Görüş Bildir
Haberler
Kutuplaşan Türkiye: Gençlerin Yüzde 80'i 'Öteki' Olarak Gördüğünü İşe Almak İstemiyor

Kutuplaşan Türkiye: Gençlerin Yüzde 80'i 'Öteki' Olarak Gördüğünü İşe Almak İstemiyor

Emre Ordu
22.12.2017 - 19:15 Son Güncelleme: 23.12.2017 - 09:43

İstanbul'da Bilgi Üniversitesi bünyesinde, gençler üzerinde 'ötekileşme' üzerine yapılan bir araştırma, ülkenin kutuplaştığını ve farklı yaşam tarzlarına sahip bireyler arasındaki mesafenin açıldığını ortaya koydu. Gençlerin yüzde 80'i, 'öteki' olarak gördüğünü birini işe almayacağını ve komşu olarak görmek istemediğini belirtirken, yüzde 90'ı ise 'kızlarının diğer gruptan birisiyle evlenmesini' kabul etmeyeceğini söyledi.

Bilgi Üniversitesi bünyesinde, ‘Bilgi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin TÜBİTAK desteğiyle 2015-2017 yılları arasında yaptığı, 'Diğeri ile Karşılaşmada Ötekileştirme/ meyi Anlamak: Türkiye'de Gençlerle Empati ve Eşitliği Tartışmak' konulu araştırmanın sonuçları açıklandı.

Çalışma çerçevesinde 18 ilden 18-29 yaş aralığındaki gençleri temsil eden bin 224 gençle yüz yüze anket yapıldı. Ötekileştirmenin nasıl başladığını, nasıl gerçekleştiğini ve bu süreci etkileyen temel etkenleri belirlemeyi amaçlayan araştırmanın sonuçları, gençler arasındaki 'sosyal mesafenin' uzaklığını gösterdi.

'Öteki' ile evliliğe izin yok

'Öteki' ile evliliğe izin yok

Gazete Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre çalışma, bugünün gençlerinin yarın kız çocuğu sahibi olduğunda, kızlarının, 'öteki' olarak gördükleri gruptan biriyle evlenmelerine izin vermeyeceğini gösterdi. 

100 gençten 90'ı, 'kızlarının diğer gruptan birisiyle evlenmesini' kabul etmeyeceğini söyledi. Üstelik bu gençler çocuklarının 'öteki' çocuklarla oynamasına bile izin vermeyecek. Çocuklarının 'öteki çocukla' arkadaşlık yapmasına izin vermeyeceğini belirtenlerin oranı 'öteki' ile iş yapmayacaklarını söyleyenlerin oranı ile yaklaşık aynı; yüzde 84. 'Öteki' ni komşu olarak istemeyenlerin oranı, o gruptan birini işe almayı düşünmeyenlerin oranıyla benzer şekilde yüzde 80.

"Sadece yüzde 12'i 'öteki' ile sohbet ediyor"

"Sadece yüzde 12'i 'öteki' ile sohbet ediyor"

Araştırmaya katılan gençlere bir dizi kimlik sayılıp bu kimliklerden ne sıklıkla 'biz' diye bahsettikleri sorulduğunda ise ilk sırayı yüzde 94 oranında aileleri, ikinci sırayı da yüzde 76 oranında Türkler alıyor.

Gençlerin kendi gruplarına en uzak hissettikleri grupla ne kadar 'temasta' oldukları da ortaya çıktı. Yüzde 23'ü mahallede, yüzde 19'u okulda bu grubun mensuplarıyla karşılaşıyor. Diğer grup mensuplarıyla çarşıda/ pazarda karşılaşıp sohbet ettiğini ve arkadaşlıkları olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 12. Bu gruptan birisine misafirliğe gidenlerin oranıysa yüzde 10.

Kimliğin oluşumunda neler etkili oluyor?

Kimliğin oluşumunda neler etkili oluyor?

Bilgi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci, kimliklerin oluşumunda aile, okul, mahalle ve akran gibi birçok etkileyici unsurun olduğunu söylüyor. Semerci, 'Baştan itibaren nasıl olup birbirimize uzak düştüğümüzü anlamak istedik. Üstelik söz konusu gençler olduğunda kendi sahip oldukları hakları nasıl oluyor da karşısındaki için istemiyorlar? Kendi gruplarının üstünlüğüne inançları arttıkça diğer grupları ötekileştirme artıyor' dedi.

"Temas kurmak öteki algısını azaltıyor"

"Temas kurmak öteki algısını azaltıyor"

AFP

Ötekileştirmenin günümüzde sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sorunu olduğunu belirten Semerci, 'Ancak yaşadıkları, toplumda karşılaştıkları davranış biçimi, ailenin tarihi, bunların tümü kimlikleri ile özdeşleşmelerini sağlıyor. Araştırma birbiri ile temas kurulmasının ötekileştirme algısını azalttığını gösteriyor. Bu yüzden de birbirleri ile temas çok önemli. Tiyatro ve benzeri etkinliklerde bulunan gençler, diğer gençlere kıyasla daha az ötekileştirme algılarına sahipler' diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
57
46
34
14
11
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kral-ciplak

Konuşma mı? Eğer bir işi içinde akp veya bir tarikat varsa hemen kaçın çünkü tecavüZ edip sonra sizi tutuklatırlar.

Pasif Kullanıcı

Neden bi insan diğer insanla sırf siyasi görüşü/dini/cinsel tercihi farklı diye konuşmaz, işe almaz ki? Her iki taraf için de söylüyorum. Büyük konuşmayım am... Devamını Gör

Marv

Çok komik bir araştırma aslında trajikomik :D Arkadaşım ülke siyaseti 50-60 yıldır insanları kutuplaştırma üzerine kurulu hemen hemen gelen tüm politikacılar... Devamını Gör