Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Marketlerdeki Kanserojen Maddeli Soğanlar Hayatımızı Nasıl Tehlikeye Atıyor?

3.6bPAYLAŞIM

Soğan, patates... Bunlar türk mutfağına sahip her evin temel gıdalarından biriydi. Hem ucuzdu hem de her yemeğe yakışıyordu. Peki ya şimdi?

Kaynak: 1.2.

İnsanlar soğanın ve aşırı şekilde artan diğer sebzelerin fiyatlarına böyle tepkiler vermişti.

Soğan bile alamayacak duruma geldik kısacası.

Neredeyse her yemeğimizde bulunan soğanın fiyatı artmışken bir de bizi zehirliyor muydu?

Kilosunu 1 liradan alabildiğimiz soğana 7 tl ve üzeri bir tutar ödemek zorunda kalıyorduk.

Son zamanlarda ise birçok markette daha ucuz soğanlar satılmaya başladı. Dikkat etmemiz gereken ise soğanların üzerlerindeki karartılar.

Peki nedir bu karartılar ve bizi ne gibi tehlikeler bekliyor?

Aflatoksin, Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus tarafından üretilen zehirli ve kanserojen maddeler olarak biliniyor.

Ayrıca aflatoksinlerin siroz, hepatit, kronik gastrit, Reye sendromu ve böbrek hastalıklarına neden olabildiği belirtilmektedir. Bununla birlikte, aflatoksinlerin çocuklarda Kwashiorkor hastalığı ile bağlantılı olduğu da bildirilmektedir.

Ülkemizde, Aflatoksin çalışmalarının büyük kısmını soğan, fındık, antepfıstığı , yer fıstığı, kuru incir ve kırmızı biber geliyor.

Bu durumdan haberdar olanların ve yeni öğrenenlerin de tepkileri gecikmedi haliyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alf

Akp li arkadaşlar ithal soğan bu mu şimdi ? Sen yer misin bunu ? bence de yemezsin o zaman niye hala destekliyorsun o partiyi diğer herşey de çürük olsun diye mi ? venezuellayı kötü yönetenler ülkeyi ne hale soktular ortada petrol zengini ülkede tuvalet kağıdı paralarından değerli biz de mi böyle olalım ?

ayca-doga1

Toplumun önemli bir kısmı kendi yediklerini değil sarayda oturttuklarının yediklerini önemsediği sürece bu tür haberler gelmeye devam edecektir.

asli.unsal2

Bir soğan ekmek olsa yerim diyoruz. Oda yalan oldu artık.

karelahana

Çünkü Türkiyede yetişen 1.sınıf kusursuz ürünler yurtdışına gider. (her ülkede olduğu gibi) yalnız iç piyasa için yurtdışından ucuz ürün getirtilir. İthalat ihracatçılar itinayla zengin edilir. Hükümet para nerede dönüyorsa oralara oturur. Biz de çok para verip bok gibi ürünler yeriz. Çünkü üretim maliyeti yüksek. Yetkililer çıkarcı. Afiyet olsun canım

apprentice

Yemeklerde soğan yemem çok ekonomik erkek oldum kızlar duyurulur :D

Görüş Bildir