Kuruyup Giden Su Yollarını Yaban Hayvanları Yaşasın Diye Kazma Kürekle Onaran İşçi Emeklisi Abilerimiz

4.6bPAYLAŞIM

Bazen öyle güzel haberlerle karşılaşıyoruz ki, içimiz umut doluyor. Tıpkı Kayseri'de yaşayan bu üç işçi emeklisi abimizin doğaya gösterdikleri saygı gibi...

Haber ve fotoğraflar: DHA

Gün geçtikçe tükenen su kaynaklarımız, doğada gözle görülür şekilde yok oluşun resmini çiziyor. Özellikle ülkemizde bu tür fotoğrafları görmek, herhangi bir gazete haberi bile sayılmıyor artık.

Yeraltı sularının yanlış yönlendirilmesi, gün geçtikçe artan HES projeleri sadece bizler için değil, doğada yaşayan tüm canlılar için bir yok oluşun başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Burası Kayseri'nin en büyük ilçelerinden Develi. Erciyes'in eteklerine kurulmuş, doğal güzellikleri topraklarında barındıran bir yer. Ve Develi'de doğa için canla başla çalışan çok güzel insanlar var...

Tanıştıralım: Bu abilerimiz Enver Bozbeşparmak, Tacettin Özüdoğru ve İlhan Bozbeşparmak. Onlar Develi'de yaşayan işçi emeklisi üç arkadaş.

Kendilerine doğal ortamda yaşayan yaban hayvanları için tahrip olmuş, zarar görmüş su yollarını onarmayı görev edinmişler. Son 1 yılda tam 12 su kaynağını onarıp canlara can katmışlar.

1954 yılında Develili Merhum Jandarma Albay Hasan Basri Ökender tarafından yaban hayatına destek olmak amacıyla yaptırılan ve zamanla kuruyan bir çeşmeyi de onarıp yeniden akar hale getirmişler.

Görsel temsilidir.

"Köyümüzün dağlarında dolaşırken dağlarda yaşayan yılan, kaplumbağa gibi sürüngen hayvanların eski su kaynaklarına gelerek su aradıklarına bizzat şahit oldum. O günden sonra dağlarda yaşayan hayvanatın su ihtiyacını karşılamak için eski su kaynaklarını arayıp bularak yeniden çeşme haline getirmeye gayret ediyorum. Bu işi zaman zaman iki ya da üç arkadaşımla birlikte yapıyoruz"

Böyle demiş Enver Bozbeşparmak. "Vah vah" dememiş, "Ben ne yapabilirim ki?" diyerek kenara çekilmemiş. Almışlar kazmayı, küreği ellerine, dağlarda su kaynaklarını aramış, taramışlar, onarmışlar. Ne de güzel yapmışlar!

Şu anda bu işçi emeklisi abilerimizin düzenlediği 12 su kaynağı, küçük çeşmeler ve bir kaç da küçük gölet var Tombak mevkiinde. Siz ne güzel insansınız!

Bu hayatta herkesin çevre ve doğa için yapabileceği şeyler olduğunu gösterdikleri için, yaban hayatı yaşayan canlılara destek oldukları için onlara minnettarız. Keşke hepimiz sizin gibi olsak! Çok yaşayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
motoki

Emeklerinize sağlık gönlü güzel abilerimiz, yaptığınız bu güzel çalışma inşallah devam ettirilir ve sizden sonra da korunur hem yöre insanları hem de devlet kurumları tarafından.

bosaccount111111117171717

Definecilik 101

ahubostanciii

cenneti hak eden gercek insanlar

evren-ates

arkadaş bu içeriği beğenmyen olmuş yahuu !!!!

baver-asana

ne güzel abilerimiz var bizim :)

Görüş Bildir