Bilim İnsanları Açıklıyor: Küçük Çocuklu Aileler, Isırılma Riskine Karşı Evde Köpek Beslerken Ne Yapmalı?

75PAYLAŞIM

Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Wexner Tıp Merkezi'nde yapılan yeni bir araştırmada, ağır yaralanmayla sonuçlanan vakaları dikkate alarak en yüksek ısırma riski taşıyan köpek ırklarını ve bu köpeklerin fiziksel özelliklerini tanımlandı. 

Bu araştırma, özellikle küçük çocukları olan ve bir köpek sahiplenmek isteyen ebeveynlerin, yeni aile üyeleri olacak köpeğe karar verirken neleri dikkate almaları gerektiğini ortaya koyuyor.

Kaynak: 1, 2

Uluslararası Pediatrik Otorinolarengoloji Dergisi'nde yayınlanan bu çalışma, çocuklarda köpek ısırığından yaralanma riskini, yüze zarar verme riskini ve cins, büyüklük ve baş yapısına göre ısırık şiddetini araştırıyor.

Araştırmacılar pitbulların ve karma cins köpeklerin ısırma riskinin en yüksek olduğunu ve ısırık başına en fazla hasara neden olduğunu buldu. Ayrıca, kilosu 29 ila 45 kg arasında değişen geniş ve kısa kafalı köpekler için de bu durum geçerli.

Araştırmacılar, Isırık şiddetini değerlendirmek üzere Nationwide Çocuk Hastanesi ve Virginia Üniversitesi'ndeki köpekle ilgili 15 yıllık yüz travması vakalarını incelediler.

Araştırma için yüz travması ve rekonstrüktif cerrahiyi ilgilendiren ciddi boyuttaki yaralar, doku yırtılmaları, kemik kırıkları ve diğer yaralanmalara bakılarak hasar şiddet ölçeği oluşturuldu.

Araştırmayı yürüten Dr. Garth Essig, yalnızca ABD'de insanların 83 milyon köpeğe sahip olduklarını ve ailelerin, çocuklarına yönelik riskler hakkında bilgi sahibi olmaları için bu araştırmayı yürüttüklerini belirtti.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ABD'de yıllık 4,7 milyon kişi köpekler tarafından ısırılıyor ve bu mağdurların yüzde 20'si yaraları için tıbbi bakıma ihtiyaç duyuyor. Köpek ısırıklarından sonra tedavi görmek isteyenlerin ağırlıklı olarak 5-9 yaş arası çocuklar olduğu görülüyor.

Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde KBB profesörü olan Dr. Charles Elmaraghy, "Özellikle küçük çocuklar köpek ısırıklarına karşı savunmasızlar çünkü bir köpeğin ısıracağını belirten ince işaretler göremiyor olabilirler." diyor.

Ohio State Veteriner Fakültesi'nde veteriner klinik hizmetleri profesörü olan Meghan Herron ise çocukların ebeveynlerini taklit ettiğini belirtiyor: 

"Çocuğunuz için bir model olun ve çocuk sizi taklit ediyorsa, korku ya da korku-saldırganlık tepkisine neden olabilecek herhangi bir riskli etkileşimden kaçının. Buna köpeğinizi sertçe kınama, mobilyadan itme veya üzerine bir eşya atma da dahil."

O halde ne yapmalısınız?

1. Çocuklara yapılan ısırıkların çoğu, köpek dinlenirken ve çocuk köpeğe yaklaştığı sırada meydana geliyor. Köpeğinize çocukların oynadıkları yerlerden uzak dinlenme yerleri sağlamaya çalışın.

2. Çocuklara yapılan ısırıklar bir yetişkin odadayken bile meydana gelebiliyor. Dikkatinizi köpek ve çocuk arasındaki etkileşime ayıramıyorsanız, aralarında fiziksel bir engel olması en iyisi olabilir. Bu, davranışları daha kararsız, öngörülemeyen veya bir köpeğe karşı korkutucu olabilen bebekler için özellikle önemlidir.

3. Çocukların köpek için belirlenmiş diğer dinlenme yerlerinin dışında kalmalarını sağlayın. Köpeğin en sevdiği yer koltuktaysa, köpek alanını çocuk alanına göre net bir şekilde belirlemek için bir havlu veya battaniye koyun.

4. Çocuklar yemek yiyen köpeklere yaklaşmamalı, dokunmamalı veya başka türlü etkileşime girmemelidir. Köpeklerin, çocukların kaçtıkları ve oynadıkları alanlardan uzaklaşmaları için sessiz alanlar sağlayın.

5. Çocuklar köpek oyuncaklarından veya atıştırmalıklarından birini almak isterse yanlarında mutlaka bir yetişkin olması gerektiğini öğretin. Çocuklar asla bu eşyaları kendi başlarına almaya çalışmamalı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dremor

hayvanları doğumundan beri iyi yetiştirilirse bir sıkıntı olmaz lakin insanlar genelde yavruyken alıp az büyüyünce hemen sokağa atıyorlar hatırlasanız böyle köpekler saldırganlaştığı için okuldan dönen çocuğu öldürmüştü eğer bakamayacaksanız sahiplenmeyin o köpeklerin ve saldırdıklarının hiçbir suçu yok

susuyuyorum

her şeyin başında asabi yetiştirmeyin.bağırarak,sarsarak sevmeyin,vurmayın.kendini korumak zorunda hissetmesin.düzgün yetiştirilen bir rottweiler,goldendan farksızdır.onlar büyümeyen bebekler...

askito-muyum-ben

Sarsarak yetistirmeyin yazısını okuyunca aklıma geldi yakın bir aile dostumuzun golden cins köpeği vardi sürekli mıncırarak, orasını burasını mıncıklayarak seviyorlardi ama öyle böyle değil bildiğin hamur gibi yoğuruyordı hayvanı 😂 kopek de o kadar alışmış ki başka biri gelip severken mıncıklamazsa küsüyordu 😂 10 yaşında kansere yakanıp öldü geçenlerde.

Görüş Bildir