Güneş Sisteminin En Büyük Gezegeni, Dünya'ya Yaklaşıyor: Jüpiter'i Haziran Ayında Gökyüzünde Görebileceksiniz!

1.6bPAYLAŞIM

Onedio IQ takipçileri, birazdan sizlere vereceğimiz tarihleri mutlaka bir kenara not edin; çünkü Jüpiter, bu tarihler arasında Dünya’ya en yakın konumuna gelecek. Anlayacağınız, güzel bir yaz gününü Jüpiter’i izleyerek noktalayabileceksiniz!

Güneş etrafındaki bir turunu yaklaşık 12 yılda tamamlayan Jüpiter gezegeni, Dünya’dan 318 kat büyük bir kütleye ve 11.2 kat büyük bir çapa sahip.

Bu da 63 uyduya sahip, görkemli gezegen Jüpiter’i, Güneş sisteminin en büyük gezegeni yapıyor. İşte bu devasa ama bir o kadar da etkileyici gezegen, biz bu cümleleri kurarken git gide Dünya’ya yaklaşıyor.

Bu yakınlaşma durumu 10-12 Haziran tarihlerinde en üst seviyeye ulaşacak ve Jüpiter, gökyüzünün en parlak yıldızı olan Sirius’tan 4 kat daha parlak bir hale gelecek.

10 Haziran 2019’da Güneş ve Dünya ile aynı hizaya gelecek olan Jüpiter’i güneş battıktan sonra doğu-güneydoğu ufkunda görebileceğiz.

Jüpiter gezegeni, 18 Şubat 2017 tarihinde Güneş’ten en uzaktaki yörüngede bulunuyordu. O tarihten itibaren ise Jüpiter her geçen gün Dünya’ya daha çok yaklaşıyor.

25 Ocak 2023’te ise bu yakınlık zirve noktasına ulaşacak ve o tarihten sonra da Jüpiter yine yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacak. Ama 2023'e kadar beklemek zorunda değilsiniz, zira yukarıda belirttiğimiz gibi 10-12 Haziran'da Jüpiter'i izleyebileceksiniz.

Peki... Jüpiter'i bu tarihlerde çıplak gözle görebilecek miyiz yoksa ille de bir teleskop mu edinmemiz gerekiyor?

Türkiye’de hava şartlarının uygun olduğu yerlerde bu muhteşem gezegeni çıplak gözle görmemiz mümkün olacak. Eğer bir teleskobunuz varsa sizin için durumlar çok daha iyi demektir tabii…

Kaynak: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmetnuri-kurtar

hayat çok sıkıcı JÜPİTER abi.Lütfen dünyaya çarp da bütün dünya kurtulsun

banu-wilson

06.06.2019 gece saat 12. Az önce gördüm. Dübün ile baka bildiğim kadar yakından bakmaya çalıştım ama pekte başarılı olduğum söylenemez. Gerçekten çok fazla parlak ve büyük. Biraz daha yakın olsa belkide yeri azıcık aydınlata bilirdi)

issiz-gazeteci

Psikolojimi bozdunuz laynn :D Aşşağıya da yorum atmıştım da rüyamda jupiteri kocaman gördüm ayın yanında felan böyle parlıyodu :D :D

umutparkin

Evren çok büyük be aga...

sturmgeschutz-iii

Jüpiter'de bizi görecekmi?

yigitcanunlu

Jupiter neyse şarkıcıdır. Ama bakan çıkar, reisi cumhur çıkar.

Görüş Bildir