Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kurlar Böyleyken Yüzünü Pek Göremediğimiz Benjamin Franklin'in Zorlu Hayatı ve Büyük Başarıları

0PAYLAŞIM

Göremesek de, bilmesek de 100 doların üzerinde boy gösteren Benjamin Franklin'nin ilginç bir hayat hikayesi var.

Bu içerik hazırlanırken Insider ve Matematiksel sitelerinden yararlanılmıştır.

Azmiyle bir çağ atlatan Benjamin Franklin'in en büyük açlığı her zaman eğitimdi. Hayatındaki zor şartlara inat eğitime ve bilime olan inancını yitirmeyen bilgenin hayatına gelin daha yakından bakalım...

Benjamin Franklin, Boston, Massachusetts'teki South Grammar Okulu'na gittiğinde daha 8 yaşındaydı. Ertesi yıl, yazı ve aritmetik konusunda uzmanlaşarak George Brownell's English School'a geçti. 

10 yaşındayken, Franklin ailesinin imkanları dahilinde eğitimini devam ettiremediği için babasının sabun ve mum dükkanında çıraklık yapmaya başladı. Zor koşullara inat üretken bir okuyucu ve yazar olarak kaldı, arkadaşlarından ödünç kitaplar alarak eğitimine hiç ara vermedi ve sonunda kardeşi Ja­mes'in matbaasında çıraklık yapmaya başladı.

1733 yılında, yani 27 yaşında yabancı dil öğrenmeye karar verdi ve kısa sürede Fran­sızca, İtalyanca, İspanyolca ve Latince öğrendi.

Benjamin Franklin'nin Mozart ve Beethoven'ın çok sevdiği "cam armonika" isimli bir müzik aletini icat eden kişi olduğunu biliyor musunuz?

1761 yılında tamamlanan Franklin'nin cam armonikası (uyum anlamına gelen İtalyanca 'armonia' kelimesinden gelir), farklı notlar oluşturmak için farklı boyutlarda ve yoğunlukta cam kaplardan meydana gelmektedir. İcadı, 18. yüzyılda kısa sürede en popüler enstrümanlarından biri haline gelerek, Beethoven ve Mozart gibi bestecilerin dikkatini çekti hatta sırf bu alete özel besteler bile yazdılar. 

Franklin, cam armonika hakkında "Bütün icatlarım arasında, cam armonika bana en büyük kişisel memnuniyeti veren tasarımım." dedi.

Öğrenme aşkından daha çok sevdiği bir şey varsa o da insanlara bir şeyler katma arzusu olan Franklin 1768'de kendi fonetik alfabesini yarattı.

Franklin, 1768'de fonetik bir alfabe geliştirdi, ancak resmi olarak 1789'da yayınlandı. Franklin'in alfabesi, geleneksel İngiliz alfabesinden daha doğal bir düzen içerecek şekilde tasarlanmıştı; ses düzenine göre hecelemeye ağırlık verildi. Alfabesi uygulansaydı muhtemelen Franklin'in kafa karıştırıcı ve gereksiz bulduğu C, J, Q, W, X ve Y harflerini şu an kullanmıyorduk.

Ortamlarda söylemelik bir diğer ilginç bilgi ise, ölümünden sonra Uluslararası Yüzme Onur Listesi'ne alınması olabilir.

Franklin ömrünü yüzerek geçirdi, dahası genç bir çocukken kendi paletini bile icat etti. Uluslararası Yüzme Onur Listesi'ne göre, Franklin 1726'da bir Thames Nehri gezisinde yüzdüğü ve hayat boyu yüzme hocalığı yaptığını, hatta sık sık okulların yüzme programları uygulaması gerektiğini savunan biri olduğunu söylesek. Bu nedenle, Franklin, ölümünden sonra Uluslararası Yüzme Onur Listesi'nde yer almıştır.

ABD'nin bağımsızlık kazanması için dört belgenin tümünü imzalayan tek kurucu babasıydı.

Benjamin Franklin'in Amerika'nın kurucu babalarından biri olduğu bir sır değil, ancak İngiltere'den bağımsızlık elde etmek için kullanılan dört belgenin hepsini imzalayan tek kişi oydu: 1776'da Bağımsızlık Bildirgesi, 1778'de Fransa ile İttifak Antlaşması, 1783’te Paris Antlaşması, 1787’de ABD Anayasası. Buna ek olarak Franklin, John Hancock'un 70 yaşındayken vermiş olduğu Bağımsızlık Bildirgesi’nin en eski üyesidir.

Yaşadığı dönemin ötesinde, bilime ve eğitime inanan ve devrimci düşünceleriyle dünya siyasetinin en radikal isimlerinden biri olan Benjamin Franklin sayesinde, Amerika’da din, dil ve ırk farkı gözetilmeden, toplumun kendi kimliklerinden ödün vermeden birlikte yaşama fikrinin tohumlarını atan ve dünyanın ilk laik, demokratik ve anayasal cumhuriyeti hedefleyen ve başaran önce bir isimdir. 

Üretken bir mucit olmasına rağmen, hiçbir zaman bir buluşu patentlemedi.

Franklin, ömrünün tüm dikkat çekici fikirleri için parasal (ve yasal) kredi alabilirdi, ancak icatlarından hiçbiri için hiçbir zaman patent talep etmedi. Benjamin Franklin inanç sistemine karşıydı.

Şaşırtıcı icatlarından birkaçı şu şekilde: Bifokal (çift odaklı gözlük), soba, Gulf-Stream akıntısının keşfi, yüzme paletleri, cam armonika, Odometre (kilometre sayacı), kitaplara ulaşabilmek için protez bir uzun kol icatlarından birkaçı...

Ayrıca Franklin'nin meşhur 'Uçurtma Deneyi', şimşek ve elektriğin doğası hakkında bilgi edinmek adına yola çıktığı ve bir uçurtma,  Leyden kavanozu (ilkel kapasitör) yardımıyla şimşeğin doğasında elektrik olduğunu açıklamaya çalışmıştır.  

Peki Benjamin Franklin'in takma adının "Mrs. Silence Dogood" olduğunu biliyor muydunuz?

O dönemin aykırı gazetesi New England Courant'a (büyük kardeşi James Franklin tarafından yayınlanan bir gazete) yazılarını göndermek için Franklin sahte bir isim kullandı: Mrs. Silence Dogood. Franklin, Dogood olarak yazmaya başladığında sadece 16 yaşındaydı ve iş hayatına atılışı ilk Courant'la olmuştur.

Esprili ve zeki makaleleri "giyimin gururu" ve "dini ikiyüzlülük" gibi konular hakkında yazılar yazıyordu ve o zamanlar Boston'da böylesi aykırı yazılarla kardeşiyle birlikte oldukça büyük başarılara imza attılar.

Hayatımızın her noktasında karşımıza çıkan bilge adam, bugün yaygın olarak kullanılan Franklin Gotik yazı tipinin de arkasındaki isim.

Franklin Gotik yazı tipi her yerde kullanılmaktadır: Reklam panolarında, başlıklarda, albüm kapaklarında ve tahta oyunlarında. Yazı tipi, 1900'lü yılların başlarında Morris Fuller Benton adına tasarlanmıştır. Alman Akzidenz Grotesk yazı tipi tasarımlarını etkileyici bulmasına rağmen, Fuller Benton, zamanının etkileyici dizi ve yayıncısı olan Franklin'i onurlandırmak için yazı tipini seçmeye karar verir.

Ölümünden sonra, Fransa Ulusal Meclisi bir günlük yas ilan etti.

17 Nisan 1790'da 85 yaşında ölen Benjamin Franklin uzun bir ömür yaşadı. Anayasa Merkezine göre, Fransızlar Franklin'e hayran kaldı ve birçok yeteneğe sahip Franklin'i "Rönesans adamı" olarak nitelendiriyorlar. Hatta Fransa Ulusal Meclisi üyelerinden biri, Kont Mirabeau, Franklin'in 'yıldırımları ve zorbaları engelleyebileceğine' inanıyordu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
amanini-mor-goyun

bu abd kendi içinde infilak edecek unutmayin insan varlığa alıştımi yokluğu çekemez

zafer-conkerderlerdendegil

"bira, tanrının bizi sevdiğinin ve mutlu olmamızı istediğinin kanıtıdır"

Görüş Bildir