Maske Tartışması Sırasında Polislerin Sert Müdahalesine Uğrayan Rana Batı'nın 9 Yıla Kadar Hapsi İstendi

 > 
22PAYLAŞIM

İstanbul Kadıköy'de 19 Ağustos 2020'de maskesini düzgün takmadığı için polislerle tartışan ve sert müdahaleyle gözaltına alınan Rana Batı ve arkadaşı Zeynep K. hakkındaki soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede Rana Batı'nın, "Zincirleme şekilde görevi yaptırmamak için direnme" ve "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 ay kadar, Zeynep K.'nın da "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapsi istendi.

Kadıköy'de yapılan koronavirüs denetimlerinde maskesini düzgün takmadığı gerekçesiyle 20 yaşındaki Rana Batı adlı kadın ile polisler arasında tartışma yaşanmıştı.

Polislerin Rana Batı'yı gözaltına almaya çalıştığı anlar kameralarca kaydedilmiş, komuoyunda oluşan tepkinin ardından iki polis görevden alınmıştı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kısa süre sonra polislerin görevlerine iade edildiklerini duyurmuştu.

O anlar böyle kaydedilmişti 👇

İddianamede neler yazıyor?

T24'te yer alan habere göre soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, iki polis memuru müşteki olarak yer aldı. Müşteki polislerin olay günü olay yerinde maske denetimi için bulundukları bilgisine yer verilen iddianamede, "Şüpheli Rana Batı, kurallara uygun maske takmadığı için polisler tarafından uyarıldı" denildi.

Polislere küfür ve hakaret etti iddiası

Maskesini takan Rana Batı'nın olay yerinden uzaklaşırken polislere yönelik küfür ve hakaret içerikli sözler sarf ettiği belirtilen iddianamede, bunun üzerine müşteki polis memuru B.S.'nin neden küfrettiğini sorduğu, şüphelinin toplumsal yaşamda hakaret anlamına gelen orta parmak işareti yaptığı, polis memurlarının şüpheliler Rana Batı ve Zeynep K.'nın yanına gittikleri, şikâyetçi olacaklarını söyleyerek karakola davet ettikleri yazıldı.

Bunun üzerine Zeynep K.'nın da polislere yönelik hakaret içerikli cümleler kurduğu belirtilen iddianamede, "Ardından müşteki polis memuru B.S., şüpheli Rana Batı'yı etkisiz hale getirebilmek ve devam etmekte olan saldırıyı önlemek amacıyla zor kullanma sınırları içerisinde müdahalede bulundu" denildi.

Rana Batı hakkında 9 yıl 4 aya kadar hapis istemi

İddianamede Rana Batı'nın, "Zincirleme şekilde görevi yaptırmamak için direnme" ve "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 ay kadar, Zeynep K.'nın da "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istendi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.

Şüphelilerin isnat edilen suçlamaları kabul etmediği belirtilen iddianamede, soruşturma kapsamında elde edilen kamera görüntülerinde Rana Batı'nın müştekilere orta parmak işareti yaptığı, tekme atarak ve elini savurarak yaraladığı, Adli Tıp Kurumu raporuna göre müştekileri basit tıbbi müdahale ile giderilecek şekilde yaraladığı belirtildi.

Polisler hakkında takipsizlik kararı verildi

Aynı olaya ilişkin polisler hakkında, "Görevi kötüye kullanma", "Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması", "Cinsel saldırı" ve "Cinsel taciz" suçundan yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Yaşanan olay sırasında polislerin Rana Batı'ya yönelik müdahalenin yasal sınırlar içinde kaldığı, Rana Batı'nın ise polise görevini yaptırmamak için tekme attığı, ellerini polise doğru savurduğu belirtilen takipsizlik kararında, "Polis memuru B.S.'de devam eden saldırıyı sonlandırmak amacıyla Rana Batı'yı zor kullanarak müdahalede bulunduğunun görüldüğü" kaydedildi.

Kararda, polis memurlarının yasal sınırlar içerisinde zor kullanarak müdahale ettikleri ve atılı suçların yasal unsurlarının oluşmadığı" savunuldu.

Rana Batı neler anlatmıştı?

Olaydan sonra Sözcü'ye konuşan Rana Batı, görüntülerden hemen önce sigara içmek için maskesini indirdiğini belirtmiş ve şunları anlatmıştı:

Polis uzaktan sürekli beni izliyordu. Yürümeye başlayınca durdurdu ve kimliğimi istedi. GBT yapacaklar sandım ve verdim. Telefonla filan bir şeyler yaptıklarını görünce ne olduğunu sordum. Bana, ‘900 lira ceza yedin, ödersin’ dediler” 

Ceza kesen polislerin de maskelerinin çene altında olduğunu ve durumu sorguladığını söyleyen Rana Batı, 

“Ben de ‘Senin de masken çenenin altında’ dedim ve cezayı reddettim. Gitmek istedim, izin vermediler. Sonra ben gitmeye çalışınca kolumdan tuttu. Sonrası videoda olanlar zaten” demişti.Çevrede de maskesi olmayan çok insan olduğunu söyleyen Batı,

"Durdurmak için resmen benim gitmemi beklediler. Benim hassas olduğum nokta da bu zaten." ifadelerini kullanmıştı.

Olayla ilgili haberler 👇

İstanbul'da 'Maskesi Burnunu Kapatmadığı' İddia Edilen Kadın Polisler Tarafından Darp Edildi... - onedio.com
İstanbul'da 'Maskesi Burnunu Kapatmadığı' İddia Edilen Kadın Polisler Tarafından Darp Edildi... - onedio.com
Kadıköy'de Bir Kadına Sert Müdahale Ederek Gözaltına Alan Polisler Görevlerine İade Edildi - onedio.com
Kadıköy'de Bir Kadına Sert Müdahale Ederek Gözaltına Alan Polisler Görevlerine İade Edildi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir