Görüş Bildir
Haberler
Korkunç İddia! 'Polonya Sınırında 240’tan Fazla Göçmen Öldürüldü'

Korkunç İddia! 'Polonya Sınırında 240’tan Fazla Göçmen Öldürüldü'

Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizi sırasında Belarus'a kaçan Emil Çeçko adlı Polonyalı asker, olaylar sırasında 240 göçmenin öldürüldüğünü iddia etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Geçtiğimiz aylarda, çoğu Orta Doğu'dan gelen göçmenlerin Avrupa ülkelerine geçmek amacıyla Belarus'un Polonya sınırına akın etmesi sonucu başlayan krize yönelik Belarus tarafının açtığı soruşturma sürüyor.

Sınırda yaşanan gerilim sırasında Polonya sınır muhafızı olarak görev yapan ve 16 Aralık'ta Belarus'a kaçan Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Komitesi'nin göçmenlerle ilgili başlattığı soruşturmaya dahil olarak ifade verdi.

240 mültecinin öldürüldüğü iddia edildi

240 mültecinin öldürüldüğü iddia edildi

Emil Çeçko, 8 Haziran 2021’den bu yana Polonya’nın Semyanovka yerleşim yeri yakınında ve Belarus sınırı boyunca diğer Polonyalı askerlerle birlikte organize cinayetlerde yer aldığını söyledi.

Çeçko'nun ifadesinde öldürülen göçmenlerin ormanlık alanda hazırlanan kuyulara gömüldüğü iddialarına da yer verilerek, 'Bu askere göre göçmenlerin cansız bedenleri Polonya güvenlik güçleri tarafından ormanlık alanda özel olarak hazırlanmış çukurlara toplu halde gömüldü. Ayrıca meslektaşları ona, infazlara katılımlarından bahsetti' denildi.

Soruşturmanın detayları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı üzerinden gerekli tarafların bilgilendirildiği ifade edilerek, 'Alınan bilgilere dayanılarak objektif delillerin oluşturulması için Belarus Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallar üzerinden olay ile ilgili uluslararası kuruluşlara, Orta Doğu ülkeleri ve Afganistan’daki yetkili organlara bilgilendirilmesi talebinde bulunulmuştur. Belarus Soruşturma Komitesi, Almanya ve Batı Avrupa’ya giden vatandaşların kaybolmasıyla ilgili bilgi toplama girişimi başlatmıştır' bilgisi paylaşıldı.

Neler yaşanmıştı?

Neler yaşanmıştı?

Polonya Silahlı Kuvvetleri mensubu Emil Çeçko, geçtiğimiz 16 Aralık'ta Polonya’nın sınırdaki göçmenlere yönelik sert müdahalelerine katılmak istemediğini belirterek Belarus'a kaçmış ve ülkeden sığınma talebinde bulunmuştu.

Polonya Silahlı Kuvvetleri ise Çeçko hakkında yargı süreci başlatmıştı.

İlginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
5
4
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eliz Karakaya

Gitsinler. Yabancı topraklarda memleketinden uzakta nefesimi vermek istemem. Çünkü tarihimizi biliyoruz. ÇOK GÜZEL BİR SÖZ VAR. TARİHİNİ BİLMEYEN BİR MİL... Devamını Gör