Kitap Kurdu Melek Teyze Kütüphaneden Ödünç Aldığı Kitapları Pazar Çantasına Dolduruyor ve Okuma Alışkanlığıyla Gençlere Örnek Oluyor! 👏

-
Abone ol

İki çocuğu, üç torunu ve okuduğu binlerce kitapla ilham veren bir kitap severin hikayesini anlatıyoruz: Karşınızda kütüphaneden ödünç aldığı kitapları pazar çantasına doldurarak evine taşıyan ve kitap okuyarak ödüller alan Melek Namlı Küçükkara...

Kaynak

1. Kitap okumak basit bir uğraş gibi görünse de farklıdır ve verdiği his, sunduğu katkılar ve kazandırdığı huzur satın alınamayacak kadar değerlidir.

Bu güzel alışkanlığı kazanan insanlar çevrelerinde kolayca fark edilirler; kurdukları cümlelerden hayata bakış açılarına kadar her şeyin farklı olduğu net olarak görülür. Akışkan konuşmaları ve net anlatımlarıyla toplumsal kalıpları yıkarlar.

2. Tamamıyla zararsız olan bu alışkanlık çocuklukta edinilmelidir.

Çünkü okuyan çocuk, okuyan yetişkin demektir. Bir düşünün, çocukluğunuzda okuma alışkanlığı kazandıysanız ömür boyu bunu sürdürürsünüz. Günümüzde çocukların kitaba olan ilgilerini dağıtacak çok fazla materyal olsa da, bu alışkanlık geliştirilmelidir.

3. Ve elbette hayat boyu sürdürülmelidir.

Okuma alanları oluşturmak, ilgi alanlarına yönelmek ve zaman ayırmak en önemli anahtarlar...

4. Tıpkı Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde yaşayan 68 yaşındaki kitap kurdu Melek Namlı Küçükkara gibi…

Anadolu Ajansı'ndan Melih Palas'ın aktardığına göre, kitaplara olan bağlılığıyla çevresindekilere örnek olan Melek Teyze Karamürsel İlçe Halk Kütüphanesi'nin müdavimlerinden.

5. Kütüphaneden aldığı kitapları pazar çantasıyla taşıyor.

Karamürselli eski milli yüzücü Ömer Namlı’nın kızı olan Melek Teyze, eğitim hayatını tamamlayamamasına rağmen okumaya çok değer veriyor. Öyle ki, ilçede ‘kitap kurdu’ olarak tanınıyor ve kütüphaneden aldığı kitapları taşıyabilmek için pazar çantası kullanıyor.

6. İnsana dair yazılan kitapları çok seven Melek Namlı Küçükkara polisiye, tarih ve roman türünde okuduğu kitapları fırsat buldukça torunlarına anlatıyor.

Kitap okuma alışkanlığını milli yüzücü olan babasından kazandığını söylüyor ve ekliyor: “Günde iki öğün kitap okuyorum, çok mutluyum.”

7. “Amacım herkese okuma alışkanlığı kazandırmak…”

22 yaşında evlenip yurt dışına yerleşen Melek Teyze, çalıştığı yerde bulunan kütüphaneden sık sık kitap aldığını anlatıyor ve ekliyor: “Amacım herkese okuma alışkanlığı kazandırmak ve onların daha bilgili hale gelmesini sağlamak.”

8. "Kitaplar adeta çocuklarım, torunlarım, arkadaşım..."

Yıllardır Karamürsel İlçe Halk Kütüphanesi’ne üye olan Melek Namlı Küçükkara, hem bilgi sahibi olduğunu hem de kendini geliştirdiğini ifade ederek, “Üç defa çok kitap okuyan ödülü aldım. Kitaplar adeta çocuklarım, torunlarım, arkadaşım. Hem bilgi sahibi oluyorum hem de kendimi geliştiriyorum” diyor.

9. Her seferinde 20-25 kitap ödünç alan Melek Teyze, kütüphanedeki kitapların pek çoğunu okudu...

Kütüphane Müdürü Saba Tezcan, Melek Namlı Küçükkara’nın zamanını kitap okuyarak değerlendirmekten mutlu olduğunu ifade ediyor.

10. 2015 yılında 125 kitap ödünç alarak en çok kitap okuyan kişi olan Melek Namlı Küçükkara’ya 2016 yılında, 52. Kütüphane Haftası kapsamında teşekkür belgesi verildi.

11. Aynı yıl, kitap kurdu teyzemize Kütüphane Haftası’nda yayınlanmak üzere çekilen ‘Sıradışı Okurlar Belgeseli’nde yer verildi.

12. Kitap okuma alışkanlığıyla gençlere örnek olan ve hayat boyu kazandığı tecrübeleri kitaplardan edindiği bilgilerle yoğuran Melek Namlı Küçükkara'yı ayakta alkışlıyoruz! Sen çok yaşa Melek Teyze! 👏

13. BONUS: Çocuğunuza erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı istiyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz. 👇

Kitap Kurdu Anne-Babalar Toplaşın! Erken Yaşta Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın 13 Yolu - onedio.com
Kitap Kurdu Anne-Babalar Toplaşın! Erken Yaşta Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın 13 Yolu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erza-scarlet

yerim seni teyzem 😘 saygılar

ayhan-sen

Ah keşke mahallede sokakta dedikodu yapan mahalle dedikoducu kadınlarda dedikodu üretmek yerine kitap okusalar ama nerdeee

pantheratigris

Kadın vardır, başkalarının hayatlarına karışır,açıklarını arar, çıkarır, hiçkimseyi beğenmez, dedikodu yapar, laf taşır,kıskanır,yalan yanlış tam bilmeden arkasından konuşur,iftira atar.Çünkü , en iyi en büyük en üstün kendisidir. Kadın vardır , başkalarından önce kendi eksikliklerine bakar, hatalarını bulur, önyargılarını anlar, yanlış duygularını,yanlış düşüncelerini görür, aslında çok da bilmediğini anlar ve kendini geliştirmek için sürekli okur. Çünkü, ne en iyidir ne en büyük ne de en üstün. Teyzemizi çok takdir ettim, örnek kadın. Bütün kadınlarımız böyle okusun istiyorum.

hossohbet-entelektuel-adam

diğer neneler gibi televizyonda dedektiflik programları izleyerek beynini çürütmüyor. helal olsun

gzm-ynklr

Bravo okumak gibisi yok bende Kitap kurdu olduğum için mutlu olanlardanım

Görüş Bildir