Görüş Bildir
Haberler
Mardin'de 11 Bin Yıllık Tapınak Bulundu: 'Göbeklitepe ile Benzer Özellikler Taşıyor'

etiket Mardin'de 11 Bin Yıllık Tapınak Bulundu: 'Göbeklitepe ile Benzer Özellikler Taşıyor'

Batuhan
30.10.2019 - 17:50 Son Güncelleme: 31.10.2019 - 09:51

Mardin'in Dargeçit ilçesinin Ilısu Mahallesi'ndeki Boncuklu Tarla'da yürütülen kazı çalışmasında 11 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen tapınak ortaya çıkarıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Neolitik döneme ait olduğu belirlendi.

Neolitik döneme ait olduğu belirlendi.

Tarih boyunca Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı'nın da aralarında yer aldığı 25 medeniyete ev sahipliği yapan Mardin'in Dargeçit içesinde, 4 steli bulunan neolitik döneme ait tapınak gün yüzüne çıkarıldı.

Çalışmalar 2012 yılında başlatılmıştı.

Çalışmalar 2012 yılında başlatılmıştı.

Kırsal Ilısu Mahallesi'nde 'Ilısu Barajı ve HES Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar' kapsamında Mardin Müze Müdürlüğünce 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışması devam ediyor.

Kazıya Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse başkanlık yapıyor.

Kazıya Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse başkanlık yapıyor.

Boncuklu Tarla Kazılarının bilimsel danışmanlığını yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ergül Kodaş, AA muhabirine, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse başkanlığındaki kazı çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

"4 stelden biri kırık ama diğer 3'ü o gün olduğu gibi hala günümüze kadar korunabilmiş"

"4 stelden biri kırık ama diğer 3'ü o gün olduğu gibi hala günümüze kadar korunabilmiş"

Neolitik döneme ait, temeli moloz taşlarla örülü duvarlar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan yapının açığa çıkarıldığı alanda Göbeklitepe ile aynı döneme ait bir de tapınak ortaya çıkarıldığını dile getiren Kodaş, 'Yapılan analizlere göre tapınak 4 stele sahip. Yaklaşık 11 bin 300 yıllık olduğunu düşünüyoruz. Kazı çalışmaları devam ediyor ama stelleri net bir şekilde açığa çıkardık. Ortaya çıkardığımız 4 stelden biri kırık ama diğer 3'ü o gün olduğu gibi hala günümüze kadar korunabilmiş.' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Tapınak 80 metrekare büyüklüğündeki tapınak"

"Tapınak 80 metrekare büyüklüğündeki tapınak"

Kodaş, taş duvara sahip tapınağın küçük taşlar ve çamur harçla örüldüğünü aktararak binanın tabanına henüz ulaşmadıklarını, bir aylık süreçte ulaşmayı hedeflediklerini anlattı. 4 stel üzerinde herhangi bir figüratife rastlanmadığına işaret eden Kodaş, 'Neolitik döneme ait 80 metrekare büyüklüğündeki tapınak Göbeklitepe ile benzer özellikler taşıyor.' dedi.

"Buranın da Göbeklitepe gibi ilgi görmesini bekliyoruz"

"Buranın da Göbeklitepe gibi ilgi görmesini bekliyoruz"

Dargeçit ilçesinde yaşayan Enez Özmen, tapınak bulunmasından mutluluk duyduklarını belirtti. 'Tapınak bulunduğunu duyunca heyecanlandık. Buranın da Göbeklitepe gibi ilgi görmesini bekliyoruz.' diyen Özmen, tapınak sayesinde ilçeye çok sayıda turist gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
301
96
22
5
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Mezopotamya topraklarının arkeolojik kazıları için çok ciddi bir bütçe ayrılmalı. Bunlar daha hiçbirşey. Eğer düzgünce buranın üstünü düşülürse dünyanın kült... Devamını Gör

Bozkurt

Tarihi 1071, 1299 ve 1453 arasına sıkıştırıp sadece savaş ve fetihlerden ibaret olan bir hanedan tarihi oluşturdurlar. Siyasi propaganda amaçlı bunları kulla... Devamını Gör

moondark

Mardin’in her köşesi tarih. O kadar çok görülecek yer var ki. Tekrar gitmek şart oldu.

Bozkurt

Aşağıda Beiber nickli biatçının yazdığı yoruma bakarsanız Türkiye'de arkeoloji, antropoloji, jeolojinin gelişmeme sebeplerini ve bunlara etki eden en büyük f... Devamını Gör

Sultan Kömürcü

İslam dini kusursuzdur,tek kusur insanlardır.