Görüş Bildir
Haberler
Kulis: AKP HSK Üyeliği İçin Kimi Aday Gösterecek?

Kulis: AKP HSK Üyeliği İçin Kimi Aday Gösterecek?

TBMM Komisyonu, HSK üyeliğine MHP kontenjanından seçilen Kocabey’in istifasının ardından yapılan aday başvurularını değerlendirmek için toplandı. MHP aday çıkarmazken AKP’nin daha önce İBB meclis üyeliği yapan Havvanur Yurtsever’i aday göstereceği belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

MHP kontenjanından ikinci kez HSK üyesi seçilen Hamit Kocabey’in istifasının ardından, 25 aday adayının başvurusunu değerlendirmek üzere TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu toplandı. 

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun kulis haberine göre, MHP’nin yeniden aday göstermediği seçim için AKP’nin adayının “daha önce AKP’den İstanbul’da belediye meclis üyeliği yapan Havvanur Yurtsever olacağı” belirtiliyor. Ancak Yurtsever’in “eşzamanlı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emlak Konut GYO A.Ş.’de görev yaptığı ve “AKP’nin çok maaşlı bürokratları arasında yer aldığı” konuşuluyor.

TBMM Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu karma komisyon, dün AKP Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Toplantıda, Bozdağ, HSK üyeliği için yapılan başvurular arasından TBMM Genel Kurulu’na göndermek üzere 3 ismi belirlemek için seçim yapılacağını anımsattı. Toplantıda, HDP’li Meral Danış Beştaş, HSK üyelerinin, “HDP dışında siyasi partilerin mutabakatıyla seçildiğini ve bu konuda mutabakat yapılmasının anayasaya aykırı olduğunu” vurguladı. HDP’nin toplantıya katılmayacağını söyleyen Beştaş, salondan ayrıldı.

Hamit Kocabey emeklilik istemiş

Hamit Kocabey emeklilik istemiş

Bozdağ ise Beştaş’ın sözleri üzerine “anayasanın hiçbir maddesinin uzlaşmayı reddetmediğini” savundu. Bozdağ, geçen ay “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı istişare sonucu istifa ettiğini” açıklayan Hamit Kocabey’in, “emekliliğini istediği” bilgisini de paylaştı. 

Yapılan görüşmeler sonrasında CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, geçen HSK seçimlerinde mutabakata varıldığını anımsatarak, aynı mutabakatın yapılmasını istedi. Emre, bu nedenle alt komisyon kurulmasından yana taraf olduklarını kaydetti. Verilen önergenin kabul edilmesiyle yapılan başvuruları incelemek üzere alt komisyon oluşturuldu. 

Alt komsiyon raporunu 16 Kasım’a dek tamamlayacak. Alt komisyonun raporunu sunmasının ardından da Anayasa ve Adalet Komisyonu, TBMM Genel Kurulu tarafından seçim yapmak için 25 başvuru arasından 3 ismi belirleyecek. Ancak aday adayları arasında yer alan Avukat Arzu Sonsuz’un sağlık nedeniyle aday adaylığından çekildiği belirtilirken AKP’nin “daha önce AKP’den İstanbul’da belediye meclis üyeliği yapan Havvanur Yurtsever’i aday olarak göstereceği” belirtiliyor.

AKP'ye mesaj mı?

AKP'ye mesaj mı?
İçeriğin Devamı Aşağıda

Öte yandan MHP’nin, “aday belirlemeyerek AKP’nin adayını destekleyeceğini” açıklaması, kulislerde “AKP’ye üstü kapalı bir mesaj mı” sorularını da beraberinde getirdi. MHP’nin daha önceki HSK üyeliği seçimlerinde “muhalefete 3 üye verilmesine tepki gösterdiği, bu nedenle HSK için aday göstermeyeceği” öne sürüldü. Kocabey’in adı, istifasının ardından İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü “Bataklık Operasyonu”nda geçmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın