Medyanın Dili Hiç Değişmemiş! Geçmiş Gazetelerden Toplumsal Cinsiyeti Hiçe Sayan ve Kadınları Aşağılayan Haberler

-
Abone ol

Günümüzde ucundan kıyısından toplumsal cinsiyete dair bir aydınlanma yaşanıyor olsa da geçmişteki gazete başlıkları ve haberlerin içerikleri insanı utandırıyor...

Kaynak: http://www.gecmisgazete.com/

1. "150 kiloluk hippi Mary yürüdükçe sokakları titretiyor."

Beden olumlama, güzellik algısı, toplumun dayattıkları ve dış görüntünün tamamen safsatadan ibaret olduğu elbette ki son yıllarda farkındalık kazandığımız şeyler. 150 kilo olduğu için memleketi Teksas'ta koca bulamaması ve İstanbul'da koca avına çıktığında sokakları inletmesi o zamanlar Mary'nin kabahati gibi görünüyormuş. 

Rasgele bir turistin fotoğrafını çektikten sonra hiç haberi olmayacağını bile bile bu şekilde haberleştirmek de hangi gazetecilik ahlakına sığar, düşünmek lazım elbette...

2. Şahsiyet sahibi bir kadın olmak için 5 şart nedir?"

Her ne kadar kadınları bedenleriyle barışık olmaları için yönlendiren bir haber gibi görünse de elbette ki dili sorunlu: Yerinde konuşmak, yerinde susmak ve beceriksiz davranmamak şahsiyet sahibi bir kadın olmak için şart olarak sunuluyor. Hem şahsiyet sahibi hem de istediği yerde konuşan bir kadın olunmaz mı? Ya da illa herkes şahsiyet sahibi olmalı mı? Beden algısını yıkmaya çalışırken kadınları yine kalıpların içine sıkıştırmışlar.

3. "Antep'te bir tüccarın evlenmek için kilosuna dört bin lira teklif ettiği dansöz Nadya'yı annesi yaşı küçük diye vermedi."

Bir kadının parayla satın alınabileceği düşüncesi, genç kadının buna onay vermesi, adamın ısrarla mesleğini bırakmasını talep etmesi ve sonunda mantıklı bir şekilde annenin tüm teklifleri geri çevirmesiyle kendi çapında küçük bir şoka uğratıyor haber. Genç kadının ekonomik olarak özgürlüğünü kazanıp kazanmadığını, annesinin onun üzerinden herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını bilemeyiz elbette ama göbek atarken beğendiği bir kadından artık göbek atmamasını istemek en basit tabirle büyük bir saçmalık.

4. "Berber salonunda çiçekler açıyor."

Ankara’da açılan bir berberlik kursuna kadınlar da başvurmuş. O dönemde bunun olağandışı sayılması ve haber yapılması tabii ki normal ancak dildeki kusurları neyle örtsek başaramayız. Kadın-erkek eşitliğine karşı olanların usturayla tedirgin edilebileceği, ‘bayan’ tarafından kafası yıkanınca heyecanlanılabileceği, ılık ve okşayan kadın sesi... Ayrıca kadın kadındır efendim, çiçekler sizin olsun.

5. "Havva bu kez Adem'i baştan çıkartamadı!"

Adem basiretli, Adem iffetli, Adem namusuna aşırı düşkün. Peki Havva? Kaçmak istiyor, şeytanlık yapıyor, bekleyemiyor, Adem’in yasak elmayı yemesi için elinden geleni yapıyor ama başaramıyor. Çünkü Adem çok sabırlı, uyanık ve şeytanlara karşı teyakkuzda.

6. "Bakire kalmak ağırıma gidiyor."

Doğru olup olmadığını bilemiyoruz tabii ama Hülya Uzun arkadaşlık yaptığı her genci tecavüzle suçlayarak mahkemeye veriyormuş ama her davanın sonunda gençlerin masum olduğu ortaya çıkıyormuş çünkü Hülya bakireymiş! Herkesi cebren ve hile ile baştan çıkaran Hülya, kendisiyle ilgilenmeyen erkeklerden de intikamını böyle alıyormuş. Bakireliğin kutsal sayıldığı dönemlerde bunun intikam aracı haline gelmesine mi yoksa 14 yaşındaki bir çocuğun buna alet edilmesine mi yanalım, bilemedik.

7. "Torunu yaşındaki kızla evcilik oynayan 70'lik ihtiyar çocuk sahibi oldu."

Cinsel istismarın evcilik denilerek hafifleştirildiği ve 13 yaşındaki bir çocuk üzerinden normalleştirildiği bu haberin elbette toplumsal cinsiyet açısından pek çok sorunu var. Çocuğun amca demesi, 70 yaşındaki adamın dede ve ihtiyar denilerek masumlaştırılması, ortada bir aşk olduğunun vurgulanması ve mahallede çıkan dedikodular rezaletin boyutunu ortaya seriyor.

8. "Türk kadınlarının derdi kalçasında."

Beden algısı ve şekilciliğin yoğun olarak rağbet gördüğü o günlerde 15 yaşından(!) 50 yaşına kadar bütün kadınların derdi kalçalarıymış. Dahası, ideal vücut ölçüleri de görseldeki gibi olmalıymış. Kalıplara sığmayacağımızı ve beden algılarını yıkıp geçeceğimizi tekrar edelim!

9. "Bizim töremizde ellenmiş kadınla evlenmek yoktur."

Şehirli bir kadına aşık olan oğlunu öldüren bir babayı anlatıyor haber ve alttan alta şehirli ve eğitimli kadınların namus kavramından uzak olduğu mesajı veriliyor. Şehirli kadınların ellenmiş olması bir tarafa, törenin izin vermemesi başka bir tarafa...

10. "Ankaralı kızlar şimdi de kahvehanelere dadandı."

Ankaralı genç kadınların kahvehanelere dadandığını anlatan bu haberde her şey normal giderken bir anda erkeklere özendiklerinden bahsedilmesi sizce de çok tuhaf değil mi? Pahalı olduğu için pastanelere gitmiyorlar, kahvehaneye gidiyorlar ama yine de erkeklere özenmiş oluyorlar. Neden?

11. "Otomobilde aşk yapan kız bakire çıkınca çok sevindi."

Seks her daim satar, buna bir itirazımız olamaz ama genç kadının otomobilde kendi başına aşk yapmadığı da bir gerçek. Kızının bakire olduğuna inanan bir baba, sevgilisi bakire olduğu için mahcup olan genç bir adam, bekaret raporu ve olayın odak noktasında önce ağlayan, sonra da gülen genç bir kadın... Bugün yazılsa Wattpad denir ama o dönemde tutuyormuş işte...

BONUS: "Kadınlığa özenenlere polis erkek tıraşı yaptı."

Erkek kız ve özenti kadın tamlamalarıyla aşağılanmaya çalışılan ve saçları kesilerek errrrkek yapılan insanlar...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
edamustafaa

Şu başlıkları atan yazarlar... Tek kelime ile İĞRENÇSİNİZ

mihail-ivanovic-kutuzov

İktidarlar o zamanda faşist di. O zamanda ayrıştırıcı idi. O zamanda zalimdi. Tek değişen faşizmin rengi oldu. O zamanlar beyaz faşizm vardı. Şimdi yeşil faşizm. O zamanda direnenler iktidara direniyordu şimdi de. Aradaki tek fark o zamanın faşist, ırkçı diktatör kitlesi şimdi ötekileştiği için solun peşinden gidiyor. Tıpkı Avrupa'ya gidip sol partilere oy veren AKP-MHP-BBP liler gibi....

vemrv

Ben sanıyordum ki eskiden ülke daha yaşanılır bir haldeydi.tecavüz,ayrıştırma,öldürme vs yoktu.Meğer teknoloji gelişmemiş olduğu için bu kadar gündem olmuyormuş. Hiç mi ilerleme kaydedemişiz yazık .

deyyus

Bunlar mini olaylar neleri vardı... Üzücü...

bugra-dogan2

Aynen.Medya o zamanlar da acımasızmış.

belladonna

Bu içerikte tam 12 tane korkunç bir üslupla yapılan haberler, haksızlıklara uğrayan kadınlar var. Ben en çok 13 yaşındaki kızın 70 yaşındaki bir yaratık tarafından istismara uğramasına takılırken yorumları okuyunca herkesin 150 kiloluk kadından bahsettiğini gördüm ve şok oldum. Kelimelerimin tükendiği bir an yaşıyorum, toplumun güzellik dayatmaları berbat biliyorum ama daha berbat olan şey kötülüklere maruz kalan çocuklar, çocuklarımız. Lütfen bu tarz olaylar hangi tarihte yaşanmış olursa olsun tepki gösterelim, alışmayalım. İnsan dış görünüşünü kendi istekleri doğrultusunda şekillendirebilir, yanlış zihniyetleri düzeltmek/eğitmek ne yazık ki bu kadar kolay değil.

huseyin-kargi

toplumun ezilen yüzleri hep kadınlar mı?

Görüş Bildir