Cezaevine Girecek Bebekler İçin Meclis'te Çağrı

 > 
19PAYLAŞIM

Terör örgütüne üye olmak suçundan hapis cezası alan Mülkiye Kılınç ve Arzu Ceylan Oral, bebekleriyle birlikte cezaevine girmemek için arayışlarına devam ediyorlar. Anneler Kılınç ve Oral bir kez daha ceza ertelemesi istediler.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Türkiye'nin gündeminde olan ve çocukları ile birlikte cezaevine girmek zorunda olan Mülkiye Demir Kılınç ve Arzu Ceylan Oral’ı Meclis'e getirdi. Basın toplantısında, cezaevinde annesi ile birlikte kalmakta olan çocukların sorunlarına dikkat çekildi.

Türkiye’de 285 bebeğin çeşitli sebeplerden dolayı aileleri ile birlikte cezaevinde olduklarını belirten CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, “Ailelerden birisi Mülkiye ve Ahmet Kılınç; onların ikizleri var. Bir ara ertelettik ama şimdi her an polis kapıya dayanıp alıp götürebilirler. Son olarak Mülkiye’nin cezaevinde kalabileceğine dair rapor geldi hastaneden. Biz Adalet Bakanı bu işi durdurması iıin göreve çağırıyoruz. Arzu Ceylan Oral, 18 Ağustos’ta bebeği ile cezaevine girecek. Zeynep annesi ile cezaevine girecek. Annesinin suçıu basın açıklamasına katılmak, Mülkiye’nin de suçu kitap satmaktı. Yeni Türkiye’den söz ediliyor, bu çocuk cezaevine girecekse ben böyle bir yeni Türkiye istemiyorum" dedi.

Cezaevinde 285 çocuk var

Cezaevinde 285 çocuğun cezaevlerinin kötü koşullarında yaşamak zorunda olduklarının altını çizen HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, “Mülkiye 2011 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi'nde sattığı kitapların bir şahıs tarafından alınması ve o şahsında o kitapları örgüte ulaştıracağı nedeniyle yargılandı, gözaltına alındı. 2 yıl 1 ay ceza aldı ve bu ceza da Yargıtay tarafından onaylanmıştır. Paralel yapı dediğimiz devlet iıinde odaklanmış bir kesimin Tşrkiye’deki muhalif kesimlere uydurma bir takım delilerle mahkemeleri işlettiği, hukuksuz ve adaletsiz kararlarla insanları uzun süreli cezalandırdıklarını biliyoruz. Bu sürecin çok iyi incelenmesi gerekiyor. 2009 yılından itibaren mahkemelerde verilen bu cezaların hepsinin tek tek ele alınması gerekiyor" diye konuştu.

Talep yeniden yargılanmak

Bebeği ile cezaevine girmek istemediğini söyleyen Arzu Ceylan Oral, “Birkaç basın açıklamasına katıldığım için silahlı terör örgütüne üye olmaktan ceza aldım. Dava 8 sene sonra sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk, erteleme talep ettik, Anayasa Mahkemesi'nden bize ulaştılar, ayın 18’ine kadar benim davamın görüşüleceğini söylediler. Bu sürenin sonunda maalesef bebeğimle cezaevine gireceğiz. Bebeğimle cezaevine girmek istemiyorum. Bizim talebimiz yeniden yargılanmak, ev hapsi ya da elektronik kelepçe ile bu cezayı çekebiliriz. Bebeklerimizi cezaevine sokmayın, taş duvar arasına girmesinler. Onların dışarıda ailesi ile birlikte büyümeye, parkta oynamaya ihtiyacı var" ifadelerini kullanırken, Cezaevine girmeden önce çocukları ile olabildiğince zaman geçirmeye çalıştığını belirten Mülkiye Demir Kılınç, “Her an tedirgin yaşıyorum. Her an Adli Tıp’tan rapor gelebilir. Çocuklarla olabildiğince zaman geıirmek istiyorum. Onları cezaevine hazırlamaya çalışıyorum. Şuan hukuk mücadelesi veriyoruz. Umarım olumlu anlamda bir şeyler değişir. Bizim bebeklerimiz dışında 285’e yakın cezaevinde bebek var, Türkiye’ için utanç kaynağı" açıklamasında bulundu.

Murat Kaynak / AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir