Lojmanı Beğenmeyen Eski Müsteşar, Yeni Daire Tutup 223 Bin TL Harcadı: 'Masraf Olmasın Diye Yaptım'

 > 
555PAYLAŞIM

Osman Çelik’e Hazine Müsteşarı olduğu dönemde ev tahsis edildiği, ancak evi beğenmeyen Çelik'in başka bir konut kiraladığı ve içine de 223 bin TL masraf yaptırdığı ortaya çıktı. Kendisine tahsis edilen konutun eski ve büyük olduğunu belirten Çelik, bu nedenle tadilat ve eşya masrafının fazla olacağı nedeniyle ayrı bir ev tuttuğu savunmasını yaptı. 

Türk Exımbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Çelik, 2016 yılında Hazine Müsteşarlığı görevine getirildikten sonra kendisine Ankara Çankaya'daki Pembe Köşk Sitesinde bir konut tahsis edildi. Ancak konutun iki yıldır kullanılmadığını gerekçe gösteren müsteşar Beştepe'de 3 bin 450 TL bedelle başka bir konut kiraladı. Bununla da yetinmeyen müsteşar daire için 223 bin TL'lik eşya aldı.

Mobilyaları alan personele soruşturma açıldı

Sözcü'den Can Özçelik'in haberine göre, aksesuar ve mobilyaların piyasanın üzerinde fiyatla alındığının ortaya çıkmasından sonra satın alma işlemini yapan personel hakkında soruşturma açıldı. Daha sonra olayda ihmali olan personelle ilgili idari işlem yapılarak en alt düzeyde ceza verildi. Ardından da verilen cezanın, personelin olumlu sicili dolayısıyla uygulanmaması kararlaştırıldı.

Kurul "etik dışı" dedi

Yaşanan olay şikayet üzerine Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na taşındı. Etik Kurul, yaşanan olayı inceleyerek oy çokluğu ile eski Hazine Müsteşarı Osman Çelik'in “Etik dışı davrandığını” belirledi. Kurul kararında tüm bu olayların sonucunda görevini yapan personelin mağdur edildiği sonucuna varıldığı da vurgulandı.

Kurul kararında dönemin Hazine Müsteşarı Osman Çelik'in kendisine tahsis edilen konut yerine yeni bir konutun kiralanarak içine eşya alınması sürecinin aile fertlerinin refakatinde gerçekleştirildiği, dolayısıyla müsteşarın bilgisi dahilinde yapıldığının anlaşıldığı ifade edildi.

"Marka, model talebimiz olmadı"

Osman Çelik ise savunmasında, kendisine tahsis edilen konutun eski ve büyük olması nedeniyle tadilat ve eşya masrafının fazla olacağının anlaşılması nedeniyle yeni bir konut kiralama yoluna gidildiğini belirtti. Çelik savunmasında, “Satın alınan eşyaların Hazine Müsteşarlığı makamına alındığını, görevi sona erdikten sonra daireyi boşaltarak teslim ettiğini” vurguladı. Müsteşar hem kendisinin hem de eşinin alımı yapılan eşyalara ilişkin olarak herhangi bir marka ve model taleplerinin olmadığını da ifade etti.

Kararın yaptırımı yok

Etik Kurul'un bürokratlar üzerinde bir yaptırımı yok ancak alınan karar Cumhurbaşkanlığı'na iletiliyor. Etik dışı davrandığı tespit edilen Osman Çelik ise Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Adı torpil iddiasıyla gündeme gelmişti

Osman Çelik’in ismi Hazine Müsteşarıyken, dünürü Mustafa Balcı’nın BDDK üyeliğine atanmasıyla da gündeme gelmişti. Çelik, dünürünün atanması için hiçbir makamla görüşmediğini kendisinin konudan sonradan haberdar olduğunu söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir