Görüş Bildir
Haberler
Küba, İlk Kez Bir Dini Mabedin İnşasına İzin Verdi

Küba, İlk Kez Bir Dini Mabedin İnşasına İzin Verdi

Onedio Medya
10.03.2015 - 20:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

Küba 56 yıl sonra ilk kez bir dini mabedin topraklarında inşa edilmesine izin verdi.

Küba Komünist Partisi 1959 yılında Küba devrimi sonrası yasaklanan dini tapınakların yeniden inşasına onay verdiklerini duyurdu.

Buna göre devrim sonrası ilk dini mabet kilise olacak. Kiliseden sonra sıranın cami ve sinagog inşasına gelmesi bekleniyor.

Ülkenin güneyinde Pınar del Rio kentinde 200 metre karelik bir alana inşa edilecek kilisenin adının “Parroquia del Sagrado Corazón de Jesus” adı olacağı ve finansmanının ABD tarafından karşılanacağı belirtildi.

Pınar del Rio papazı Jorge Serpa, 36.000 kişinin yaşadığı kentte bulunan bir tıp fakültesinde eğitim gören yabancı öğrencilerinin çoğunun katolik olduğunu vurgulayarak bir kilise inşası için yapılan müracaata yetkililerin nihayet olumlu cevap verdiğini söyledi.

Küba basını 56 yıl aradan sonra ilk kez onay verilen kilise inşasını önümüzdeki günlerde diğer dini mabetlerin inşasının da ekleneceğini yazdı.

Küba Komünist Partisi’nin masasında Türkiye, Rusya ve İsrail’den gelen dini talepler olduğu ve bunlara öncelik verileceği hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Latin Amerika ülkelerini kapsayan turu çerçevesinde Küba’ya yaptığı ziyarette başkent Havana’da Devlet Başkanı Raul Castro ile bu konuyu görüşmüş ve Küba yönetiminin cami projesine olumsuz yaklaşmadığını ifade etmişti. 

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Can Babacan

amerikanin para harcadigi herseyde bir cikari vardir.Dini kisve altinda kimbilir neler yerlestirecekler kubaya ufak ufak.cok sevdiklerinden ambargoyu kaldird... Devamını Gör