Küçük Olan Kazanır: Bilim İnsanları, 100 Yıl Sonra Hangi Canlıların Hayatta Kalabileceğini Öngördü

54PAYLAŞIM

Southampton Üniversitesi’ne bağlı araştırmacılar, gelecek 100 yıl içerisinde dünyada daha küçük kuş ve memelilerin hayatta kalacaklarını öngördü.

Dünya üzerinde yaşayan bazı canlı türlerinin neslinin tükenmesi ilk kez karşılaştığımız bir durum değil maalesef. Üstelik gelecekte de bu durum kaçınılmaz gibi görünüyor...

Zira küçük, hızlı hareket eden, yüksek doğurganlık hızına sahip, böcekçil canlıların doğanın yeni hakimleri olacakları tahmin ediliyor. ‘Kazanan türler’ arasında kemirgenler, gerbiller ve ötücü kuşlar var. Esmer kartal ve siyah gergedan gibi ortama daha az adapte olabilecek canlılar ise kaybeden taraf olmaya mahkum gibi görünüyor.

Memelilerin ortalama vücut kütlesinin özellikle gelecek yüzyılda toplamda %25 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Bu düşüş 130 bin yıl öncesinden günümüze değin, türlerde gözlemlenen vücut büyüklüğündeki %14’lük küçülmeye göre oldukça büyük bir oran...

Araştırmada yer alan isimlerden Rob Cooke, bununla ilgili şunları söylüyor:

"Kuşlara ve memelilere karşı en büyük tehdit insanlıktır - gezegen üzerindeki ormansızlaşma, avlanma, yoğun çiftçilik, kentleşme ve küresel ısınmanın etkileri gibi olumsuzluklar nedeniyle habitatlar tahrip olmuştur.

Tahmin ettiğimiz türlerin “küçülmesi”, ekoloji ve evrimin uzun vadeli sürdürülebilirliği için başka olumsuz etkiler doğurabilir. Bu küçülme, ekolojik değişimin etkileri nedeniyle gerçekleşiyor olabilir, ancak ironik bir şekilde, küresel ekosistemimizde benzersiz işlevler yapan türlerin kaybıyla değişimin itici gücü olarak da sonuçlanabilir. "

Araştırmacılar, 15.484 yaşayan kara memelisiyle kuşa odaklandı ve vücut kütlesi, kuluçkadan tek bir seferde çıkan yavru sayısı, habitat genişliği, beslenme şekli, nesiller arasındaki sürenin uzunluğu gibi her türün doğadaki rolü ile ilgili beş özelliği dikkate aldı.

Kanada Memorial Üniversitesi’nde görev yapan Amanda Bates ise şunları ekliyor: 

"Nesillerin tükenmesi daha önce trajik ama kaçınılmaz olaylar olarak görüldü, ancak nesli tükenmek üzere olan türler yaşamaya devam ettikleri sürece bu durum hedeflenen koruma eylemleri için bir fırsat olarak görülebilir. Koruma eylemlerini harekete geçirmek için hala zaman var ve bizimki gibi araştırmaların buna rehberlik etmesini umuyoruz."

Peki, sizce insanlık bu durumdan nasıl etkilenecek?

Kaynak: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

küçük olan değil değişime ayak uyduran kazanır.

talhaemirguler

Abc

elanonimo

dünyanın en tehlikeli canlısı kesinlikle insan. fazla benciliz

piksel-piksel-anadolu

Betonlar çevreye o kadar zarar veriyor ki... arkadaşlar herkes çoğalmak zorunda değil. Çoğalacaksanız da bir-iki tane yaparsanız ülke nüfusu artmaz. Fazladan betona gerek kalmaz...

dremor

beton için ne canlara kıyılıyor haddi hesabı yok bitki hayvan hatta insan bile bu beton ormanında yaşayarak hepimiz hastalık hastası oluyoruz ama birilerinin cebine para inecek diye dünyayı mahvettiler poşet doğa için ücretlendirildi ama ağaç sanayisi yılda milyonlarca ağaç kesmeye devam ediyor

Görüş Bildir