemlerine tepki göstermişti.

Filistinli gençler İsrail polisinin müdahalesine taşlarla karşılık verdi.

📷  Ahmad Gharabli / AFP

Şehrin sokaklarından yoğun ambulans ve çatışma sesleri yükseldi...

📷  Ahmad Gharabli / AFP

Kudüs'ün üzerinde polis helikopterleri sürekli uçmaya devam ediyor. 

AA, BBC Türkçe ve AFP

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir