Kudüs'te Yaşanan Olaylarla İlgili Bilinmesi Gereken Temel Noktaları Paylaşan Instagram Kullanıcısı

84PAYLAŞIM

Tarih gerçekten tekerrürden ibaretmiş!

Kaynak: https://www.instagram.com/tv/COlEoywDEwC...

Son günlerde Kudüs'te yaşanan olayları tüm dünya ile birlikte biz de yakından takip ediyoruz.

Bu konuda her geçen gün farklı paylaşımlar ve yorumlar yapılıyor. Onlardan bir tanesi de, sosyal medya kullanıcısının Şeyh Cerrah hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşması oldu! 👇

Kullanıcının belirttiğine göre, Doğu Kudüs'te ele geçirilmeye çalışılan bir mahalle bulunuyor.

Uluslararası hukuk yasalarına göre Doğu Kudüs yasal olarak Filistin'e ait olsa da İsrail bunu kabul etmeyerek on yıllardır bu bölgeleri işgal ediyor.

Bununla birlikte yasal olmayan İsrail yerleşimleri bulunuyor.

Şeyh Cerrah'ta devlet destekli İsrail organizasyonları yasal olmayan bir şekilde Filistinli insanların yaşadıkları evleri ele geçiyor. Uzun yıllardır bu bölgede Filistinliler yaşasa da İsrail polisinin dayatmalarından dolayı Filistin vatandaşları evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Bu noktada, bazı organizasyonların ana merkezlerinin Amerika'da bulunduğu da kullanıcı tarafından belirtiliyor.

Az önce bahsettiğimiz organizasyonların İsrail Yüksek Mahkemesi'ne bulundukları şikayet ve itirazlardan dolayı birçok insan evinden oldu.

Karara göre mayıs ayında 6, ağustos ayında ise 7 evin boşaltılması gerekiyor. Karar sonrasında Filistinliler yasal bir şekilde evlerini korumak isteyerek İsrail Mahkemesi'ne itiraz etse de sosyal medya kullanıcısına göre bu bir işe yaramayacak. Bu şekilde düşünmesinin sebebi ise 2009 yılında benzer bir olay yaşanmasının sonucu olarak 67 kişinin evlerinden atılması üstüne bazı grupların, bölgede bulunan tüm Filistinlileri oradan çıkarmak istemesi olarak gösterildi.

Mayıs ayında uygulanacak karar için şiddet içerikli olmayan eylemlerde bulunan Filistinlilere İsrail polisi müdahale etti.

Eylemlere tepki gösteren İsraillilere karşı savunmaya geçen Filistinli vatandaşlar, bulundukları bölgede İsrail güçlerine karşı koyma izni olmadıkları için polis tarafından tutuklandı.

Kullanıcı son olarak Amerika'nın her yıl İsrail'e 3.8 milyar dolar yardımda bulunduğunu belirtti.

Kuruluşundan beri bulunduğu bölgede Filistinlilere karşı uygulanan bu davranış, yüzlerce insanın evsiz kalmasına sebep oldu ve tüm bu yaşananlar için maddi desteğin Amerika tarafından yapılması da ayrı bir durum.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Videonun tamamına buradan ulaşabilirsiniz 👇

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Bedelli Askerlik Yapıp Filistin'e Asker Göndermek İsteyen Fatih Erbakan'a Gelen Aşırı Haklı Tepkiler - onedio.com
Bedelli Askerlik Yapıp Filistin'e Asker Göndermek İsteyen Fatih Erbakan'a Gelen Aşırı Haklı Tepkiler - onedio.com
İsrail Saldırılarında Hayatını Kaybeden Filistinli Sayısı 43'e Yaralı Sayısı 296'ya Yükseldi - onedio.com
İsrail Saldırılarında Hayatını Kaybeden Filistinli Sayısı 43'e Yaralı Sayısı 296'ya Yükseldi - onedio.com
Günün İç Acıtan Fotoğrafı! İsrail'in Saldırılarında Hayatını Kaybeden Filistinli Küçük Kız - onedio.com
Günün İç Acıtan Fotoğrafı! İsrail'in Saldırılarında Hayatını Kaybeden Filistinli Küçük Kız - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
optsyn

İçerikte yazana göre Amerika her yıl İsrail'e 3.8 milyar dolar yardım yapıyormuş. Ulan bizim 128 milyar dolarımız nereye gitti ??? 33 yıl İsrail'e yardım etsek yine bitmezdi o para !

dr_geyik

Biz de Filistin'e yardım ediyoruzdur belki. Sonuçta bu adamlar bir şekilde ayakta kalıyorlar yıllardır. Paramız biz hariç herkese gidiyor. Yabancı şirketlerin kendi paralarıyla yaptıkları köprüler, tüneller, havaalanları da hizmet diye lanse ediliyor ama onlara da biz teminat ödüyoruz vatandaş olarak.

Görüş Bildir