Görüş Bildir
Haberler
Lale Aytaman Kimdir, Kaç Yaşındadır? Türkiye’nin İlk Kadın Valisi Lale Aytaman Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Lale Aytaman Kimdir, Kaç Yaşındadır? Türkiye’nin İlk Kadın Valisi Lale Aytaman Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın valisi olan Lale Aytaman, internetin gündeminde. Yaptığı valilik göreviyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinden önemli bir yer edinen Lale Aytaman, 1991-1995 yılları arasında Muğla’da valilik yapmıştı. Sonrasında kadın mülki idarecilerinin yolun açan Lale Aytaman’ın hayatı merak ediliyor. Peki, Lale Aytaman kimdir, kaç yaşındadır? Lale Aytaman’ı göreve kim atamıştı? Lale Aytaman hangi görevlerde bulundu? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından ilk kez 1991 yılında vali olarak atanan Lale Aytaman, Türkiye’nin ilk kadın valisi olarak tarihe geçmiştir. Peki, Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman kimdir? Lale Aytaman’ın eğitimi nedir?

Lale Aytaman Kimdir?

Lale Aytaman Kimdir?

Lale Aytaman, 1994 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Avusturya Kız Lisesi'inden mezun olduktan sonra 1962 Phoenix, Arizona'da AFS öğrenci değişimi programına katılmıştır. İstanbul Üniversitesi Alman dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş ve Hamburg'da Alman Dili ve Edebiyatı doktorası yapmıştır.

Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak Almanca dersler vermiştir. 6 Temmuz 1991 tarihinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Muğla valiliği görevine getirilmiş ve bu görevi 1995 yılına kadar sürdürmüştür. 1994-1995 yıllarında Muğla Valisi olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Planlamalar Kongresi Türk Milli Heyeti Başkanlığı yapmış, 'Avrupa Planlamaları Çalışma Grubu' başkan yardımcısı olmuştur. Muğla İlinde kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve tütüne alternatif projeler geliştirilmesi kapsamında, geleneksel dokumacılığın korunması için Yeşilyurt Modelini oluşturmuş ve 'MELSA'yı kurmuştur (Muğla El Sanatları). Muğla Üniversitesi'nin kurulması, çevreye yönelik faaliyetleri ile öne çıkmıştır.

1995 yılında ANAP'tan Muğla milletvekili seçilmiştir. TBMM Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. TBMM ANAP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine seçilmiştir. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği Milli Heyet Üyeliği yapmıştır. AKPM'de bir Komisyon Başkanlığına seçilen ilk Türk Milletvekili olarak 'Çevre, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu' Başkanlığı yapmıştır. Halen AKPM onur üyesidir.

Valilik döneminde yaşadığı anıları, Turkuvaz Kitap'tan çıkan İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl adlı kitapta toplamıştır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın