Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kişi Başına Düşen Gelir, İşsizlik, Yoksulluk... 9 Maddede İslam Ülkelerinde Durum

 > -
Abone ol

1. Dünya'da 1,6 Milyar Müslüman Var.

PEW tarafından yapılan  bir araştırmaya göre dünya nüfusunun yüzde 23'ü ve yaklaşık 1,6 milyar insan Müslüman.  Her ne kadar İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye olan 57 ülke olsa da Müslümanların çoğunlukta bulunduğu ülke sayısı 49. (Kaynak: Economies of Ummah)

2. İslam Ülkeleri Dünya Gayri Safi Hasılasının Yaklaşık Yüzde 9'una Sahip

İslam İşbirliği Teşkilatı örgütünün raporuna göre 2013 yılında İslam Ülkelerinin toplam gayri safi hasılası 9,8 trilyon dolara ulaştı. Bu da  101 trilyon dolarlık dünya gayri safi hasılasının yaklaşık yüzde 9'una tekabül ediyor. Yani 49 İslam Ülkesi'nde yaratılan toplam değer, dünyada üretilen toplam değerin ancak yüzde 9'una ulaşabiliyor. (Kaynak:2014 OIC Economic Outlook)

3. Kişi Başına Düşen Gelir Sadece 6076 Dolar.

2013 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin ortalama kişi başına düşen geliri 6076 dolar. Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu 5 ülke Katar, Brunei, Kuveyt, Bahreyn ve Suudi Arabistan. 2 milyon 155 bin nüfusu olan Katar, dünyanın kişi başına düşen geliri en yüksek ülkesi olsa da, bu zenginliğini yalnızca petrol endüstrisine borçlu. (Kaynak:2014 OIC Economic Outlook)

4. İslam Ülkelerinde Büyüme Oranı Sadece Yüzde 3,6

İslam İşbirliği Teşkilatı raporuna göre 2013 yılında İslam Ülkeleri sadece yüzde 3,6 oranında büyüyerek gelişmekte olan ülkelerin performansı altında kaldı. Gelişmekte olan ülkeler bu dönemde yüzde 4,7 oranında büyürken İslam Ülkeleri bu seviyede bir gelişme gösteremediler. 2014 ve 2015 yıllarında da İslam Ülkelerinin gelişmekte olan ülkelerin bile gerisinde bir büyüme oranına sahip olmaya devam etmesi bekleniyor. (Kaynak:2014 OIC Economic Outlook)

5. İşgücüne Katılım Oranı Yüzde 59

15 yaş üstünde olup aktif olarak iş arayan veya iş sahibi olan kişilerin İslam Ülkelerinde nüfusa oranı yüzde 59 olurken, dünya ortalaması yüzde 63. Buna karşın kadınların istihdama katılım oranı İslam Ülkelerinde, diğer ülkelere göre belirgin bir şekilde düşük. Gelişmekte olan ülkelerde kadınların istihdama katılım oranı yüzde 53 olurken, dünya ortalaması yüzde 50. Buna karşın İslam Ülkelerinde kadınların istihdama katılım oranı sadece yüzde 41. (Kaynak:2014 OIC Economic Outlook)

6. İşsizlik Dünya Ortalamasının Üstünde

2013 yılında dünyada işsizlik oranı ortalama yüzde 6 olarak hesaplanırken İslam Ülkelerinde işsizlik oranı yüzde 8 dolayında gerçekleşti. Bu ülkelerde erkek işsizliği oranı yüzde 6,5 olurken, diğer gelişmekte olan ülkelerde erkek işsizliği oranı sadece yüzde 4,8. (Kaynak:2014 OIC Economic Outlook)

7. Her 6 Gençten Biri İşsiz

İslam Ülkelerinde genç işsizliği oranı yüzde 16. Bu oran diğer gelişmekte olan ülkelerde sadece 10,9. Türkiye'de ise bu oran yüzde 19,1. Bir başka deyişle İslam Ülkelerinde yaşayan her 6 gençten biri işsizken, Türkiye'de yaşayan her 5 gençten biri işsiz. 24 İslam Ülkesi'nde genç işsizliği oranı yüzde 20'nin üstündeyken, 33 ülkede ise dünya ortalaması olan yüzde 12,9'un üstünde. En yüksek genç işsizliğe sahip ülkeler ise yüzde 45,3 ile Moritanya, yüzde 42 ile Guyana, yüzde 36,8 ile Gabon, yüzde 35,7 ile Mısır ve yüzde 34,8 oranıyla Yemen. (Kaynak:2014 OIC Economic Outlook)

8. İslam Ülkelerinde Enflasyon Dünya Ortalamasının Üstünde

2013 yılında dünyada ortalama enflasyon yüzde 3,7 oranında gerçekleşirken İslam Ülkelerinde ortalama enflasyon yüzde 8,5 olarak gerçekleşti. 2009 - 2013 döneminde fiyatlar ortalama yüzde 45,8 arttı. 2013 yılında en yüksek enflasyonun olduğu ülkeler ise yüzde 36,5 ile Sudan, yüzde 35,2 ile İran, yüzde 11,2 ile Özbekistan, yüzde 11,1 ile Yemen olurken, bu ülkeleri Sierra Leone, Nijerya, Bangladeş ve Türkiye takip ediyor. (Kaynak:2014 OIC Economic Outlook)

9. Nüfusun Yüzde 40'ı Yoksulluk Sınırı Altında Yaşıyor

Dünya enerji kaynaklarının yüzde 70'ine ve doğal kaynaklarının yüzde 40'ına sahip olmasına rağmen İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye olan İslam Ülkelerinde nüfusun yüzde 40'ı yoksulluk sınırı altında yaşıyor. (Kaynak:40pc of Muslim states’ population fall below poverty line)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

İslam kötü, Hristiyanlık cici. Olmazsa ateist falan olun, ama zinhar Müslüman olmayın. Çok kötü çooook.

pis-soverim

gerici ve gerizekalı olan insandır DİN değildir . fakir afrikalıları birbirine düşürüp ekmeğini çalsaydık bizde zengin olurduk fransa gibi.

Gizli Kullanıcı

Gidin Avrupa'da yaşayın o zaman. Açık açık İslamiyet düşmanlığı. Tamam ülkelerin durumu iyi değil ama neden onu da sorunsana. Yüce kitabımıza bok atana kadar kafanızı çalıştırın. O KATİL, SÖMÜRGECİ, "EMPERYALİST" ülkeler bu hale getirdi. Koloniciliği araştırın. Siz de islama karşı durarak emperyalizme destek olduğunuzdan haberiniz yok. Zaten bu makalenin amacı islamı karalamak. Siz şu üç günlük dünyada istediğiz kadar laik olun, ölünce Allah nasıl olsa ne kadar çağdaşsın diye sorar. Hepiniz ateistsiniz var ya. Yazıklar olsun. O kadar müslüman asker sizin gibi soysuz sopsuz kafirler yaşasın diye mi şehit oldu. Ülkenin haline bak. Allah var. Yaradıcı var. Eğer "allah yok din yalan" diyorsanız tartışmaya hazırım.

feyk

herkez sadece islam ulkelerinemi katil somurgeci. birbilerine neler yaptiklarina bir bakin. almanya dumduz oldu, japonya iki atom bombasi yedi. isgal edilmeyen, sehirleri kalmadi. ama almanya hala almanya, japonya hala japonya. kendi basarisizliginizi dis guclere atmak ne kadar kolay. her devirde her ulkenin basinda ona celme takmaya calisan dis gucler olur. ama cin gibi, kore, japonya gibi aklin rehberliginde hareket edip, eski hurafelerinizden siyrilabilirseniz onunuzde kimse duramaz, ulkenizi ikiye bolselerde, tepenize atom bombasi atsalarda durduramazlar.

Gizli Kullanıcı

Kendi başarısızlığımızın sebebini islamiyete yıkmakla sadece kendini kandırıyorsun. Belini doğrultamayan, doğrultsa da hemen çelme takılan asya ülkeleri var. Sen Allah'ı yok kabul ediyorsun. Ama var. Yaratıcı var. Ne hikmetse bu kadar muhteşem bir düzen kurulmuş ama sahipsiz öyle mi? Bir otomobil olur da onun üreticisi olmaz mı? Bana islam ülkerindeki siyasi olaylardan önce neden yaratıcıya inanmadığını, onun yerine nasıl oluştuğumuzu dünyada neden var olduğumuzu söyle bakalım.

feyk

basarisizligi islamiyete baglamiyorum. dogmalarin aklin uzerinde tutuldugu tum dusunce sistemleri kacinilmaz olarak geri kalamaya mahkumdur diyorum. istediginiz dinden istediginiz ulkeye bakabilirsiniz, dinin devlet ve kurumsal sistemlerdeki onemiyle gerikalmislik cok buyuk korolasyon gosterir. islam devletlerinin geri kalmisligi avrupa gibi bir dini reform ve ronesans ile dogmatik dusunceden siyrilamamalatindan kaynaklanmaktadir. bu iddialarimi pek cok.ornekle destekledim ve isterseniz sabaha kadar tarihden ornekler sayabilirim. lakin siz bana tanrinin varligina dair felsefi varsayimlar disinda tek bir kanit sunamazsiniz. tanrinin varligi sizin gorusunuz. hindu tanrilarinin uzerin yada budismin nirvanasi uzerine onlar yanlis, ben dogruyum diyebilceginiz tek kanit yok.

Gizli Kullanıcı

Tanrının varlığını reddeden bir insanın olaya bu açıdan bakması çok doğal. Size mantıksızlığınızı söyleyim mi? Görüşlerinizin aşağı yukarı özeti şu: Dünya tesadüfen oluşmuş, öylesine yaşıyoruz. Bin bang olmuş ama kendiliğinden herhangi bir İLK NEDEN olmadan? Peki olaya bilimsel açıdan bakalım, bir olayın meydana gelmesi için bir neden, bir eylem olması gerekir değil mi? Bir prensip vardı, hiçbir madde yoktan var olmaz, vardan da yok olmaz. Birbirlerine dönüşür. Tepkime sırasında giren ve çıkan maddelere göz atın isterseniz. Giren ve çıkanlar kendi arasında bir denklem oluşturmadan tepkime sağlamıyor. Eğer çıkan maddelerde bir eksiklik varsa ısıya dönüşmüş oluyor. Yani sözü şöyle toparlayayım, bigbangin bir ilk nedeni vardı. Bu ilk neden de olağanüstü bir kuvvetti. Eğer bu olağanüstü etki olmasaydı büyük patlama olmayacak evren oluşmayacaktı.

Gizli Kullanıcı

Dini reform ve rönesansla beraber Avrupanın ilerlediği doğru. Ancak ortada bozulmuş, tahrip edilmiş, mantıksızlaşmış, dogmalara bürünmüş, aklı kullanmaya engel olan bir din anlayışı vardı. Buna karşın islamiyette hiçbir mantıksızlık yoktur. Size doğru gelmeyen kuralları, anlamsız bulduğunuz kaideleri olabilir ama biraz derine indiğimizde muhteşem bir din olduğunu göreceksiniz. İslamiyet ile afganistanı, suriyeyi bir din tutmayın. Din bir olgudur. Kişi nasıl algılarsa öyle yaşar ama doğru algılamak, düşünmek gerekir. Kuranı Kerimde yanlış hatırlamıyorsam 30 defa "Düşünmez misiniz?" der.

feyk

madde yoktan var olur, vardanda yok olur. (bkz. quantum field theory, sanal parcaciklar.) rastlanti sandiginiz kadar rastlanti degildir, karmasanin icindin her zaman bir duzen cikar (bkz. chaos theory) ama amaci ogrenmek olmayan birine bunlari burda detayli anlatmaya calisacak degilim.

feyk

"Dini reform ve rönesansla beraber Avrupanın ilerlediği doğru. Ancak ortada bozulmuş, tahrip edilmiş, mantıksızlaşmış, dogmalara bürünmüş, aklı kullanmaya engel olan bir din anlayışı vardı." ha iste tamda bu tarif ettiginiz su an islam ulkelerinde olan sey. icerden baktiginiz icin goremiyorsunuz. disardan bakinca halimiz aynen bu. islamiyette sayisiz mantiksizlik var. isin icine din girince mantik ve vidan kayboluyor ne yazikki. bu nedenden mantiksizliklari gormuyorsunuz, gormek istemiyorsunuz. dinin en kotu yani degisime kapalidir. yeni bir sistem getirdiginizde dunyanin her yerinde buna ilk once dindar kesim karsi cikar, direnir. dinin kacinilmaz sonucudur bu. cunku mutlak dogruya inanmayi emreder. mutlak dogrunun ne oldugunu sorgulamayi degil. bu yuzden dinden siyrilmis akli ile hareket eden toplumlar hizla gelisebiliyor. avrupa bir ornek tamam. peki japonya, kore, cin. nasil bu kadar hizli gelistiler. dogmalara, eski usullere hapsolmadan, yenilikleri hizli benimseyebildikleri icin

Gizli Kullanıcı

Dinden sıyrılmadan da gelişmek mümkün. Neden bu kadar dinsizlik yanlısısın anlamıyorum. Üç gün sonra ateşler içinde kıvranırken kaos teorisini ve quantum alan teorisi vardı hani? diye yalvarma Allaha :)

Gizli Kullanıcı

Sana Allahın varlığını ispat ederim ama o kadar "dogmasın" ki anlatmaya luzüm görmüyorum. Öğrenmeye kapalı bir ateist de yobazdır.

ahmetilkerokumus

Hemen hristiyan olalım

kemal-taner

Konu hristiyan - müslüman olmak değil. Gelişmiş devletler hristiyanlık sayesinde gelişmedi, aksine reform ve rönesans ile dini devlet işlerinden koparıp kliseye hapsettikten sonra bilimde ilerlediler. Kısacası din sayesinde değil dine rağmen.

feyk

aksine koyu hristiyan olan devletlerde en az musluman devletler kadar geri kalmis durumda. guney amerika ulkeleriyle, filipinler bunun en guzel ornegi.

Gizli Kullanıcı

Dinsizlik ilerlemeyle eş değildir. Hristiyanlığı çok iyi bilmem. Ama islamiyet ÇALIŞMAYI EMREDEN bir din. Allah da kim çalışırsa ona rızık verir. Rahman sıfatının karşılığı bu. Sizin gibi kafirlere bile nefes aldırıyor ya. Ama Rahim sıfatı sadece müslüman içindir. Eee ahirette işiniz bitik. Dünya boşuna yaratıldı. İnsanlar neden dünyada yaşıyorlar. Bu soruları sorunca zaten hakikate ulaşırsın.

Gizli Kullanıcı

Düzeltme: Boşuna yaratılmadı.

feyk

dinsizlik ilerlemeyle tabiyki es degildir ama koyu dindarlik kesinlikle geri kalmisligin recetesidir. bana bir tane din ile yonetilipde ilerlemis devlet gosterin, varsayimim aninda curusun. yok. 50 tane musluman ulke var hepsi birbirinden beter. hadi bati ile dogu farkli seyler, batinin kendi icinde bakalim. kuzey avrupa aydinlanma ile dinde reform yapip hurafelerinden buyuk oranda siydildi. su an kuzey avrupanin yaridan fazlasi tanriya inanmaz, geri kalanida reform gecirmis protestan. simdi kuzey avrupanin gelismislik seviyesine, zenginligine bakalim, birde guneyin. arada ucurum var. ayni sekilde katolik brezilya ile protestan abd. ikiside ayni zamanlarda kuruldu, ikiside genis topraklara, kaynaklara ve insan gucune sahip. sonuc. biri ucuncu dunya ulkesi, oteki dunyanin tartismasiz super gucu. ornekler sayisiz sekilde cogaltilabilir. islam calismayi emreden diyorsunuz ama bana tanri inanci olmayan japonya kadar calisan tek bir islam ulkesi gosterebilirmisiniz.

Gizli Kullanıcı

Dinsizlik ilerlemeyle eş değil diyorsunuz. Ama iddianız bu yönde. Dinsizliğin yani daha başka bir ifadeyle "dinde reformdan" bahsediyorsunuz. Olay din ile yönetilip yönetilmemek değildir. İnsanların çalışkan olmasıdır. Düşünmesidir. Şimdi düşününce dinsizleşir diyeceksiniz ya da böyle bir imada bulunacaksınız ama bu doğru değil. İnsan çalışırsa elde eder. Eğer çalışmazsa, tembel olursa o zaman elbette gelişemez. Özetle dinle yönetilip yönetilmemekle alakası yok. Avrupanın gelişmiş seviyesini artıran sömürgeleşmeydi. İslam ülkeleri eğer başında güçlü bir lider dahi olsa başka toprakları sömürmezdi zaten. Sömürgecilik ve insan öldürmek dinen yasaktır. Osmanlı İmparatorluğu istese sömürge imparatorluğuna dönüşürdü ama bunu yapmadı. O kadar insanın vebaline girmeyi uygun görüyorsanız batsın zenginlik,gelişmişlik derim. Hümanistlik işte budur.

Gizli Kullanıcı

Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Suudi Arabistan, Katar dinle yönetilmesine rağmen çok zengin ülkeler. Üstelik sömürgeci de değiller.

feyk

zenginlikle gelismislik ayni sey mi? bu soylediginize kendiniz inaniyor musunuz? petrol dediginiz seyin maksimum 30 senesi daha var. peki ondan sonra petrolle nufusu asiri sismis, hic bir sey uretmeyen bir toplum ne yapacak. somaliden ne farklari kalacak. su devir milletlerin omrunde kisacik bir an. gelip gececek. bu yuzden dogmatik toplumlar hep geri kalmaya mahkum ya. petrolum tanridan geldigine ve sonrasinda kaderin olari bir sekilde koruyacana acikca olmasa bilinc altindan inaniyorlar.

ysnerturk

Her yerde sömürge kuran hristiyan devletler melek zaten.

Görüş Bildir