Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuzey Sentinal Adasına Giden Amerikalı Turist Kabile Halkı Tarafından Vahşice Öldürüldü!

 > -

Hindistan'ın Andaman ve Nicobar adalarını ziyaret eden bir ABD vatandaşı, bölgede yaşayan koruma altındaki yerli kabile üyeleri tarafından öldürüldü.

BBC'nin aktardığı bilgiye göre, bir balıkçı Amerikalı adamı Kuzey Sentinal Adasına götürdü ve kabile halkının adamı oklarla vurduğunu ve sahilde bıraktıklarını söyledi.

Yerel medya ise vurulan adamın misyoner olduğunu aktardı.

Öldürülen kişinin John Allen Chau olduğu belirlendi.

Hindistan polisi, yasal olmayan yollarla turistin adaya gitmesine yardım eden 7 balıkçının tutuklandığını açıkladı.

Normal şartlarda Hindistan hükümeti, olayın gerçekleştiği Kuzey Sentinal Adası'na girişlere izin vermiyor.

Gazeteci Subir Bhaumik "Polis, John Allen'in balıkçıların yardımıyla Kuzey Sentinal Adasına daha önce 4-5 kere daha geldiğini söyledi. Adada yaşayan insan sayısı oldukça az, hatta kabile halkıyla herhangi bir şekilde bağlantı kurulması yasa dışı." dedi. 

Hindistan hükümeti 2017 yılında, Sentinalliler kabilesinin fotoğraf ve videolarının çekilmesinin 3 yıllık hapis cezası olduğunu söylemişti. 

Adada yaşayan ve Sentinalliler adı verilen kabilenin, adaya dışarıdan gelen yabancılara sürekli olarak saldırdığı biliniyor bu yüzden de normal şartlarda Hindistan hükümeti, olayın gerçekleştiği Kuzey Sentinal Adası'na girişlere izin vermiyor.

John'un cansız bedeni 20 Kasım'da bulundu.

AFP haber ajansı John Allen'ın 14 Kasımda adaya gitmeye çalıştığını ancak başaramadığını, 2 gün sonra tekrar adaya gitmeyi denediğini söyledi ve ekledi "Kabile üyeleri John'a oklarla saldırdılar, vurulmasına rağmen yürümeye devam etti. Balıkçılar, kabile üyelerinin John'un boynuna ip geçirip çektiklerini görmüşler." 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
supertan

acilen tüm semavi dinlerin temsilcileri sentinel adasına gidip bu zavallıların ahiretini kurtarmalıdır, bu çağda dinsiz imansız gidecekler. böyle birşey olabilirmi? belli ki peyganber gitmemiş, kız çocuklarını da diri diri gömüyodur bu vahşiler.

yori

adam sansini fazla zorlamis

Gizli Kullanıcı

Buyurun size paradoks, bu insanlara nasıl davranılması gerekiyor? Buna kim nasıl karar verecek? O adayı o insanların yapan şey nedir? Ben de kendi köyüme giren birini öldürebilir miyim? Ortada bir cinayet var ve bunun hesabı sorulmayacak mı? Bana kalırsa o insanlar ile iletişime geçilmeli ve bir şekilde bağ kurulmalı, resmi statüleri belirlenmeli. Bağımsızlık mı verirsin, özerklik mi verirsin bilemem, ona göre de uluslararası kurallar neyi gerektiriyorsa onu uygularsın. Ayrıca şu yerlilermiş, ilkel yaşmmış romantizmini bırakın, o insanlarında teknolojiden yararlanmaya, ilerleyen tıptan yararlanmaya hakları var, siz çok istiyorsanız bırakın her şeyi ormana yerleşin.

Gizli Kullanıcı

sentinel adasında yerli ve medeniyetten tamamen kopuk halkın yaşadığı on yıllardır bilinen bir gerçek ve bu adaya dışarıdan birinin girmesi yasak! yerlilerin saldırgan olduğu da daha önce defalarca görüldü. adada karaya oturan bir tekneyi kullanan iki kişiyi de öldürmüşlerdi daha önce... hatta o tekne hala google earth'ten görünüyor. şimdi bu kadar tehlikeli olduğunu bile bile bir insan oraya inatla neden gitmek ister? çok da iyi yapmışlar zerre üzülmedim, giden herkese de aynısını yaparlar umarım!

Gizli Kullanıcı

ayrıca bu insanların bağışıklık sistemleri de bizimkinden farklı, basit bir grip virüsünden ölme tehlikeleri bile gündeme gelebilir. çok mu zor yahu koskoca dünyada minicik bir adada herkesten uzak kalmayı tercih etmiş insanları kendi halinde bırakmak???

dusunen_odun

bunlar niye korunmaya alınır ki, şu hareketi vahşi hayvanlar yapmış olsa anasını sikersiniz bunların ne farkı var anlamadım

ahsecret

Ne alaka? Adamlar kendilerini koruma iç güdülerine başvurmuşlar. Dışardan bir "uzaylının" sana yaklaştığını bir düşün bence. Hem insanların dış dünyaya kapanık olması onları hayvan da yapmaz. Asıl kuralları ihlel edenlerin aklen sorunları olduğu söylenebilir.

dusunen_odun

gayet hayvan yapar çünkü dışarıdan bir uzaylının geldiğini gördüğümde saldırmam beni de hayvan yapar :D çünkü kökümüz hayvandır, insanı insan yapan şey ilerlemesidir

ahsecret

Tezin yanlış. İnsanlık ilerledikçe tecavüzler (Kadına,çocuğa,hayvana), yolsuzluklar, bencillik ve daha nice pislik arttı. Doğayı kirletme oranımız bile arttı. Kendine tehdit olarak gördüğüm bir şeyle savaşmak veya ondan kaçmak hayvani bir durum değil aksine bizim vakti zamanında insanlık olarak ayakta kalabilmemizi sağlayan yegane özelliğimizdir.

dusunen_odun

bu dediğin şeyler vahşi hayvanlarda da görülebilen şeyler dolayısıyla ilkel insanlarda da görülür, insanlık ilerledikçe artan şeyler değil insanlık ilerledikçe daha çok haberini aldığımız şeyler bunlar ve insanlık ilerledikçe önü kesilecek diye bişey yok sonuçta bizler kıllarını tıraş eden, deodorant falan kullanan hayvanlarız :D

Görüş Bildir