Kocaman Sarısı ve Mükemmel Lezzetiyle Ördek Yumurtasının Vücudumuza Sağladığı 13 Fayda

-

Hiç ördek yumurtası yediniz mi? Bir deneyin. Tavuk yumurtasından başka yumurtalara pek alışkın değiliz fakat daha fazla vitamin, mineral ve omega-3 oranına sahip ördek yumurtası sizin için daha iyi sağlık koşulları sağlayabilir. Bir uzmana danışarak  ördek yumurtasını beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Kaynak: 1, 2, 3

1. Göz sağlığını korur.

Ördek yumurtası vücut sağlığı için gerekli olan yüksek miktarda A vitamini içerir. Gözlerimiz de vücudumuz için önemli sorumluluklara sahiptir ve vitamin eksikliği gözlerde ciddi hastalıklara neden olabilir.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Doğrudan veya dolaylı olarak, vücudumuz her gün kimyasallarla kirleniyor aslında. Yediğimiz içtiğimiz çoğu üründe katkı maddesi bulunuyor. Bu maddeler de doğal ürünlerle yaşamaya programlı vücudumuzu hasta edebiliyor. Bu hastalıklara neden olabilecek maddelerle savaşabilmenin en önemli yolu ise bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçiyor.

3. Kemik gücünü artırır.

Ördek yumurtasının tüketilmesinin bir başka yararı da dişler de dahil olmak üzere vücudumuzdaki kemik gücünü artırmasıdır. Kemikler vücudumuz için gerçekten önemlidir. Yalnızca bir kemiğin bile hastalığa yakalanması, bir bütün olarak vücudumuzu etkileyebilir. Aynı şey dişler için de geçerlidir. Bu yüzden sağlıklı beslenmek önemlidir. Vücudumuz için iyi bir malzeme olarak bilinen A vitamininin yanı sıra, ördek yumurtası vücudumuzun sağlığı için iyi olan mineralleri de içerir.

4. Sindirim sistemine yardımcı olur.

Ördek yumurtasının tüketilmesinin bir başka yararı da sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmasıdır. Ördek yumurtasının içerdiği E vitamini, sindirim sistemine yardımcı olarak düzgün çalışmasını sağlayabilir. Ayrıca, ördek yumurtası sindirimi kolay bir dokuya sahiptir, bu nedenle bağırsaklarımızda tıkanmaya neden olmaz. E vitamini içerdiği ve sindirimi kolay olduğu için, ördek yumurtası kabızlıktan koruyabilir.

5. Metabolizmayı hızlandırır.

E vitamininin vücudumuz için bir başka sorumluluğu metabolizmayı arttırmaktır. Ördek yumurtası uzmanlar tarafından vücudumuz için tavsiye edilen E vitamini ihtiyacının % 3'ünü karşılayan 0,9 mg E vitamini içerir. 

A vitamini ile birlikte, E vitamini antioksidan olarak çalışır ve vücudu serbest radikalden korur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırabilir.

6. Hormon üretimine yardımcı olur.

Ördek yumurtasının tüketilmesinin bir başka sağlık yararı, vücudun hormon üretimine yardımcı olmasıdır. Ördek yumurtası bağışıklık sistemini ve tiroid hormon üretimini güçlendirmede yararlı olan selenyum içerir.

7. Kırmızı kan hücresi üretimine destek olur.

Ördek yumurtasında bulunan demir minerali de sağlık için oldukça faydalıdır. Bu mineralin avantajlarından biri kırmızı kan hücresi üretimini arttırmaktır. Kırmızı kan hücresinin vücudumuzun her tarafına gerekli olan oksijeni taşıma sorumluluğu vardır bu yüzden de oldukça önemlidir. Ayrıca demir minerali vücudumuz için enerji üretmede etkilidir ve bizi anemiden koruyabilir.

8. Daha canlı ve enerjik olmanızı sağlayabilir.

Ördek yumurtası, içinde yüksek seviyeli protein barındıran yiyeceklerden biridir. Zor ve yorucu bir işe sahip olan kişiler için ördek yumurtası çabuk yorulmayı engelleyebilir. Aynı zamanda cinsel yaşam için de daha fazla enerji verebilir.

9. Beyin gücünü artırır.

Araştırmalara göre ördek yumurtası bazı önemli maddeleri içerdiğinden dolayı beyin fonksiyonlarına destek olabiliyor. Ayrıca kırmızı kan hücre üretimini sağlıyor olması da beyin gücü için oldukça yararlı. Bu yüzden ördek yumurtası, çocukluktan itibaren tüketilmeye başlandığında oldukça fayda sağlayabiliyor.

10. Kuru cilt tedavisinde etkili.

Ham ördek yumurtasını bir maske ya da cilt bakım kremi olarak uygulayarak güzel ve sağlıklı bir cilt elde edebilirsiniz. 

Bunun yanında düzenli olarak ördek yumurtası tüketmek içerdiği D vitaminiyle kuru ciltler için doğal bir tedavi aracı olabilir.  Ördek yumurtası cildi sağlıklı tutabilen iyi bir protein ve mineral kaynağı olduğundan düzenli ördek yumurtası tüketerek cildinize hem içten hem de dıştan destek olabilirsiniz.

11. Vücut geliştirmede ve kilo almada ek beslenme

78.media.tumblr.com

Vücut geliştirmek veya kilo almak isteyenler için ördek yumurtası en iyi seçimlerden biri. Çünkü ördek yumurtası sizin için gerekli olan yağ ve protein miktarını içerir. Ancak, düzenli olarak egzersizle dengelemeyi ve kuralların dışında tüketmemeyi unutmayın. Aşırı tüketimi obeziteye neden olabilir.

12. Serbest radikallerle savaşır

Serbest radikaller, hücrelere kimyasal madde ile saldırırlar. Daha sonra bu saldırılan hücreler kötü hücrelere dönüşür ve onlar da iyi hücrelere saldırır. Ördek yumurtası da içerdiği maddelerle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu serbest radikallere karşı korur.

13. Stresi azaltabilir ve kilo vermede yardımcı olabilir.

Ördek yumurtası vücudumuz için enerji kaynağı olan yağ ve protein içerir. Yağ ve proteinin bir başka faydası da normalden daha kolay bir şekilde doygunluk hissi sağlayabilir. Fakat tüketim miktarına dikkat edilmesi önerilir.

Ördek yumurtasının faydaları olduğu gibi yan etkileri de söz konusu!

Ördek yumurtası yüksek miktarda kolesterol içerir. Bazı araştırmalar doğrudan etki etmeyeceğini söylese de kan içerisindeki kolesterol düzeyi artımının kalp hastalığına yakalanma riskini artırabileceği de düşünülmektedir.

“Düzenli olarak tüketmek” ve “aşırı tüketmek” iki farklı durumdur!

Düzenli olarak tüketmek belli bir miktarda ve zamanda tüketmek demektir. Gerekirse doktor tavsiyesine göre beslenmeniz en doğrusudur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
buseenurrr

bi ara 5 tane ördek besliyordum ve yumurtalarını yiyorduk. tat olarak farklı bir tadı vardır veya kokan bir yumurtadır diye düşünmeyin tıpkı tavuk yumurtası gibi tadı var. tek farkı tadının tavuk yumurtasına göre daha güzel yoğun olması ve tavuk yumurtasından daha büyük olması :)

burak-beyhatun1

Mutant tavuk yumurtası yediğimiz için doğal olan her yumurta daha tatlı gelebilir

taner-imamoglu

Ördek yumurtasını nereden temin edeceğimizi bilsek daha güzel olurdu. Kendim için değil bir arkadaş için soruyorum.

ozturk-sadri-alisik

yumurta o hayvanın yavrusu değilmi lan, bi canlı daha doğmadan katlediliyo ozzaman

ayna-efendi

https://evrimagaci.org/yedigimiz-yumurta-dogmamis-civciv-mi-5532

ozturk-sadri-alisik

büyük ihtimalle hayır, olmaz öyle şey ben inanmadım, sonuçta o yumurta tavuğun üreme hücresi, döllensede öyle döllenmesede, bu şey gibi, kadın hamile olsada olmasada rahminin alınması gibi bişe, yok arkadaş, biz et yiyenlere karşı durmak için, sırf bunun için yumurta bi candır ve o canı alıyolar diyecem, sadece bizi eleştirenlere karşı, eleştirmeyenlere bişe demem zaten

royston

He mk bi bitmediniz yedigimiz yumurtayi civciv sanan bir salak daha

ozturk-sadri-alisik

salaklı makalı konmuşma sikerim ağzını yüzünü yarraaaammm, benim yediğim ete senin gibiler tantana ediyosa bende senin yediğin yumurtaya tantana ederim şimdi siktirgit

buseenurrr

yumurta döllenmiş bir yumurta ise ve 10 gün gibi bir süre ısıtıldıysa içerisinde canlı oluşmaya başlar. karanlıkta yumurtaya fener tuttuğunuzda içinde kılcal damarlar görürseniz o yumurta canlı demektir. yumurta ısıtılmadıysa içerisinde canlı oluşmaz. köylüler özellikle döllü yumurtaları bir köşede çoğalana kadar bekletir en son kuluçka makinasına koyarlar. farklı günlerde yumurtlanmış olan yumurtalardan aynı gün civciv çıkmaya başlar. yumurta canlı değildir yumurta sadece civcivin oluşmasına yardımcı olan bir rahimdir. civciv yumurta içerisinde oluşurken yumurtanın sarısını besin olarak göbeğinden çeker, yumurtasının sarısı bittiği zaman civciv yumurtayı kırıp içinden çıkar.

ozturk-sadri-alisik

yeaaaa onları bende biliyom, amacım sadece bi halt bilmeden cart curt eden vejetaryenlerle uğraşma

buseenurrr

Vegan değilim ama onların düşüncelerine saygı duyuyorum. süt içmeyin yumurta yemeyin diyorlar bunun sebebi de o süt ve yumurtaların mutfağınıza girmeden önce hangi koşullarda toplanıp marketlere gönderildiği. mesela yeni doğum yapmış bir ineğin buzağısının burnuna dikenli halka takıyorlar annesinin sütünü içmesin diye. neden peki? o süt insanlara satılacağı için. tavuklar çiftliklerde ufacık kafesli bölmelerde tutuluyorlar. sadece kafalarını çıkartabilecekleri kadar bir delikten yem yiyip su içiyorlar ve yumurtlamaya devam ettikleri sürece o kafesten çıkarılmıyorlar. yumurtadan kesildikleri zaman ordan kesimhaneye gönderiliyorlar. veganların yumurta yememesi yumurtanın canlı olduğunu düşündükleri için değil o yumurtayı yumurtlayan hayvanın nasıl koşullarda nasıl eziyet gördüğünü bildikleri için.

ozturk-sadri-alisik

ben benim gibilere saygı duymayan dallamalardan bahsediyom, hani varya veganlık merhamettir saçmalığını bize karşı kullananlar, hah işte onlar, onların yarısı sırf gösteriş diye veganlar inan bana, gizli gizli iskender gömüyolardır kesin

Görüş Bildir