Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Yüzde 7.5

4PAYLAŞIM

Merkez Bankası, 2016 yılı için yüzde 7.5 olan yılsonu enflasyon öngörülerini değiştirmedi. 2016 yılı için enflasyon beklentisini yüzde 7,5 olarak koruduklarını açıklayan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yeni dönemde daha sade ve öngörülebilir bir para politikası tercih edeceklerini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, ilk kez başkan olarak yer aldığı basın toplantısıyla, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı.

Enflasyon tahminlerinde bir önceki rapora göre değişiklik yapmadıklarını belirten TCMB Başkanı Çetinkaya, 2016 sonunda yüzde 7,5 enflasyon öngördüklerini açıkladı.

'Para politikasındaki sıkı duruşu gerekli gördüğümüz süre boyunca koruyacağız'

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya

Yeni dönemde enflasyonla yapısal tarafta etkin mücadele gösterileceğini kaydeden Çetinkaya, "Enflasyon beklentilerini, fiyatlama davranışlarını ve diğer gelişmeleri dikkate alarak para politikasındaki sıkı duruşu gerekli gördüğümüz süre boyunca koruyacağız" dedi.

Enflasyon tahmini

Murat Çetinkaya, şöyle devam etti:

"Enflasyonu düşürmeye odaklı ve kararlı bir politika duruşu altında, enflasyonun yüzde 5'lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağını; 2016 yılında yüzde 7,5'e; 2017 yılında ise yüzde 6'ya geriledikten sonra 2018 yılında yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2016 yılı sonunda yüzde 6,3 ile yüzde 8,7 aralığında (orta noktası yüzde 7,5), 2017 yılı sonunda ise yüzde 4,2 ile yüzde 7,8 aralığında (orta noktası yüzde 6) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz."

Çetinkaya, yurt içi belirsizliklerin 2015 yılına göre azalmasının da tüketici ve yatırımcı güveninin iyileşmesi yoluyla, güven kanalından iç talebe katkı verebileceğini belirterek, küresel oynaklıklardaki azalmanın sürmesinin ve küresel finansal koşullarda yaşanan iyileşmenin yurt içi finansal koşulları da olumlu etkilediğini ifade etti.

Bu gelişmeler doğrultusunda, gelecek dönemde gelir ve güven kanalları ile finansal koşulların iç talebi desteklemesini beklediklerini dile getiren Çetinkaya, "Dış talebe ilişkin jeopolitik gelişmeler ve zayıflayan küresel büyüme kaynaklı riskler devam ederken hizmet ihracatına yönelik aşağı yönlü riskler de yakın dönemde belirginleşti. Bununla birlikte, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek sürüyor" diye konuştu.

Çetinkaya, şöyle devam etti:

"Özetle, 2016 yılında iç talebin 2015 yılına kıyasla bir miktar güçlenmesini, dış talebin ise jeopolitik risklerin varlığına karşın Avrupa Birliği talebi kaynaklı toparlanma eğilimi sergilemesini bekliyoruz. Süregelen makroihtiyati politika tedbirlerinin ve dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerin katkısı ile cari dengede gözlenen iyileşme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz. Cari açıktaki düşüşün sürmesi ve güçlü kamu maliyesi ise olası şoklara karşı ekonomi politikalarının dengeleyici yönde hareket edebilmesi açısından alan oluşturuyor."

AA, DHA ve Dunya.com

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir