Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MEB'e Yeni Müfredat İçin 184 Bin Öneri: En Fazla Talep Atatürk'e Daha Fazla Yer Verilmesi

 > -
Abone ol

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 13 Ocak'ta yeni müfredat taslağını açıklamış,  bir ay boyunca öğretmen, veli, sivil toplum kuruluşlarının eleştiri ve önerileri için askıda kaldıktan sonra son halinin verileceğini söylemişti. Görüş ve öneriye sunulan 52 derse ilişkin askı süreci sona erdi. Bu süre zarfında Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesine 175 bin 342 yorum geldi. Ayrıca bakanlığın kurumsal e-posta adreslerine 8 bin 700 görüş iletildi. En fazla görüş, Atatürk'e daha fazla yer verilmesi yönünde oldu. 

İşte 175 bin 342 görüş, öneri, şikâyet ve talebin eğitim kademeleri ve derslere dağılımından öne çıkan başlıklar...

İlkokuldaki 11 ders için toplam 33 bin 648 görüş iletildi. 7 bin 882 görüşle insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi ilk sırada yer aldı.

Bunu 5 bin 76 iletiyle Türkçe, 3 bin 621 iletiyle görsel sanatlar, 3 bin 579 görüşle hayat bilgisi, 3 bin 21 iletiyle fen bilimleri, 2 bin 863 iletiyle matematik takip etti.

Ortaokul kademesinde 47 bin 536 görüş iletildi. Atatürk kazanımlarının azaltıldığı T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi 12 bin 799 görüş ve öneriyle ilk sıraya yerleşti.

Tarihi ve Atatürkçülük dersine yapılan görüşlerin tamamına yakını, derste Atatürk’e daha çok yer verilmesi konusunda oldu. Bazı önerilerde ise Atatürk ve İsmet İnönü ile ilgili konuların azaltılması eleştirildi.

8 bin 67 öneriyle sosyal bilgiler, 4 bin 553 öneriyle fen bilimleri, 3 bin 477 öneriyle görsel sanatlar dersi en çok görüş bildirilen dersler oldu.

730 görüşle en az öneri imam hatip ortaokulu Temel Dini Bilgiler dersine geldi.

Eğitim Bir-Sen'den Oldukça Tartışılan Öneri: 'İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Kaldırılsın' - onedio.com
Eğitim Bir-Sen'den Oldukça Tartışılan Öneri: 'İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Kaldırılsın' - onedio.com

Lisede okutulacak 25 ders için 94 bin 158 görüş iletildi. En çok öneri ve şikâyet 41 bin 10 iletiyle tarih dersine yapıldı.

2. Dünya Savaşı incelenirken İnönü’nün çıkarıldığı çağdaş Türk ve dünya tarihi dersiyle ilgili de 1674 görüş geldi. Tarihi, 15 bin 743 öneriyle fizik, 9 bin 958 öneriyle evrim teorisinin çıkarıldığı biyoloji ve 4 bin 467 öneriyle felsefe dersi takip etti.

Yeni felsefe dersi müfredat taslağında Pisagor, Foucault, Marx, Adorno gibi filozoflara yer verilmemesi eleştirilmişti.

Burada bir parantez açalım;  Eğitimci, yazar ve felsefe öğretmeni Şahin Aybek, yeni felsefe dersi müfredatına ilişkin eleştirilerini hazırlayan bir metin paylaşmış, felsefe dersi müfredatına ilişkin eleştiri metninde dünyaya yön veren filozoflardan Karl Marx, Jean Paul Sartre ve Albert Camus gibi çok sayıda dünyayı derinden sarsan filozoflara yer verilmediğini kaydetmişti.

Taslakta en çok tartışma yaratan başlıklardan biri de evrim teorisiydi...

Milli Eğitim'den PISA Sonuçlarını 'Tersine Çevirecek' Müfredat: Evrim Teorisi Kalkıyor, Atatürk 'Sadeleşiyor' - onedio.com
Milli Eğitim'den PISA Sonuçlarını 'Tersine Çevirecek' Müfredat: Evrim Teorisi Kalkıyor, Atatürk 'Sadeleşiyor' - onedio.com

Bakan Yılmaz 'evrim' hakkında gelen bir soruya 'İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. İlim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz. Diğeri de ilim midir, varsayım mıdır, kuramsal mıdır ayrı bir tartışma gerektiriyor' şeklinde yanıt vermişti.

Biyoloji dersine 9 bin 958 görüş ve şikâyet geldi. Bu derse yapılan önerilerin tamamına yakını evrim teorisinin tekrar ders kitabında yer alması şeklinde oldu.

Yeni müfredat 2017-2018 eğitim yılında 1,5 ve 9. sınıflarda kademeli olarak uygulanmaya başlanacak.

Bugünden itibaren ders komisyonları uygun buldukları görüşleri taslaklara ek yaparak Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu  Başkanlığı ile paylaşacak. 

TTK Başkanlığı, 23 Şubat’a kadar taslak öğretim programlarına son şeklini verecek. Bundan sonra da ders kitaplarının yazım süreci ve öğretmen eğitimleri başlayacak. 

Din kültürü ve ahlak bilgisi taslak öğretim programı açıklanmamıştı. Derse ilişkin olarak hazırlanan taslak müfredatın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderildiği aktarılıyor. Dersin programı, AİHM değerlendirmesinin ardından açıklanacak.

Sizce eğitimdeki en büyük sorunumuz nedir?

Öğretmen yetiştirme sistemi
Sistemde yap-boz
Eğitim fakültesi mezunlarının öncelikli olarak öğretmen atanmaması
Fiziki altyapı ve donanım sorunu
Liyakat
Eğitim sistemindeki merkeziyetçi ve bürokratik yapı

Kaynaklar: HürriyetHT ve Birgün

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir