Görüş Bildir
Haberler
Koronavirüse Karşı Okunan Selaların Neden Sonlandırıldığı Belli Oldu

Koronavirüse Karşı Okunan Selaların Neden Sonlandırıldığı Belli Oldu

Koronavirüse karşı camilerden her gün sela okunmasına bir süre önce son verilmişti. Uygulamanın Toplum Bilimleri Kurulu'nun 'halkın psikolojisine zarar veriyor' önerisi üzerine sonlandırıldığı belirtildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Koronavirüsün Türkiye'de görülmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı camilerden sela ve dua okutulması uygulaması başlatmıştı. Camilerden her gün sela okunmasına çeşitli gerekçelerle eleştiriler gelmişti. 

Hatta AKP'nin önde gelen isimlerinden Bülent Arınç da, H'er gün yatsı ezanı okunuyor, camide kimse yok, zaten namaz da kılınmıyor. Ama arkasından 15 dakika salavatlar mevlid-i şerifler, dualar... Böyle bir şey bir defa olur benim bildiğim' diyerek tepki göstermişti.

Toplum Bilimleri Kurulu'nun çalışmaları

Toplum Bilimleri Kurulu'nun çalışmaları

Bir süre önce sala uygulamasına aniden son verilmişti. Uygulamanın neden sonlandırıldığı merak ediliyordu. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya kararın gerekçelerini anlattı:

'Tıp doktorlarının oluşturduğu Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar veya önerileri hakkında toplantıları sonrası bilgi sahibi oluyoruz.

Sağlık Bakanı Koca, neredeyse her toplantı sonrası basın mensuplarının karşısına çıkıp, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri hakkında bilgi veriyor.

En azından toplantıda nelerin ele alınıp alınmadığını öğrenme olanağına kavuşuyoruz.

Ancak kuruluşundan bugüne beş hafta geçen, Bilim Kurulu sonrası oluşturulan, işin bir de sosyoloji, iletişim, psikoloji, din sosyolojisi ve istatistik gibi alanlarda çalışacak, işin toplum yönünü ele alacak Toplum Bilimleri Kurulu’nun çalışmaları hakkında neredeyse hiç veri sahibi değiliz.

Birkaç gündür Toplum Bilimleri Kurulu üyelerine ulaşıp neler yaptıkları hakkında konuşuyorum.

Öncelikle yaptıklarından fazla bilgi sahibi olamamış olmamızın nedeni, daha göreve başladıkları gün aralarında aldıkları, “Her şey hazır olmadan, bir mesafe kat etmeden çıkıp açıklama yapmayalım” kararıymış.

Bu karar doğrultusunda sessiz kalmayı yeğlerken, bugüne kadar neleri ele aldıkları, nasıl bir yol haritası çıkarmaları gerektiği konusunda da dün bir kez daha bir araya gelmişler.

"Toplumsal psikolojiye olumsuz etki yapıyor"

"Toplumsal psikolojiye olumsuz etki yapıyor"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bu sürede epey iş başarmışlar.

Örneğin sürekli olarak cuma namazı öncesi duymaya alışık olduğumuz, koronavirüs döneminde de neredeyse her vakit öncesi okunan selâ konusu…

Bir süredir aniden kesildi ve duymaz olduk.

Meğer Toplum Bilimleri Kurulu’nda alınan bir karar sonucu Diyanet İşleri Başkanlığı ile konuşularak sonlandırılmasına karar verilmiş.

Gerekçe olarak da selânın cuma namazları öncesi haricinde ağırlıklı olarak bir ölümü haber vermek için okunduğu, dolayısıyla toplumsal psikolojiye olumsuz etki yarattığına dikkat çekmişler.

Tavsiyeleri hükümete iletilmiş ve okunmaması kararı alınmış.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
108
85
14
10
9
9
6
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın