Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MEB'den Öğrenci Andı Açıklaması: 'Danıştay'ın Kararı Kesin Değil, Hukuki Süreç Devam Ediyor'

 > 
56PAYLAŞIM

Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay'ın öğrenci andına ilişkin kararının henüz kesinleşmediğini, hukuki sürecin devam ettiğini açıkladı. 

"Söz konusu yönetmelik hükmünün iptaline, ilk derece mahkemesi olarak temyiz yolu açık olmak üzere karar verildi"

MEB'den yapılan açıklamada, Danıştay tarafından dün alınan, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal kararının kesinleşmediği belirtildi. 

Ayrıca açıklamada "Danıştay 8. Dairesi, söz konusu yönetmelik hükmünün iptaline, ilk derece mahkemesi olarak temyiz yolu açık olmak üzere karar vermiştir. Söz konusu karar henüz kesinleşmemiştir. Hukuki süreç devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

Danıştay'ın Öğrenci Andı kararına ilk tepki TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ'dan geldi.

Bozdağ sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Danıştay 8. Dairesi, hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış, dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca, Anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de "Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez" ifadelerini kullandı.

Bakan Gül, Danıştay 8. Dairesi'nin ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal eden kararıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: 

"Yargı kararlarının ihtilaf çıkarmayıp, ihtilafları gidermesi gerektiğini, bunun yolunun da Anayasa'ya sadakatten, her organın kendi meşru sınırları içinde kalmasından geçtiğini belirten Gül, "Anayasamız'a göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar. Adeta idarenin yerine geçerek işlem tesis eden Danıştay 8. Dairesi'nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçütleri karşılamaktan uzak kalmıştır."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hükümetten gelen açıklamalara tepki gösterdi 👇

MHP'nin resmi Twitter hesabından bu sabah "Ne mutlu Türk'üm diyene" mesajı paylaşıldı. Paylaşım "Cumhur İttifakı'nda 'Andımız' çatlağı" olarak yorumlandı.

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmişti.

2013 Yılında Kaldırılmıştı: Danıştay Öğrenci Andı'nı Kaldıran Hükmü İptal Etti - onedio.com
2013 Yılında Kaldırılmıştı: Danıştay Öğrenci Andı'nı Kaldıran Hükmü İptal Etti - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir