'Ankapark Türkiye'ye Atılmış En Büyük Kazıktır': Mansur Yavaş, Ankara'daki Yolsuzlukları Tek Tek Paylaştı

 > 
2.2bPAYLAŞIM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, düzenlediği basın toplantısında yaptığı belediyecilik ile ilgili AKP'li üyelerin iddialarına yanıt verdi ve bir kez daha Gökçek döneminde kamu kaynaklarının nasıl çöpe atıldığını gösterdi. Ankara'daki anlamsız harcamaları bir bir sıralayan Yavaş, "Ankapark sadece Ankara'ya değil, Türkiye'ye atılmış en büyük kazıktır. Bu asrın yolsuzluğuna kim sahip çıkıyorsa o vebalin ortağıdır" dedi. Yavaş, yolsuzluklarla ilgili savcılığa ilettikleri 40 suç duyurusunun kamuya toplam bedelinin 3 katrilyon TL olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu sabah yapılan Aralık ayı ilk toplantısı krizle başladı. Mansur Yavaş, AKP’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin önergesini, “Süresi içinde verilmediği” gerekçesiyle kabul etmedi. Köse, ısrarla önergeyi okumak isteyince mikrofonu kapatıldı.

AKP’li meclis üyeleri, Köse’nin mikrofonunun kapatılmasını masalarına vurarak protesto ederken Mansur Yavaş, “Masaya çık tepin istersen” dedi.

Detaylar 👇

Mansur Yavaş'tan Masalara Vuran AKP Grubuna: 'Masaya Çık Tepin İstersen!' - onedio.com
Mansur Yavaş'tan Masalara Vuran AKP Grubuna: 'Masaya Çık Tepin İstersen!' - onedio.com

Yavaş Meclis toplantısında “Tüm yolsuzlukları halkın önünde açıklayacağım” deyince AKP ve MHP üyeleri salonu terk etti. 👇

Yavaş'ın paylaştığı yolsuzluklar 👇

Yavaş'ın öne çıkan açıklamaları şöyle:

 • "AKP'li üyeler lafı ortaya atıp kenara çekiliyor, faaliyet raporunda da aynısını yaptılar. Biz çoğunluğuz, biz istediğimizi yaparız, tüm belediye başkanlarını konuşturup insicamı bozmak istiyor. Mansur Yavaş'ın kendilerine verilen cevapları engellemek istiyorlar. O nedenle faaliyet raporu görüşmelerini sabah saat 5'e kadar sürdürdüler."

 • "Şov yapmıyoruz, reklam yapmıyoruz. Biz şov yapmıyoruz. Mansur Yavaş ne yaptı derken batık bazı projeleri, Ankaparkı'nı, kapıları arıyorlar, bunları bekliyor bizden galiba. Bizde bu yok. Önce Ankara halkının sağlığı diyoruz. Eskiden bir asfalt yapılır, yanına pankart asılırdı."

 • " Ahşap çalışmalarına 1 buçuk milyon harcadığımızı söylüyorlar. Maliyetini söylüyorum; sıfır. Belediyede çalışan, maaşından başka geliri olmayan bir arkadaşımız yaptı."

'Şişme Dinocan' heykeli: "Ankara halkının tarihi ve kültürüyle ne alakası var?"

 • "'Heykel belediyeciliği' diyorlar. Heykel belediyeciliğini kim yaptı, Mamak Belediye Başkanı olsaydı döner heykelini soracaktım. Ankara'nın tarihi ve kültürüyle alakası olmayan heykeller diktiler, bir de sanatçılarımızın yaptıkları heykellere laf ediyorlar. Genelkurmay Kavşağı'nda kol saati heykeli vardı. İnşallah bir gün onu neden oraya koyduklarını birileri sorar. Belediye sanat eseri de yapar. Ama herkesin sanattan anladığı bir şey var. Onlar sanat deyince şişme, plastik, Çin malları düşünüyor. 

 • "Sosyal medyayı, Ankara halkını bilgilendirmek, bir şeyi anmak, bilgi vermek için kullanıyoruz. Takipçilerimize hakaret etmiyoruz. Sadece hakaret edenler hukuka gönderiliyor. Haricinde yaptığımız her şey çalışmalarımızın duyurulması. Diyorlar ya sosyal medya algısı yapıyorsunuz. Buradan sesleniyorum. İtibarınız olmasını istiyorsanız, kentin hiçbir yerine fotoğrafınızı asmayacaksınız, hesap vereceksiniz, yetim hakkını koruyacaksınız!"

 • "Tüyü bitmemiş yetimin hakkının nasıl yendiğini bütün millet görüyor. Ankapark'ı açalım para boşa gitmesin diye hükümetle görüşeceğiz demiştik. 111 milyon lira zarar var Ankapark'ta şimdilik. Ankapark'ta ne teminat alınmış, ne sigorta yapılmış. Bugün yarın savcılığa vereceğiz ve rakamları açıklayacağız. Ankapark sadece Ankara'ya değil, Türkiye'ye atılmış en büyük kazıktır. Bu asrın yolsuzluğuna kim sahip çıkıyorsa o vebalin ortağıdır"

 • "30 Ağustos Zafer Parkı evet vardı da kim kullanıyordu, hangi mutlu azınlık kullanıyordu; para tuzağını kaldırdık artık halk kullanıyor."

 • "Benim için mahallede oturan halk gidip rahatça kullanabiliyorsa en güzel park o parktır. Kuzey Ankara'nın fıskiyeleri bir tek açılışta çalışmış. Halk nasıl gidecek oraya?" 

 • Murat Köse'nin herhalde Melih Gökçek ile bir sorunu var. Ya da mevzuatı bilmiyor. Metro ihalelerine başladık. Ekimde sözleşmemizi imzaladık. Sosyal medyada duyurduk. Bunları bilmiyor olabilir mi?"

 • "Belediye darda olan kim varsa yanında olmuştur. Sosyal belediyecilikte tarih yazıyoruz. Şimdi korona olan herkesin kahvaltısı ve akşam yemeği evine gidiyor. 30 bin çocuğa aylık 10 gb internet yükleniyor okusun diye. Köylerde olan çocukların hepsine ücretsiz internet bağlanıyor. Biz aslında şunu yaptık, insanların birbirini görmeden iyilik yapmasını sağladık. Kaç kişinin su parası ödendi. Anlamadıkları şu; 'Bir insan karşılığını almadan neden yardım etsin' diyorlar.  "

 • "Murat Köse'ye 'Kaç tane meclis üyeniz şirketlerde yolsuzluk yapmaktan mahkum oldu' diye soracağım ama yüz yüze"

 • "Ankara'nın en harap yeri itfaiyeydi. Çünkü 600 tane araç alıp, bunların 400'ünü başka yerlere göndermişler. Gelir gelmez insan sağlığı dedik, 300'e yakın itfaiyeci işe aldık. İtfaiyecilerin motivasyonunu hiçbir şekilde azaltmaya hakkınız yok. Bugüne kadar itfaiyeyle ilgili geç kaldınız diye bir şikayet gelmemiştir. İtfaiye istasyonlarını yeniliyoruz, 25 yıldır hiçbir şey yapmamışlar."

"Merak edenlere söylüyorum, Ankara halkını sıfır lira borçlandırdık; daha 1 kuruş kredi kullanmadım"

 • "1000'den fazla ihaleyi canlı yayınladık; halk şimdi alıştı 'nerede' diye soruyor. Belediye şirketlerine eskiden ihale veriliyordu, onlar da başkalarına dağıtıyordu. Gelir gelmez genelge yayınladık, herkes ihaleleri canlı yayınlayacak diye. Yayınlanmayan 53 ihale hakkında Teftiş Kurulu'na inceleme talimatı verilmiştir. İhalelerin sosyal medyada yayınlanma oranı yüzde 95'tir."

 • "Bizim elimizde 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyası var ve savcılığa verdik. Şimdi bekliyoruz Ak Parti Grubu'ndan, bu belgeler savcılığa intikal ettirilmiştir. Bu para Ankara'nın parası olduğuna, yok edilen para da tüyü bitmeyen yetimin hakkıysa, ben Ak Parti Grubu'nu dosyaya müdahil talebiyle hesabını sormak için başvurmalarını bekliyorum. Para benim değil, Ankara halkının parası. Mansur Yavaş döneminde böyle bir şey olmayacak, kendi dönemimizin zengini yok!"

🎥 Basın toplantısının tamamını buradan izleyebilirsiniz

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Suç Duyurusunda Bulunuldu: İmamoğlu, AKP Döneminin Dosyalarını Açmaya Başladı - onedio.com
Suç Duyurusunda Bulunuldu: İmamoğlu, AKP Döneminin Dosyalarını Açmaya Başladı - onedio.com
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Temaslılarındaki 14 Günlük Karantina Süresini 10 Güne Düşürdü... - onedio.com
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Temaslılarındaki 14 Günlük Karantina Süresini 10 Güne Düşürdü... - onedio.com
İçişleri Bakanlığı Yeni Kısıtlamalarla İlgili Kılavuz Yayınladı! İşte Merak Edilen Soruların Yanıtları - onedio.com
İçişleri Bakanlığı Yeni Kısıtlamalarla İlgili Kılavuz Yayınladı! İşte Merak Edilen Soruların Yanıtları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir