Koronavirüse Yakalanan Cerrahpaşa Başhekimi: 'Beni Bu Kadar Sarsan Bir Hastalık Olmadı'

 > 
1PAYLAŞIM

Koronavirüsle mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarının da bu virüse yakalanması kaçınılmaz hale geldi. Onlardan biri de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay oldu. Evde izole olarak bu virüsü yenen Doç. Dr. Kutlubay, “Şimdiye kadar ağır grip geçirdiğim de oldu ama beni hiç bu kadar sarsan bir hastalık olmadı. Açıkçası çember daralıyor, vatandaşların kurallara riayet etmeleri gerekiyor. Yoksa Kovid her an kapılarını çalabilir"dedi.

'Evde kendimi izole ettim. 15 gün evde izole oldum. Bütün takviye edici, kovid ilaçları ve antiviral ilaçları kullandım'

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, Mart ayından bu yana ülkemizde de görülüyor. İlk vakanın ortaya çıkmasının ardından tüm sağlık çalışanları koronavirüsle mücadelede ön saflarda yer aldı. Bu mücadele sırasında  virüse yakalananlardan biri İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay oldu. Geçtiğimiz haftalarda koronavirüs testi pozitif çıkan Doç. Dr. Kutlubay, hastalığı yenerek tekrar ekibinin ve mücadelesinin başına döndü. 

Başhekim Doç. Dr. Kutlubay yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı:

“Mart ayından beri sürekli Kovid servislerindeydim. Hastane içerisindeyiz tabii 'biz de bir ara kapacağız' diye düşünüyorduk. Bundan yaklaşık 18 gün önce dermatoloji bölümünde bir uzmanımız ve asistanımızın Kovid testi pozitif çıkınca bütün klinik şüphelendik. Test yaptırdık, ilk testimiz negatif çıktı. İki gün sonra bende kemik, kas ve baş ağrısının yanı sıra öksürük başlayınca tekrar test yaptırdım ve pozitif olduğumu öğrendim. Öksürük olunca tomografi de çekildi ve akciğerlerde de tutulum vardı. O meşhur buzlu cam görüntüsü bende de oldu. Hemen tedaviye başladık. Evde kendimi izole ettim. 15 gün evde izole oldum. Bütün takviye edici, kovid ilaçları ve antiviral ilaçları kullandım. İlk hafta ağrılarım çok fazla oldu. Öksürük ve ses kısıklığı başladı. Bel ağrım çok fazla oldu. Enfeksiyon hocaları da şaşırdı bu duruma. Tat ve koku kaybı meydana geldi. Şu anda yüzde 70 oranında düzeldi. Şiddetli baş ağrıları yaşadım. En son iki test yapıldı ve ikisi de negatif çıktı. Ben de pazartesi itibarıyla işimin başına geldim. Sadece ses kısıklığı kaldı"

'Çalışmak istesem de çalışamıyordum. Konsantre olamıyor, yoğun ağrılar yaşıyordum'

Bu zamana kadar hiçbir hastalığın kendisini bu kadar sarsmadığını kaydeden Doç. Dr. Kutlubay, “Ben bunu hafif geçirdiğimi düşünüyorum yoğun bakıma girmedim, hastaneye yatmadım ama beni görenler öksürüklerim ağrılarım hafif ama ağır atlattığımı söylüyorlar. Şimdiye kadar ağır grip geçirdiğim de oldu ama beni hiç bu kadar sarsan bir hastalık olmadı. Mecburen 1 hafta 10 gün evde yattım ve ciddi anlamda çok halsizdim. Çalışmak istesem de çalışamıyordum. Konsantre olamıyor, yoğun ağrılar yaşıyordum" dedi.

Başhekim Kutlubay'ın röportajı 📹

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir