Koruma Altındaki Dünyanın En Yaşlı Pandası 37 Yaşında Hayata Veda Etti

1.3bPAYLAŞIM

Dünyanın en yaşlı, koruma altındaki dev pandası Basi 37 yaşında (insan yaşına göre 100 yaşında) hayatını kaybetti. Kaldığı merkezde adına duygu dolu bir anma töreni düzenlendi. Basi'yi uzun zamandır tanıyanlar, üzüntülerini paylaştılar. 

Telegraph'ın haberine göre Çin'deki terbiyecileri perşembe günü Basi için duygusal bir uğurlama töreni yapıldığını söyledi. Basi, Çin'in güneydoğusunda yer alan 'The Straits Giant Panda Research and Exchange Center' adlı merkezde 33 yıldır yaşıyordu.

Beraber geçirdikleri bunca zamandan sonra merkezin görevlileri Basi için harika bir anma töreni gerçekleştirdi.

Basi, diğer pandalara göre neredeyse 20 yıl fazla yaşadı. Normalde doğal ortamda yaşayan pandaların yaşam süresi 20 yıl oluyorken, koruma altına alınanlar genellikle daha fazla yaşıyor.

Böbrek yetmezliğinden ve karaciğer sirozundan ötürü hayatını kaybeden Basi, atletik becerileri ile de ün kazanmıştı.

Bisiklet sürebiliyor, kısaltılmış basketbol potasına smaç atabiliyor, ağırlık kaldırabiliyordu. Ayrıca ahşap bir panel üzerinde dengede dururken, ön patileriyle sopa çevirebiliyordu.

Merkezin idarecisi Chen Yucun, Basi'yi 'efsanevi' olarak tanımladı.

'Basi aramızdan ayrıldı ama onun güzel yüzü ve ruhu sonsuza kadar kalbimizde olacak.' 

Basi yıllardır Çin'de bir bakıma ünlü olmuştu. Hatta şimdiki First Lady Peng Liyuan'ın bile onunla fotoğrafı var!

Doğum günleri büyük bir zevkle kutlanıyordu. Basi'nin 35. doğum gününde adına 2 metrelik bir heykel yapılmıştı. Bu yıl ise doğum günü pastasını kafasında kırmızı bir taçla karşılamıştı.

Basi dört yaşlarındayken Çin'in güneydoğusunda nehire düştükten sonra vahşi yaşamdan kurtarıldı ve o zamandan beri Fuzhou tesisinde yaşıyordu.

Adını, bulunduğu yerden aldı. Güzelim Basi aynı zamanda katarakt ameliyatı olan ve hiper tansiyon teşhisi konulan ilk panda olarak da tarihe geçti.

Bedeni ise hayvanat bahçesinde açılması planlanan 'Basi Müzesi'nde sergi için muhafaza edilecek.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çin'de, dünyanın en yaşlı erkek pandası 'Pan Pan' da 31 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Pan Pan, görevlilerin söylediğine göre 130'dan fazla pandanın babasıydı.

Basi'nin ölümü birçok kişi tarafından üzüntü ile karşılandı.

Çin'de Twitter'a benzer bir uygulama olan Weibo'da kullanıcılardan biri 'Panda dünyası için çok büyük bir kayıp. Birbirinden güzel anılar için teşekkürler!' diyerek duygularını ifade etti.

Bu çok duygusal anma töreninde, Basi'yi uzun zamandır tanıyanlar ona güzel kokularla teşekkür ettiler.

'Buraya neşe getirdi. Ve biz de onun için hoş ve güzel kokular bırakmayı istedik.' 

Hoşçakal Basi! 😥

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir