Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Meclis Toplumun Ruh Sağlığını Araştırsın'

 > 
137PAYLAŞIM

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, 15 Temmuz ve Olağanüstü Hal sürecindeki gelişmelerin toplumun ruh sağlığını nasıl etkilediğinin belirlenmesi ve buna ilişkin gerekli eylem planlarının ortaya konması için bir TBMM Araştırması açılmasını istedi.

Dr. Ceyhun İrgil

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Dr. İrgil, Anayasa'nın 56'ncı maddesinde devletin herkesin yaşamını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla pozitif yükümlü kıldığını belirtti.

'Ruh sağlığı alanındaki son çalışma 2011'de raporlaştırıldı'

Sağlık Bakanlığı'nın ruh sağlığı alanındaki son çalışmayı 2011 yılında raporlaştırdığına dikkat çekilen önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

'Kutuplaşma kaynaklı sorunlar artış gösterdi'

  • "Türkiye'de özellikle son 3 yıldır; toplumda kutuplaşma kaynaklı sorunlar artış göstermiştir. 

  • Ruh sağlığı uzmanlarının açıklamalarına göre; terör olaylarının tırmanması ve masum sivil halka yönelik artan saldırılar sonucu ölüm ve yaralanmadan kaynaklı acı bilanço toplumun tümünde sarsıcı etki yaratmıştır. 

  • Siyasi hayattaki belirsizlikler ve beraberinde getirdiği istikrarsızlık, toplumun ‘Yarınlardan endişe' duymasına yol açmıştır. 

  • 15 Temmuz darbe girişimi ardından 'OHAL' ilan edilmesiyle birçok kesimdeki mağduriyetlerin de yarın kaygısını artırma ihtimali, bireyin beden ve ruh sağlığını kollamakla yükümlü devletin dikkate alması gereken bir durumdur. 

Bu bağlamda; 

Sayılan sebeplerin toplumun ruh sağlığında ne gibi sorunlara yol açtığının belirlenebilmesi, bu sorunların giderilebilmesine yönelik yapılması gereken çalışma ve eylem planlarının ortaya konabilmesi ve toplumsal ruh sağlığının korunmasına yönelik önlemlerin belirlenebilmesi için Anayasa'nın 98'inci Meclis İç Tüzüğü'nün 104 ve 105'inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir