Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Konut Satışlarında Yeni Bir Model Geliştirildi: Yarım Ev Alır mıydınız?

 > 
88PAYLAŞIM

Ev almak isteyen ancak maddi imkanları kısıtlı olan ya da yüklü borca girmek istemeyenler için yeni ve ilginç bir model geliştirildi. Başlatılan uygulamayla isteyenler içinde yaşamak şartıyla evin "yarısını" alabilecek.

Artan konut kredi faizi, özel sektörde çalışmanın getirdiği gelecek kaygısı, mali sorunlar gibi çok sayıda faktör, potansiyel alıcıları düşündürüyor.

Bugün basına yansıyan bir habere göre ev sahibi olmayı planlayan ama zorlananlar için ise yeni bir model uygulamaya geçiyor. 

Geliştirilen modele göre alıcı evin yarı fiyatını ödeyerek yüzde 50’si için tapu alacak. 

İçinde yaşayacağı evin diğer yarısının sahibi geliştirici firma olacak ve vatandaş yarı kira ödeyecek. 

Yapılan anlaşma gereği alıcıya 3 yıl süre verilecek. 

Vatandaş 3 yıl içinde istediği zaman evin diğer yarısını alacak ya da kendi payını satacak.

'Model, yatırımcıya kapalı'

AA Arşiv

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'e konuşan Mint Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu şunları söyledi: 

“Model, yatırımcıya kapalı. İçinde gelip oturacak kişi alabilecek. Evin diğer yarısı bizim. Vatandaşla anlaşma yapıyoruz ve bize 3 yıl boyunca yarım kira ödüyor. İki taraf da onaysız payını satamıyor. Süre dolunca diyoruz ki ya sen al, ya ben alayım ya da ortaklaşa üçüncü kişiye satalım. Satmak isterse enflasyon artı 2 primlendirmeyle bize satıyor. Almak isterse enflasyonla alıyor.”

'Yarım ev' modeli sosyal medyanın konuşulanları arasında 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir